W czwartek wśród zbóż jako jedyna podrożała amerykańska kukurydza. Wzrost nie był imponujący (0,3 proc.), ale wystarczyło to do wyznaczenia nowego lokalnego szczytu notowań w obecnej fali wzrostowej. Osiągnięta cena 144,2 USD/t jest najwyższa od trzeciej dekady czerwca 2016 r.

Znacznie słabiej przebiegły notowania amerykańskiej pszenicy. Cena spadła o 1,7 proc. do 155,6 USD/t. Dwa dni wcześniej jej cena wyznaczyła najwyższe notowanie od końca czerwca ub. r. (159,3 USD/t) i znalazła się tuż pod ważnym oporem (z punktu widzenia analizy technicznej wykresu) ok. 160 USD/t (wykres kontynuacyjny poniżej).

Europejskie zboża wczorajsze notowania zakończyły na minimalnym minusie (pszenica -0,1 proc.), a kukurydza nie zmieniła ceny.

Pszenica Matif, kontrakt marcowy- cena spadła o 0,15 proc. (169,50 euro/t- 741 zł/t).
Wykres 1.


Notowania marcowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt marcowy- cena spadła o 1,74 proc. (155,61 USD/t- 638 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 5

Kukurydza Matif, kontrakt marcowy- cena nie zmieniła się (169,50 euro/t- 741 zł/t).
Wykres 6


Notowania marcowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt marcowy- cena wzrosła o 0,34 proc. (144,19 USD/t- 591 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 10