W piątek odbyło się ostatnie notowanie kontraktu majowego na rzepak. Zmienność notowań była bardzo duża sięgająca kilkunastu euro na minus i plus w stosunku do czwartkowego zamknięcia. Ostatecznie na koniec dnia ustalono kurs 415 euro/t (wzrost o 3,6 proc.). Kolejną najbliższą serią jest kontrakt z dostawą w sierpniu obejmujący już rzepak z nowych zbiorów. Niestety obecnie inwestorzy oczekują znacznie niższej ceny rzepaku w żniwa- w piątek po wzroście notowań o 0,2 proc. cena wyniosła zaledwie 368,5 euro/t. Przez ubiegły tydzień notowania obniżyły się o 0,2 proc.

W piątek doszło do dużej przeceny kanadyjskiego rzepaku. Cena spadła aż 3,25 proc. do 512,1 CAD/t, a przez tydzień obniżyła się o 2,6 proc. Do niedawna canola była liderem światowego rynku oleistych (w kwietniu zanotowała serię jedenastu sesji wzrostowych pod rząd i zbliżyła się do szczytu notowań z początku marca br.). Amerykańska soja w piątek potaniała zaledwie 0,1 proc. do 347,31 USD/t, a przez cały tydzień potaniała o 0,6 proc.

Rzepak Matif, kontrakt sierpniowy- cena wzrosła o 0,20 proc. (368,50 euro/t- 1554 zł/t).


Notowania sierpniowych kontraktów terminowych na rzepak wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na rzepak notowanych na Matif dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy i krótkoterminowy spadkowy.

Soja CBOT, kontrakt majowy- cena spadła 0,05 proc. (347,31 USD/t- 1344 zł/t).

Na giełdzie w Chicago na soi dominuje trend spadkowy- długoterminowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.

Canola WCE, kontrakt majowy- cena spadła o 3,25 proc. (512,10 CAD/t- 1452 zł/t).

W Winnipeg na canoli dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy wzrostowy i krótkoterminowy spadkowy.