Wczoraj na światowych giełdach doszło do wyraźnego spadku cen kontraktów zbożowych. W USA bardzo rozczarowały dane eksportowe amerykańskiej pszenicy. W tygodniu kończącym się 29 września zamówienia wywozowe wyniosły zaledwie 377 tys. t przy oczekiwaniach rynku w granicach 400-600 tys. t. Tydzień wcześniej zamówienia wyniosły 571 tys. t przy oczekiwaniach rzędu 400- 650 tys. t. W efekcie inwestorzy nie mieli „paliwa” do kontynuacji mocnego wzrostu notowań z dnia poprzedniego (o 2,4 proc.) i przystąpili do wyprzedaży kontraktów. W sumie prawie cały środowy wzrost ceny został wczoraj zniwelowany.

Znacznie lepsze, a wręcz rewelacyjne dane eksportowe pokazano w przypadku amerykańskiej kukurydzy. Tygodniowe zamówienia wywozowe wyniosły aż 2,6 mln t (w tym 0,54 mln na sezon 2017/18) i znacznie przekroczyły oczekiwania analityków mieszczące się w granicach 1,1- 1,6 mln t. Nie uchroniło to jednak przed równie wyraźnym spadkiem ceny jak w przypadku amerykańskiej pszenicy.

Do „małego” tąpnięcia notowań zbóż doszło również na paryskiej giełdzie MATIF. Kukurydza po blisko jednoprocentowej zniżce zanotowała najniższą cenę zamknięcia od trzeciej dekady kwietnia br. (wykres kontynuacyjny). Natomiast pszenica po 1,4 proc. spadku ceny jest na poziomie dołków notowań z początku lipca i września br. (najbliższy kontrakt z dostawą w grudniu).

Pszenica MATIF, kontrakt grudniowy - cena spadła o 1,40 proc. (158,25 euro/t- 685 zł/t).
Wykres 1.


Notowania grudniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt grudniowy- cena spadła o 2,28 (145,41 USD/t- 558 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 5

Kukurydza MATIF, kontrakt listopadowy - cena spadła o 0,93 proc. (159,50 euro/t- 685 zł/t).
Wykres 6


Notowania listopadowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt grudniowy - cena spadła o 2,08 proc. (134,05 USD/t- 524 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 10