Piątkowe notowania zbóż na światowych giełdach zakończyły się w większości wzrostem cen, a w ujęciu tygodniowym silnie drożała pszenica odzyskując znaczną część wcześniejszych strat wywołanych psychologicznym wpływem szerzącego się na świecie koronawirusa z Chin. W porównaniu z silnie spadającymi notowaniami innych surowców (np. ropa, miedź) czy też akcji- zboża są odporne na zniżki. Z kolei znacznym wsparciem cen zbóż na krajowym rynku powinien być mocno słabnący złoty do euro i amerykańskiego dolara ( przez tydzień spadek wartości odpowiednio o 4,2 proc. i aż 8,5 proc.) poniżej wykres notowań pszenicy na MATIF wyrażony w złotych.

Pszenica na MATIF w kontrakcie z dostawą w maju w piątek podrożała o 1,1 proc. i kosztowała 191,25 euro/t (869 zł/t) i jest o 1,2 proc. droższa niż przed rokiem o tej porze. Przez ostatni tydzień notowania wzrosły aż o 7,7 proc. Cena kukurydzy na paryskiej giełdzie w kontrakcie czerwcowym w piątek wzrosła o 0,3 proc. i wyniosła 168,25 euro/t (765 zł/t), a przez ostatni rok podniosła się o 2,0 proc. W ujęciu tygodniowym notowania obniżyły się o 1,3 proc.

Pszenica na CBOT w kontrakcie majowym w piątek podrożała o 0,8 proc. i kosztowała 198,14 USD/t. Natomiast w ujęciu r/r notowania wzrosły o 15,6 proc. Przez ostatni tydzień cena podniosła się o 6,6 proc. Cena kukurydzy w kontrakcie z dostawą w maju na giełdzie w Chicago spadła o 0,5 proc. i wyniosła 135,33 USD/t., a przez ostatni rok obniżyła się o 8,6 proc. Przez ostatni tydzień notowania spadły 6,0 proc. Słabsze notowania amerykańskiej kukurydzy na tle pozostałych zbóż wiążą się z tym, że ok. 40 proc. produkcji kukurydzy w USA przerabiane jest na bioetanol, a tylko od początku marca ropa Brent i amerykańska WTI potaniały o prawie 50 proc.

Pszenica MATIF, kontrakt majowy - cena wzrosła o 1,06 proc. (191,25 euro/t - 869 zł/t).
Wykres 1.


Notowania majowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt majowy - cena wzrosła o 0,79 proc. (198,14 USD/t - 840 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 5

Kukurydza Matif, kontrakt czerwcowy- cena wzrosła o 0,79 proc. (198,14 euro/t- 840 zł/t).
Wykres 6


Notowania czerwcowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt majowy- cena spadła o 0,51 proc. (135,33 USD/t - 574 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 10