Na światowych giełdach zbóż, podobnie jak i oleistych zagościła korekta spadkowa. O ile w przypadku kukurydzy po obu stronach Atlantyku i pszenicy na MATIF jest to nieznaczny spadek w stosunku do wcześniejszych wzrostów cen, o tyle w przypadku pszenicy na CBOT, która wcześniej zyskała stosunkowo niewiele, jest to istotna obniżka notowań. Ostatnie zniżki cen są spowodowane realizacją zysków z otwartych wcześniej pozycji długich. Sygnałem do sprzedaży była korekta spadkowa na rynku ropy (znaczna część amerykańskiej kukurydzy przerabiana jest na bioetanol).
Pszenica MATIF, kontrakt wrześniowy - cena spadła o 0,76 proc. (164,25 euro/t- 725 zł/t).
Wykres 1
Notowania sierpniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2
Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 3
Pszenica CBOT, kontrakt lipcowy - cena spadła o 1,55 proc. (175,45 USD/t- 690 zł/t).
Wykres 4
Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 5
Kukurydza MATIF, kontrakt sierpniowy - cena spadła o 0,27 proc. (185,50 euro/t- 819 zł/t).
Wykres 6
Notowania sierpniowe kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7
Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 8
Kukurydza CBOT, kontrakt lipcowy - cena spadła o 1,72 proc. (168,89 USD/t- 665 zł/t).
Wykres 9
Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 10
Komentarze