PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Ardanowski: Trzeba organizować spółdzielnie i grupy producenckie

Ardanowski: Trzeba organizować spółdzielnie i grupy producenckie
Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, fot. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi/ www.gov.pl/web/rolnictwo

Rolnicy powinni organizować się w spółdzielnie i grupy producenckie, bez tego rolnictwo sobie nie poradzi – mówił minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski, który uczestniczył w inauguracji Wojewódzkiej Rady Dialogu Rolniczego w Lublinie.- W rolnictwie na świecie będzie coraz więcej niejasności, niepokojów, sytuacji, które będą nas zaskakiwać. To wynika ze zmian klimatycznych, z otwarcia rynku europejskiego, coraz większego wpływu żywności z innych kontynentów, który destabilizuje często produkcję w danym kraju - powiedział Ardanowski w czwartek podczas inauguracji Wojewódzkiej Rady Dialogu Rolniczego w Lublinie.

Ardanowski przekonuje, że organizowanie się rolników w spółdzielnie i grupy producenckie jest konieczne dla polskiego rolnictwa. Minister mówił, że wielu polskich rolników i działaczy zwiedzało gospodarstwa rolne w Europie, ale zapamiętali tylko funkcjonujące tam nowoczesne maszyny, budynki i technologie, "a nie zapamiętali czegoś, co jest zdecydowanie ważniejsze - sposobu organizowania się rolników na rynku w spółdzielnie i grupy producenckie".

- Bez tego rolnictwo sobie nie poradzi - wskazał Ardanowski. Dodał, że to nie Unia Europejska czy państwa regulują pozycję rolnika na rynku; decyduje o tym zorganizowanie się rolników. "Nie w pieniądzach zewnętrznych, ale w świadomości rolników jest to, jak będą zorganizowane rynki" - powiedział.

Jego zdaniem należy utrzymać jak najwięcej mniejszych gospodarstw, bo one są "potrzebne dla stabilności produkcji żywności w Polsce". Zaznaczył przy tym, że nie mogą to być "gospodarstwa socjalne, do których się dopłaca i one nic nie robią", ale mają produkować. "Mniejsze gospodarstwa mają unikalny w skali Europy sposób sprzedaży bezpośredniej, rolniczego handlu detalicznego, który wprowadziliśmy trzy miesiące temu. Nie ma lepszych rozwiązań w Europie. Dla każdego małego gospodarstwa to jest przyszłość" - mówił minister.

Ardanowski podkreślił, że produkcja tylko surowców, zwłaszcza w małych gospodarstwach, jest nieopłacalna, bo "wartość jest w przetworzeniu" tego surowca. Poza tym - jak dodał - Polska nie jest w stanie "wygrać globalnej konkurencji w ilości produkowanej żywności", bo "wielkie kraje, które mają setki milionów hektarów, wyprodukują taniej".

Szef resortu rolnictwa zaznaczył, że kraje, które kiedyś były importerami żywności, jak Rosja czy na Ukraina, stają się jej producentami. - Naiwność, że Rosja będzie importowała żywność, wynika z wiedzy o Rosji sprzed 40, może 30 lat. Rosja jest drugim na świecie eksporterem zboża, jest wielkim producentem mleka i mięsa. (...) Za chwilę zaleje świat jabłkami, posadziła parę milionów hektarów jabłoni - notabene, sadzonek głównie z Polski. To samo czyni Ukraina - mówił Ardanowski.

W Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim minister wręczył 28 osobom akty powołania do Wojewódzkiej Rady Dialogu Rolniczego, która ma być forum dyskusji o problemach lokalnego rolnictwa; wnioski i propozycje rozwiązań przekazywać ma wojewodzie. Radę tworzą przedstawiciele związków i organizacji rolniczych oraz urzędów, inspekcji i służb, m.in. weterynarii, sanepidu, związków łowieckich. - Takie rady są wręcz niezbędne, żeby dobrze zarządzać rolnictwem - przekonywał Ardanowski.

Minister rolnictwa spotkał się też w Bogucinie z hodowcami świń rasy puławskiej i wręczył zasłużonym hodowcom odznaczenia państwowe. W Tuczapach uczestniczył natomiast w otwarciu zmodernizowanych magazynów Zamojskich Zakładów Zbożowych.

Prezes Zakładów Marek Skomorowski powiedział PAP, że inwestycja warta 3,4 mln zł obejmowała zarówno remont i unowocześnienie istniejącego magazynu, jak i budowę dodatkowych trzech silosów; dzięki temu magazyny w Tuczapach mogą pomieścić 5,5 tys. ton zboża. Prace dotyczyły też unowocześnienia urządzeń do przyjmowania zboża od rolników, zakupiono również nową aparaturę do badania zbóż w laboratorium.

Zamojskie Zakłady Zbożowe, oprócz magazynu w Tuczapach, posiadają w Zamościu młyn pszenny o zdolności przerobowej 100 ton na dobę (rocznie przerabia się tu ok. 30 tys. ton zboża) oraz elewator zbożowy z ekologiczną suszarnią.Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (7)

 • Odsuńmy złodziei od władzy, Ukraińcy są nawet mądrzejsi od Was. 2019-04-01 03:37:04
  ww.wnp.pl/parlamentarny/Beata Mazurek Posła osła VIII kadencji Sołtys Gminy Zamość 2019-03-29 23:28:57 Nie wiedziałaś wydmuszko Kaczyńskiego iż wprowadzanie zmian na mapach zasadniczy w formie WZ kombinowanie oszukania fiskusa od zapłaty VAT zostawiło po sobie ślad, bez podpisu właścicieli gruntów pod operatami takich zmian nie wprowadzamy, ewidentne przestępstwa, ograniczacie społeczeństwu wolność, niszczycie Ustrój Demokratyczny Państwa Prawa. Jesteśmy zobligowaniu do wyłączania gruntów rodnych i leśnych zgodnie z przepisami prawa, stolica zapowiedziała będą egzekwowała prawo, fałszownie wyborów, sondaży, byt zorganizowanej grupy przestępczej przedłużył w czasie. Prezydent podpisał nowelizację ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów. Art.61 ust.1pkt 4 upzp,dopiero po wydaniu decyzji można przyjąć że dana nieruchomość nie będzie już z żadnego punktu widzenia(opartego o poszczególnych przepisach ustawowych ) uznana za nieruchomość rolną lub leśną, procedura odrolnienia i odlesienia jest to poprawność przeprowadzonej procedury związanej z wykorzystaniem poszczególnych instrumentów zarządzania przestrzenią na poziomie lokalnym. Sprzedający taki grunt zobligowany jest udokumentować iż został wyłączony na cele mieszkalne uiszczając należność do Urzędu Marszałkowskiego, wyłączenie takiego gruntu następuje na wniosek właściciela.
 • kodesz 2019-03-31 11:05:47
  @zpogranicza, g.wno mnie obchodzi co zrobił Putin dla swego rolnictwa! Interesuje mnie, że nasz minister nie robi nic, lub robi wręcz wrogą robotę. Jeśli sam jest za głupi aby coś wymyślić dobrego, niech bierze przykład z Putina, żyda, czy samego diabła by nasze rolnictwo się rozwijało. Jeśli i tego nie potrafi, niech idzie krowy pasać a nie rolnictwem zarządzać! Ciągłe namawianie do kołchozów spółdzielczych już przerabialiśmy. Spółdzielcze zakłady przetwórcze, mleczarnie, młyny, rzeżnie sprzedali za grosze obcemu kapitałowi lub rozkradli prezesi, bo takie mamy prawo, że złodziej nie siedzi. Okradziono rolnictwo z całej otoczki przetwórczo-przechowalniczej a teraz nawołują do jej odbudowy od nowa. A z czego przy takiej rentowności rolnej? Na wsi nie ma kapitału na to i ludzie poją się powtórki. Poza tym propaganda nie wystarczy, bo liczą się fakty: -założenie spółdzielni, skupienie np. zboża od rolników, to konieczność odprowadzenia podatku z firmy, zapłacenia księgowej, prezesowi, ludziom na magazynie, energia,podatek od nieruchomości, ubezpieczenia, ładowarka, paliwo i masa innych kosztów. A z kąd na to pieniądze? Ano ze sprzedaży skupionego od rolników zboża! Coś też trzeba zostawić na rozwój spółdzielni, a resztę podzielić na rolników jako zapłata za zboże. Konia z rzędem temu, kto potrafi sprzedać tak drogo, żeby pokryć te koszta i jeszcze by rolnikom zostało więcej, niż by sprzedali sami! Dzisiejsi rolnicy nie są głupi i potrafią sami to skalkulować, a propagandę mają w "poważaniu".
  • z pogranicza 2019-03-31 18:40:38
   Jesteś rolnikiem zamożnym czy "na ojcowiźnie " - nieco poprawionej w wyniku dopłat ? Z poziomu jakiego kapitału (wartość gospodarstwa) zaczynałeś i ile masz dzisiaj ? Porównajmy się: zaczynałem - poprzez zakup szczątków spółdzielni rolniczej - ze sprzedaży domu w stanie surowym (takie dzisiejsze 230 tysięcy złotych ). W ciągu 30 lat zwiększyłem majątek do wartości 4 mln (oraz wykształciłem dzieci , a koszt ich wykształcenia - od matury - do własnych dochodów wniósł ok 900 tysięcy złotych (studia płatne , kursy językowe za granicą , studia podyplomowe , założenie kancelarii). Nie wszystko jest takim jak Ci się wydaje.
   • przemytnik to ty? 2019-04-01 06:52:28
    Zaczynałeś od kupna upadłej spółdzielni czyli musiałeś mieć wtykę bo nikt normalny nie miał dojścia by bez łapówy coś kupić . Mieszkanie też kupiłeś czyjeś w surowym stanie , zapewne maszyny od komornika , żona drugi właściciel , dzieci po "somsiedzie " czy ty masz coś swojego , coś co sam wymyśliłeś ? Wymarzyłeś? Zrobiłeś ? Wypracowałeś ? Po drodze skubiesz co inny wypracował . Dorabiałeś się że pracownikom płaciłeś pod stołem pół pensji itd. Tu nie ma się czym chwalić , to jest godne pożałowania , jeszcze napisz że zapisałeś się do PSL i wtedy będzie wszystko jasne :)
 • rolnik 2019-03-31 10:07:49
  bzdura, czy sam czy grupa lepszych cen nie dostanie bo i tak importują sobie skąd chcą i za mniejsze pieniądze
 • zamojszczak 2019-03-30 13:04:57
  Ten cały minister ma rolników za frajerów ? Najpierw nakłamał ze zaleje nas 1,5 mln ton zbóż z Ukrainy choć realnie wjechało niecałe 200 tyś ton . Teraz coś nawija o Ruskim rolnictwie które wyżywi świat , i jak jego poprzednik frajer bredzi o grupach producenckich a najpierw niech powie jak dotychczas te grupy istniały . Część grup producenckich boryka się z przekrętami , jak nie w sądach to prezes grupy nakradł i zwiał . Spółdzielnie np. mleczarskie doją rolników z udziałów i różnych funduszy a ceny płacą mniejsze niż prywaciuch i to nie ostatnio ale przez lata . Może grupa producencka jabłek sprzedaje drożej ? czy ustawiła się do kolejki na dopłaty do skupu . Agro unia też coś może powiedzieć o ziemniakach że zwozi się ze świata po 1 zł a w kraju nikt nie chce kupić po 50 gr . Cóż nas obchodzą ruskie jak przez embarga nie eksportujemy tam , niech lepiej zrobi porządek z szoszonami bo ciągniecie od nich drób a równocześnie mamy zakaz wysyłania do nich wieprzowiny i nie farmazol że UE każe bo jak by wystarczy pilonować granicy a wpuszczono do PL kurczaka z gnatami i to w tysiącach ton a nie było na to limitu , teraz niech obecna kontrola UE nadepnie na takie mięso to mamy nową aferę w drobiu . A wtedy rozłożysz ręce jak przy wołowinie i obwinisz rolników jak przy wołowinie choć potem sam przyznałeś że to wina zakładu . Szukaj głupszych od siebie gdzie indziej ,
  • z pogranicza 2019-03-30 18:04:09
   Właśnie należysz do tych głupszych ; Rosja wydatkowała z budżetu miliardy dolarów (rubli przeliczoych na miliardy dolarów ) na poszczególne gałęzie rolnictwa . Jak myślisz kto dostarcza kurczaka - w miejsce 1,2 mln ton importowanych dwadzieścia lat temu z USA ? No kto ? Otóż dostarczają Rosjanie żydowskiego pochodzenia , klejność była taka : Żydzi zatrudniani w kołchozach i przy obsłudze kołchozów wyjechali do Izraela i zostali osadzeni w kibucach czyli tamtejszych spółdzielniach rolniczych . Po stworzeniu warunków (przez Putina) wrócili do Rosji jako inwestorzy w drobiarstwie - finansujący się kredytami z banków z udziałem kapitału mającego zaufanie do obywateli Izraela . Podobnie było ze zbożem ; jeszcze za Jelcyna ok 30 % zboża gniło ponieważ nie było silosów . Sfinansowanie inwestycji w silosy spowodowało , że zboże jest składowane bez strat . Wyobraź sobie , że Rosja ma najnowocześniejsze kombajny , tylko w 2015r. fabryka kombajnów z udziałem kapitału niemieckiego wyprodukowała 6 400 kombajnów , a możesz sobie wyobrazić takie żniwa , w których był bity rekord zbioru - na dobę - jednym kombajnem ? Siedemdziesiąt dwa hektary i 264 tony pszenicy ? Jasno , że to była specjalna organizacja ale to nie jest super Bizon , ani nawet Now Holand , którymi też można skosić , odpowiednio 22 i ok. 60 ha na dobę ale oczywiście na gruntach popegeerowskich . Od czasu embarga ; rosyjskie rolnictwo rozwija się w granicach 10 % rocznie , a wiedziałeś o tym , że jeszcze przed embargiem - tylko w jednym roku - wjechało ok miliona cielnych jałówek hf i simentali ?

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.232.99
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.