Spółka z o.o. Brenal została założona w 2002 roku (jako Spomasz Krasnystaw sp. z o. o. ). Wykorzystała puste obiekty po przedsiębiorstwie, które zaprzestało produkcji w miejscowości Krupiec. ARiMR udzieliła pożyczki w kwocie 200 tys. zł na stworzenie nowych dziesięciu stanowisk pracy na obszarach wiejskich. To pomogło firmie rozpocząć działalność.

Kolejne lata to już pasmo sukcesów, potwierdzających słuszność wybranego kierunku: w 2003 r. podpisano umowę z Urzędem Dozoru Technicznego, poprzedzoną audytem potwierdzającym spełnianie wymogów technicznych, personalnych i jakościowych do wytwarzania zbiorników ciśnieniowych. Pozwoliło to na poszerzenie asortymentu produkcji i wejście na nowe rynki zbytu.

W 2004 roku rozpoczęto produkcję obudów filtracyjnych, co z kolei pozwoliło spółce zdobyć większe doświadczenie w wytwarzaniu urządzeń ciśnieniowych, jakimi są zbiorniki przeznaczone do oczyszczania cieczy. Przedsiębiorstwo zaczęło realizować coraz trudniejsze projekty, wykorzystywane na całym świecie.

Brenal produkuje: zbiorniki kwasoodporne, urządzenia filtracyjne, zbiorniki ciśnieniowe, linie procesowe i urządzenia przemysłu spożywczego, przenośniki przemysłowe, formy i oprzyrządowania różnych maszyn. Ponadto firma zajmuje się montażem linii produkcyjnych i przenośników, świadczy też usługi, takie jak wykonywanie dennic, zwijanie blach, kształtowanie i zwijanie rur, profili i kształtowników, gięcie i formatowanie blach, spawanie stali kwasoodpornych, spawanie aluminium.

Ostatni rok przyniósł spółce kolejny sukces: wzrost konkurencyjności poprzez wcielenie innowacyjnych technologii cięcia i spawania – sukces doceniony przez jury konkursu „Sposób na sukces”.

- Zakupiliśmy laser działający w nowoczesnej technologii, jeden z pierwszych w kraju – mówi Janusz Spierzak, prezes Brenalu. – Ta inwestycja pozwala nam rozszerzyć ofertę. Rozwijamy nową technologię wycinania laserowego.

A co daje firmie udział w konkursie „Sposób na sukces”?

- To satysfakcja, zadowolenie, promocja firmy – mówi prezes.

Dodajmy, że ten sukces zauważa i odczuwa otoczenie: firma zatrudnia dziś 63 osoby, wszyscy pracownicy zatrudnieni są na podstawie umów o pracę, w większości na czas nieokreślony.

Brenal jest członkiem Lokalnej Grupy Działania „Krasnystaw Plus”, z działania spółki korzyści ma też gmina, która docenia ożywienie gospodarcze i polepszenie infrastruktury drogowej, a nawet korzysta ze wsparcia finansowego – to wzajemność za wsparcie udzielone w początkowych latach działalności,  polegające na zwolnieniu z podatków. Z firmą kooperują firmy lokalne, tworząc swoisty klaster. 

Firmę nagrodzono w kategorii rodzinnej, prowadzi ją dwóch wspólników.