Przetwórstwo na poziomie małych i średnich gospodarstw rodzinnych jest obecnie mocno lansowane przez resort rolnictwa i sprzyjać mają mu zmienione, zliberalizowane przepisy. Może stąd obecność na Agrotech wielu wystawców, prezentujących technologie czy urządzenia służące dywersyfikacji dochodów rolniczych, dedykowanych tak dla właścicieli mniejszych , jak i większych gospodarstw. Takim pomysłem na dywersyfikację dochodów może być choćby oferta urządzeń zaprezentowanych na kieleckich targach przez Prima Tech.

Firma ta pokazała na targach prasy do tłoczenia oleju w technologii na zimno i na gorąco. Oleje wytłaczane z rozmaitych nasion są dziś bardzo poszukiwanym produktem. Klienci sklepów ze zdrową żywnością potrafią wydać spore kwoty na olej wyrabiany z ekologicznych surowców i najlepiej tłoczony w małych rodzinnych wytwórniach, poza dużymi zakładami przemysłowymi i dużymi sieciami handlowymi. Te preferencje otwierają zaś niszę dla wielu polskich rolników. Warunkiem jest jednak zainwestowanie w odpowiedni sprzęt.

Na stoisku Prima Tech mogliśmy oglądać kilka pras, z dość szerokiej gamy urządzeń oferowanych przez importera. Prasy przeznaczone do tłoczenia oleju na zimno pozwalają uzyskiwać olej w temperaturze do 40 stopni Celsjusza, dzięki czemu zachowuje on naturalny kolor, smak i aromat. Obecnie jest to olej najbardziej poszukiwany przez klientów, gdyż technologia ta jest uważana za najkorzystniejszą dla zdrowia. Olej tłoczony na zimno jest skarbnicą nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6, które obniżają poziom złego cholesterolu, normalizują ciśnienie krwi i wzmacniają odporność na infekcje i alergie. Prasy do tłoczenia na zimno Prima Tech oferuje w cenach od niecałych 10 tys. zł (brutto) do 65 tys. zł, w zależności od mocy i osiąganej wydajności. Urządzenia są dostępne z silnikami o mocy od 4 do 45 kW (przy zasilaniu 400V/5Hz) i wydajności od 1t do 20t na dobę.

Większą wydajność dają prasy przeznaczone do tłoczenia oleju na ciepło. W tym procesie ziarna wytłaczane są w temperaturze 120-200 stopni Celsjusza. Ta technologia umożliwia wytłaczanie oleju z ziarna nieposiadającego twardej osłonki (np. słonecznik łuskany), oraz z mniej typowych surowców, jak np. wiórki kokosowe lub mączka arachidowa, których nie da się tłoczyć na zimno. Oferowane urządzenia mogą być wyposażone w filtry lub też ich nie posiadać.

W przypadku pras do tłoczenia na ciepło z zestawem filtrów, mogą one dysponować silnikami o mocy 3; 5,5 lub 11 kW, grzałką 2, 3 lub 4 kW i zapewniać wydajność od 1-1,5 do 6-9 t na dobę. Ich ceny mieszczą się w przedziale od 17,5 do ponad 35 tys. zł. Prasy bez filtra dają już wydajność w przedziałach 20-30 kg do 9-11t na dobę. Mogą posiadać silniki: 2; 5,5; 11; 15 lub 22 kW i grzałki o mocy od 2 do 4 kW. Wersja urządzenia z najsłabszym silnikiem może być zasilana z gniazdka 230V, zaś mocniejsze maszyny wymagają zasilania 400kW. Proponowane są w cenach 7,7-40 tys. zł (brutto).