Obaj partnerzy handlowi chcą wznowić rozmowy na temat obniżenia taryf karnych w październiku. Pod koniec ubiegłego tygodnia Pekin ogłosił zamiar zbadania zwiększonego zakupu amerykańskich produktów rolnych, takich jak wieprzowina i soja. Zwolnienie z dodatkowych ceł jest kolejnym sygnałem zbliżenia dwóch największych gospodarek.

W tygodniu do 5 września, chińscy nabywcy kupili już 10900 ton amerykańskiej wieprzowiny. Wynika to z cotygodniowego raportu sprzedaży eksportowej ministerstwa rolnictwa USA (USDA). To pierwszy duży zakup amerykańskiej wieprzowiny z Chin od prawie miesiąca.

Wieprzowina i soja są ważnymi towarami eksportowymi dla USA. Przed wejściem w życie chińskiej taryfy odwetowej ChRL była ważnym rynkiem zbytu dla amerykańskich rolników. Spór handlowy ciąży, zatem na wielu amerykańskich rolnikach, z których wielu pochodzi ze stanów, w których głosowano za Trumpem. Dwie największe gospodarki świata licytują się nawzajem od zeszłego roku masowymi karnymi stawkami celnymi za produkty o łącznej wartości kilkuset miliardów dolarów. Skutki odczuwają nie tylko gospodarki obu krajów, ale także gospodarka światowa.

Jednak Chiny są zainteresowane nie tylko zwiększonym importem wieprzowiny z powodu sporu handlowego z USA. 1 sierpnia 2018 r. Pekin powiadomił Światową Organizację Zdrowia Zwierząt (OIE) o pierwszym afrykańskim pomorze świń (ASF) z północno-wschodniej prowincji Liaoning. Od tego czasu epidemia rozprzestrzeniła się szybko i szaleje przede wszystkim w południowych częściach kraju, skąd rozprzestrzeniła się również na Wietnam. Około 1,2 miliona świń zostało zabitych zgodnie z informacjami rządowymi - co byłoby prawie nieistotne przy rocznej produkcji około 700 milionów zwierząt. Jednak według innych źródeł, zabito od 150 do 200 milionów świń.

Zgodnie z szacunkami ekspertów chińska produkcja wieprzowiny w pierwszej połowie 2019 r. spadła już o 5,5 proc. Oczekuje się, że w całym roku 2019 produkcja wyniesie około 50 milionów ton, co odpowiada spadkowi o 7,4  proc. Powoduje to zwiększenie wymagań dotyczących importu. Jednocześnie należy spodziewać się silnie rosnących cen wieprzowiny. Ministerstwo rolnictwa mówi o wzroście cen do 70 proc. w drugiej połowie 2019 r. w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku. Może to spowodować dalszy wzrost wskaźnika cen konsumpcyjnych.

Oczekuje się, że import wieprzowiny z Chin wzrośnie do około 2 milionów ton w 2019 r. Jest to znacznie więcej niż w poprzednim roku, ale nie wystarczy by wypełnić lukę, która pojawiła się w produkcji krajowej. W pierwszych sześciu miesiącach 2019 r. głównym źródłem wieprzowiny w UE była Hiszpania, a następnie Niemcy. Ogółem w pierwszych sześciu miesiącach 2019 r. sprowadzono 881 800 ton wieprzowiny, było to o 26 proc. więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Pekin szuka obecnie nowych dostawców mięsa, na przykład w sierpniu podpisał umowę na import wołowiny z Kolumbii, przy czym pierwsze dostawy spodziewane są w 2020 r.