PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Czy warto inwestować w tańszą, używaną instalację fotowoltaiczną?

Czy warto inwestować w tańszą, używaną instalację fotowoltaiczną? Ile oszczędzimy, a ile przepłacimy za instalację fotowoltaiczną? Foto. Shutterstock

Autor:

Dodano:

Tagi:

Pomimo, że instalacje fotowoltaiczne są dofinansowywane np. z programu Mój Prąd, to nadal część osób szuka tańszych rozwiązań i kupuje panele używane, które są dostępne w Internecie. Czy w długoterminowym rozliczeniu faktycznie przyniesie to oszczędność? Postanowiliśmy to sprawdzić.Instalacje fotowoltaiczne montowane na dachach stają się coraz częstszym widokiem. Wielu właścicieli domów decyduje się na produkcję własnego prądu ze słońca, nie tylko ze względu na ekologię, ale również na wymierne oszczędności z tym związane.

Mimo, że można zdobyć dofinansowanie na zakup i montaż fotowoltaiki na dachu,  z takich programów jak Mój Prąd, Czyste Powietrze czy nawet Agroenergia to wielu inwestorów poszukuje oszczędności zakupując używane ale za to tańsze panele fotowoltaiczne. Czy jest to opłacalne rozwiązanie?

Porównaj, ile kosztują nowe i używane panele fotowoltaiczne

Orientacyjny koszt nowych paneli w zależności od rodzaju (monokrystaliczne, polikrystaliczne), producenta i parametrów wacha się od 500 zł do 2000 zł za sztukę, zaś używane  kupisz już za 170 zł za sztukę. Skąd taka rozpiętość cenowa?

Kluczowe są tu parametry, na podstawie których możemy porównać panele, a różnice w ich wydajności potrafią być kolosalne. Przy wyborze modułów fotowoltaicznych należy zwrócić uwagę na wiele elementów, takich jak: moc modułów PV, roczny spadek mocy, rozmiar modułu, liczba ogniw i ich waga, a także dodatkowe właściwości typu: fullblack, halfcut, bifacial.

Wybierając panele PV, warto sprawdzić również wiarygodność producenta, okres i warunki gwarancji na moduły oraz gwarancję ich wydajności.

– Nabywając nowy sprzęt sprawdzonego producenta, mamy pewność co do wytrzymałości i wydajności modułów, możemy też otrzymać na nie nawet 30-letnią gwarancję. Dzięki temu wiemy, ile prądu otrzymamy i ile na tym zaoszczędzimy. Decydując się zaś na sprzęt używany, kupujemy kota w worku. Często trudno jest bowiem określić wiek takich paneli oraz wydajność, z jaką będą pracowały, o wadach ukrytych nie wspominając – mówi Mikołaj Małecki, ekspert z Zone Energy.

Jak ukryte uszkodzenia obniżają sprawność paneli fotowoltaicznych?

Moduły fotowoltaiczne tracą z czasem na sprawności, co jest naturalnym procesem, jednak współczynnik degradacji bywa różny. Wszystkie panele PV najwięcej wydajności tracą w pierwszym roku użytkowania – od 2 do nawet 4%, a następnie średnia roczna wynosi 0,5%.

Dla przykładu moduły ZonePro w pierwszym roku tracą 2% (standard rynkowy to 3%), po 15 latach ich wydajność wynosi nadal 91% (rynek: 87,7%), a po 30 latach 83,5%.

Poza wiekiem, na działanie urządzenia mają wpływ także uszkodzenia. Część z nich dostrzeżemy gołym okiem, np. zarysowania na szkle, połamane ogniwa czy zanieczyszczenia wewnątrz modułu, ale niektóre wady można wykryć tylko przy pomocy profesjonalnych urządzeń do testowania.

Praca paneli fotowoltaicznych odbywa się w trudnych warunkach, ze względu na oddziaływanie czynników zewnętrznych, a także powstających wewnątrz obciążeń cieplnych i elektrycznych, dlatego do ich przebadania potrzebujemy zaawansowanych technologii, takich jak testery elektroluminescencyjne, symulatory słoneczne, kamery termowizyjne czy testery oporu.

Częstymi uszkodzeniami, których nie dostrzeżemy gołym okiem, są tzw. hot spoty. Ogniwo fotowoltaiczne, które jest częściowo zacienione lub zanieczyszczenie (np. przez leżące na nim liście lub ptasie odchody), zamiast wytwarzać energię elektryczną, zużywa ją, pobierając od innych ogniw.

Wówczas przepływ prądu powoduje w zacienionym ogniwie wzrost temperatury – te miejsca określamy „hot spotami”. Dopóki nie dojdzie do trwałych uszkodzeń, problem hot spotów widoczny jest tylko przy użyciu kamery termowizyjnej.

Mało kto, kupując panele, dysponuje specjalistycznymi technologiami umożliwiającymi pełną diagnostykę. Jeśli zatem wybierzemy używane moduły PV, pozostaje nam uwierzyć na słowo sprzedawcom, że wszystko działa bez zarzutów. Świadomie rezygnujemy też z gwarancji na nabywany sprzęt.

Czy używane panele są objęte gwarancją producenta?

Długość gwarancji na nowe moduły fotowoltaiczne uzależniona jest od ich producenta oraz firmy sprzedającej panele. Większość z nich oferuje 20 lub 25 lat, ale na rynku są już podmioty, które zapewniają nawet 30 lat bezawaryjnej pracy.

Poza produktową i wydajnościową, profesjonalne firmy dają też gwarancję na pełny montaż, dzięki czemu mamy pewność, że instalacja zostanie dobrze zamocowana, a dach nie będzie przeciekał.

– Pamiętajmy też, że po zdjęciu paneli z dachu, na którym pierwotnie zostały zamontowane, automatycznie tracą one swoją gwarancję produktową i wydajnościową. Co więcej, w związku z tym, że żadna profesjonalna firma nie podejmie się montażu modeli używanych, zakładamy je na własną odpowiedzialność i wszelkie usterki będziemy musieli usunąć we własnym zakresie – dodaje Mikołaj Małecki.

Do utrzymania paneli w jak najlepszym stanie niezbędna jest również ich poprawna konserwacja. Regularny serwis dla klientów zwykle mieści się w cenie instalacji, zaś w przypadku paneli używanych lub montowanych na własna rękę jest to koszt od 200 zł do nawet 900 zł w zależności od wielkości instalacji.

Ile oszczędzimy, a ile przepłacimy za instalację fotowoltaiczną?

Profesjonalne firmy na podstawie wywiadu z klientem potrafią przygotować dokładne prognozy, dzięki którym wiemy, jak duża instalacja będzie nam potrzebna, ile będzie kosztowała, a tym samym – ile zaoszczędzimy na przestrzeni gwarantowanych lat ich użytkowania.

Przykładowa symulacja przygotowana przez eksperta Zone Energy dla 4-osobowej rodziny mieszkającej w domu o powierzchni 150 m2 wygląda następująco:

Przyjmijmy, że taka rodzina zużywa w ciągu roku 3500 kWh energii elektrycznej. Jeśli pobrałaby cały prąd z sieci, zapłaciłaby za to 2 400 zł. Przy założeniu, że energia będzie drożała o 2% rocznie, przez 30 lat na sam prąd wydałaby 115 200 zł.

Kupując wysokiej jakości i wydajności fotowoltaikę o mocy 4,95 kWp (11 paneli o mocy 450 kW każdy), która w zupełności wystarcza na pokrycie jej rocznego zapotrzebowania, wyda około 30 tys. zł na całą instalację. W rozliczeniu rocznym jej rachunek za energię z sieci wyniesie 0 zł.

Oszczędność na energii elektrycznej przez 30 lat działania instalacji fotowoltaicznej wyniesie zatem 85 200 zł (115 200 zł – 30 000 zł). Jeśli dodamy do tego dostępne odliczenia i ulgi z programów „Mój Prąd” (5 000 zł), „Czyste Powietrze” (1 kWp to 6 000 zł dofinansowania) lub ulgę podatkową (17% bądź 32%), zaoszczędzona kwota będzie jeszcze wyższa. 

W przypadku paneli używanych, których rzeczywistą moc i stopień zużycia trudno określić przed montażem, takie wyliczenia można prowadzić jedynie w dużym przybliżeniu. Może się więc okazać, że choć za samą instalację zapłacimy mniej, nasze rachunki za prąd również niewiele się zmniejszą.

Nowa czy używana instalacja fotowoltaiczna - co lepiej wybrać?

Porównując ceny samych paneli, możemy odnieść wrażenie, że te używane faktycznie są bardziej opłacalne. Pamiętajmy jednak, że jest to ryzykowna inwestycja, ponieważ nie wiemy, ile czasu nam posłużą, ani z jaką wydajnością będą pracowały.

Nie jesteśmy więc w stanie policzyć, jakiej wielkości instalacja zaspokoi nasze potrzeby. Nie możemy uniknąć też ukrytych uszkodzeń i związanych z nimi kosztów. Ponadto, błędnie zamontowana instalacja może skutkować przeciekaniem dachu, co oznacza kolejne obciążenia finansowe związane z usuwaniem jego skutków.

Nieprzewidziane wydatki często potrafią przerosnąć te planowane, dlatego warto dokładnie się zastanowić przed zakupem paneli fotowoltaicznych z niesprawdzonych źródeł.

Sprzedajesz lub może chcesz zainwestować w fotowoltaikę? Zapraszamy do Giełdy Rolnej!Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (16)

 • Olek 2021-03-22 21:36:58
  Na używane panele raczej bym się nie zdecydował. Panele są dosyć czułe, to delikatna konstrukcja. Dodatkowo każdorazowo specjalisci dobieraja ja indywidualnie pod konkretnego klienta. Przynajmniej u nas tak było. Fachowcy z Levady najpierw zrobili u nas wywiad środowiskowy, rozeznanie w terenie i na tej podstawie zbudowali dla nas oferte
 • Robert PV 2021-03-07 23:46:44
  Jak zwykle , ciężko wszystkim dogodzić . Ale też warto z kalkulatora skorzystać jak ktoś zapomniał tabliczki mnożenia . Prawdziwy przedsiębiorca zanim podejmie decyzję to przeliczy na wszystkie możliwe sposoby - zysk czy strata . Ciekawe co Wam wychodzi z tych obliczeń ?
 • Ok 2021-03-07 06:32:27
  Kwestia czasu jak wprowadza podatek od tego
 • DAn ☼ 2021-03-05 22:26:52
  "W rozliczeniu rocznym jej rachunek za energię z sieci wyniesie 0 zł." Tak , tak,. a zakład energetyczny jeszcze dopłaci i czerwony dywan rozłoży.. A opłaty stałe, miesięczne, za podłączenie, które cały czas jest niezbędne, bo instalacja bez akumulatorów (bez synchronizacji z siecią energetyczną instalacja PV nie działa), opłaty za pobór prądu wieczorem, kiedy instalacja nie produkuje a nasze zapotrzebowanie jest z reguły najwyższe w tej porze dnia. Różnica w cenie sprzedawanego do pobieranego z sieci prądu to ponad 70& na naszą niekorzyść. Przestańcie ludzi omamiać darmowym prądem. Jeżeli już PV to wyłącznie z magazynem energii (akumulatory). Tak się jednak dziwnie składa, że żaden program rządowy nie finansuje takiego typu instalacji. Pewnie przypadek. Można w to uwierzyć, jak ktoś uparty.
  • Marcin 2021-03-06 08:21:34
   Widzę mało znasz temat...Owszem .W 100% darmowy ten prąd nie jest, ale przy rachunkach rzędu 3- 3.5 tys.zł 200 opłat za stałe to pikuś...Czepiasz się bzdur pewnie wiecznie na wszystko inne narzekając.Nawet jakby ci założyli wszystko za darmo to i tak miałbyś jakieś " ale"
  • Prawda w oczy 2021-03-06 09:05:16
   Chłopie a ile taki magazyn prądu kosztuje ? A akumulatory ile zajmują miejsca i czy są wieczne może ? , przecież z czasem ich pojemność spadnie i w końcu do wymiany , a czy zimą czy jesienią panele wyprodukują tyle prądu by naładować te akumalotory ? Z czego będziesz wtedy czerpał energię gdy jej będzie za mało ,?
   • Ed 2021-03-07 12:19:59
    Jeżeli w nocy czy w zimie panele nie potrafią naładować akumulatorów, to tym bardziej nie wyprodukują tyle prądu, żeby zaspokoić dzienne zapotrzebowanie. Czyli za ten prąd trzeba zapłacić.
  • bolo 2021-03-07 11:47:19
   ja tez .... jadę na stacje ,tankuje benzyny za 500 zl i później "za darmo " jeżdżę przez tydzień :)
 • ze starych 2021-03-05 18:29:09
  rzeczy to polecam stare wino ew. skrzypce jak ktoś potrafi grać ...
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.228.250
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. O celach tego przetwarzania zostaniesz odrębnie poinformowany w celu uzyskania na to Twojej zgody. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.