Elektroniczny papier zwany jest także e-tuszem (z ang. eink) jest typem wyświetlacza.

W dwudziestym wieku powszechne były wyświetlacze kineskopowe (CRT) z dużą lampą elektronową.

Do dziś działają one jeszcze w wielu telewizorach i monitorach komputerowych.

Ich głównymi wadami są duży rozmiar i masa oraz wysoki pobór prądu. Rewolucją, która przyszła do nas pod koniec ubiegłego wieku, były wyświetlacze ciekłokrystaliczne LCD. W stosunku do monitorów kineskopowych mają one niewielką masę oraz mogą być bardzo cienkie przy dość dużych rozmiarach wyświetlanego obrazu.

Pobór prądu w stosunku do poprzedniej technologii jest znacząco niższy. Oprócz wyświetlaczy LCD mamy obecnie całą gamę innych.

W zależności, czy mamy do czynienia z dużym odbiornikiem telewizyjnym, czy z niewielkim smartfonem, możemy spotkać się z takimi wyświetlaczami jak plazmowe, organiczne (OLED), TFT czy AMOLED. Każdy z nich różni się od pozostałych konstrukcją lub zastosowaną technologią. Niestety, wszystkie one mają jedną wspólną wadę, a mianowicie niewiele na nich widać w pełnym słońcu.

Trudno sobie wyobrazić osobę korzystającą na przykład z tabletu w pełnym słońcu. To, co jest wadą dyskwalifikującą wymienione wyświetlacze, jest zaletą urządzeń opartych o technologii e-papieru. Wyświetlacz działa na zasadzie przyciągania do wierzchniej strony pigmentu w kolorze czarnym lub białym. Pigment ten tworzy obraz, który widzimy dzięki odbitemu światłu.

Ten rodzaj wyświetlacza nie posiada podświetlenia i wystarczy mu do działania światło odbite. Własność ta jest nie do przecenienia w pełnym słońcu. Obraz wyświetlany w takich warunkach jest wyraźny i czytelny. Na fotografii widzimy dwa urządzenia, z lewej strony mamy czytnik e- -książek z ekranem z technologią e-papieru, a z prawej telefon komórkowy (smartfon). W smartfonie mamy zastosowany wyświetlacz TFT (odmiana wyświetlacza LCD), który ma na fotografii zwiększoną jasność.

Dodatkową wadą są odbicia światła od innych przedmiotów lub nawet od nas samych. Obraz wtedy staje się mało czytelny, a refleksy utrudniają nam odczytanie czegokolwiek na takim wyświetlaczu. Inaczej moglibyśmy odbierać obraz w pomieszczeniu, gdzie światło nie pada bezpośrednio na wyświetlacz. Wyświetlacze LCD, TFT czy AMOLED pracują wtedy bez zarzutu, wyświetlając jasno i z dużym kontrastem obraz. Wyświetlacz e-papieru w pełnym słońcu odbija wyświetlany obraz z dużą jasnością i kontrastem. W pomieszczeniach, gdzie mamy choć odrobinę światła tego typu, wyświetlacze będą pracować prawidłowo, wyświetlając obraz. Nazwa tego typu wyświetlaczy nie jest przypadkowa, ponieważ ma on własności bardzo zbliżone do zwykłego papieru. Gazety ani urządzenia z e-papierem nie przeczytamy w całkowitej ciemności bez dodatkowego źródła światła.

Kolejną cechą, która sprawia, że urządzenia z e-papierem są przyszłością XXI wieku, jest znikomy pobór prądu. Typowy wyświetlacz LCD lub pokrewny do pracy potrzebuje ciągłego zasilania. Do tego już ludzkość przyzwyczaiła się od prawie 100 lat wraz z pojawieniem się pierwszych telewizorów.

E-papier do wyświetlania obrazu nie potrzebuje prądu, widzimy go dzięki odbitemu światłu. Natomiast prąd jest potrzebny do zmiany obrazu, gdzie zmieniane są niewielkie potencjały ładunków elektrycznych w odpowiedniej części wyświetlacza.

Dzięki tej własności urządzenia takie jak czytniki e-książek mogą działać na jednej baterii (ładowaniu) wiele tygodni.

E-papier w swej konstrukcji jest bardzo cienki, elastyczny oraz odporny na wstrząsy i zabrudzenia. Produkowane są prototypy gazet elektronicznych, które możemy zwinąć w rulon, nie uszkadzając ich, a które ciągle będą wyświetlały obraz. Cecha ta pozwala na stosowanie ich na powierzchniach np. w kształcie walca.

Prawdopodobnie już wkrótce cechy tego typu wyświetlaczy dostrzegą producenci maszyn i urządzeń dla rolnictwa.

Idealnym rozwiązaniem byłyby wyświetlacze na silosach, gdzie w słońcu i deszczu moglibyśmy odczytywać parametry przechowywanego zboża bez otwierania dodatkowych skrzynek i szafek. Sterowanie na polu urządzeniami takimi jak deszczownia nie będzie sprawiało problemów z odczytaniem parametrów na wyświetlaczu.

Ciągniki, kombajny lub inne maszyny i urządzenia z zastosowaną technologią rolnictwa precyzyjnego nie będą sprawiały kłopotów z odczytaniem lub zmianą nastawień w warunkach polowych przy pełnym słońcu.

Problemami, które na razie dyskwalifikują tego typu wyświetlacze z powszechnego użycia są parametry związane z multimedialnością. Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, iż urządzenia służą do wszystkiego, od wyświetlania kolorowych zdjąć do odtwarzania filmów video. Niestety e-papier z tym radzi sobie słabo. Zmiana wyświetlanego obrazu trwa dużo dłużej niż w innych wyświetlaczach. Nie przeszkadza to jednak w korzystaniu tam, gdzie nie musimy mieć częstotliwości odświeżania większej niż kilka Hz. Powszechnie w sprzedaży znajdziemy czytniki e-książek i to już w cenie poniżej 300 zł. Czytniki takie mogą być wyposażone w dostęp do sieci (np. WiFi) oraz w przeglądarkę internetową. Daje to tym samym nieograniczone możliwości czytania informacji pochodzących z różnych źródeł, w tym z internetu.

Dzięki zainstalowanej przeglądarce internetowej otwiera się także możliwość korzystania z systemów informatycznych zbudowanych do uruchomienia w sieci. Tego typu urządzenia możemy nabyć już za ok. 600 zł. Pisząc o wadach, należy wspomnieć, iż są już opracowywane przez różne firmy wyświetlacze e-papier pracujące w kolorze i pozwalające na wyświetlanie ruchomych obrazów video ze standardową częstotliwością. Koszt czytnika z kolorowym e-papierem sięga 2000 zł. Wyświetlacze pozwalające na płynne wyświetlanie video są jeszcze w fazach projektów.

Pod koniec 2012 roku na światowym rynku pojawiły się pierwsze smartfony wyposażone w czarno-biały ekran w technologii e-papieru. Aby nie odbierać możliwości korzystania z multimediów, rosyjski producent YotaPhone wyposażył te urządzenia w dwa ekrany.

Jeden z e-papieru, a drugi LCD. Użytkownik dzięki takiemu rozwiązaniu ma większe możliwości wykorzystania urządzenia oraz sam smartfon zużywa mniej energii, korzystając z nowego typu wyświetlacza.

Jak wynika z najnowszych badań przeprowadzonych przez autora artykułu na początku 2013 roku na próbie bliskiej 1300 respondentów będących uczniami techników rolniczych, coraz więcej osób korzysta z urządzeń mobilnych. Ponad 50 proc. badanych uczniów łączy się z siecią za pomocą telefonów komórkowych i smartfonów, tym samym stają się one osobistymi urządzeniami codziennego użytku. Tyleż samo uczniów zamierza w przyszłości prowadzić gospodarstwo rolne, a blisko 60 proc. chciałoby wykorzystywać programy dla rolnictwa zainstalowane na urządzeniach mobilnych.

Wyświetlacze z e-papierem z pewnością zwiększą komfort ich pracy w przyszłości.