PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Grupy mają łatwiej

Grupy mają łatwiej

Autor:

Dodano:

Tagi:

Pod koniec ubiegłego roku w rejestrach marszałkowskich wpisanych było 616 grup producentów rolnych (na dzień dzisiejszy jest ich o 7 więcej), z czego 65 grup prowadzi działalność jako spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, a 26 w formie spółdzielni.Liczba grup rośnie, chociaż ciągle powoli i niestety coraz wolniej. W 2008 r. zarejestrowano 158 grup producentów rolnych, w 2009 r. - 134, a do 30 listopada 2010 r. - 128 grup. Aktualnie najwięcej grup producentów rolnych działa w województwach: wielkopolskim - 118, kujawsko-pomorskim - 79, dolnośląskim - 76. Najsłabiej zorganizowane są województwa: świętokrzyskie, łódzkie i małopolskie. Grupy producentów rolnych najczęściej zakładane są przez producentów ziarna zbóż i nasion roślin oleistych, świń oraz drobiu. Łącznie we wszystkich grupach producentów rolnych zrzeszonych jest około 23 tys. osób.
Dodatkowo w sektorze owoców i warzyw funkcjonują 223 grupy i organizacje rolników, które otrzymały wsparcie w wysokości 1,1 mld zł.

GRUPA - ZBĘDNY BALAST?
W ramach PROW 2007-2013 grupy wsparto 170 milionami zł. To niewielka kwota, wskazuje na nikłe zainteresowanie rolników tą formą działalności. W budżecie PROW na lata 2007-2013 przewidziano na te działania 140 milionów euro. Udało się więc wykorzystać zaledwie jedną czwartą przewidzianych funduszy. Grupy są niepotrzebne?
- Taka konsolidacja daje większe możliwości dotarcia z artykułami do szerszego grona odbiorców. Daje szansę na produkowanie i dostarczanie jednorodnych, dużych partii towaru - powiedział wiceminister rolnictwa Andrzej Butra podczas spotkania dotyczącego realizacji programu „Konsolidacja gospodarcza towarowych producentów rolnych województwa opolskiego".
Popieranie tej formy działalności to wynik spodziewanych sukcesów płynących ze współpracy: wspólne zakupy to przecież możliwość uzyskania obniżki cen produkcji, wspólna sprzedaż daje z kolei szansę na wynegocjowanie korzystniejszych cen skupu. Przetwórcom zależy na uzyskiwaniu stałych dostaw towarów o dobrej jakości - grupa mogłaby więc być katalizatorem przemian w środowisku, przyciągać inwestycje. Mogłaby oddziaływać na rynek. Mogłaby, gdyby była.
Grupy mogą się ubiegać o pomoc finansową w ramach działania grupy producentów rolnych objętego „Programem rozwoju obszarów wiejskich". W czerwcu ubiegłego roku ministerstwo uzyskało opinię Komisji Europejskiej, w której stwierdzono, że wsparcie uzyskane przez grupy producentów rolnych w ramach działania 142 PROW może być przeznaczane także na cele inwestycyjne. To wielka i nowa szansa. Grupy producentów są beneficjentami kilku działań, także takich jak: zwiększenie wartości dodanej podstawowej produkcji rolnej, działanie informacyjne i promocyjne, a członkowie mogą korzystać z takich działań, jak: różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej, modernizacja, a także uczestnictwo w systemach jakości żywności.
- Uważam, że jeśliby producenci rolni weszli w przetwórstwo i handel, to byłyby z tego takie dochody, o jakich się nam nie śniło, ale nikt nie jest zainteresowany, żeby to promować. Jest pewien obszar dla sieci handlowych, dla marketów - kapitał zagraniczny, ale my wspólnie powinniśmy to przełamać, bo właśnie tu są największe pieniądze dla rolników - mówił na posiedzeniu sejmowej Komisji Rolnictwa Poseł Stanisław Kalemba (PSL).
Natomiast zdaniem posła Piotra Walkowskiego (PSL), decydując się na finansowanie inwestycji naprawiono wreszcie błąd popełniony podczas tłumaczenia dokumentów, gdyż kraje Europy Zachodniej bez żadnych przeszkód cały czas finansowały inwestycje grup: - Żałuję, bo uważam odnośnie do tych ponad 600 grup, które powstały, że powstały za późno, ponieważ olbrzymie środki finansowe, które zostały włożone w tak zwany rozwój polskiej przetwórczości, zostały wydane spółkom, prywatnym właścicielom, którzy otrzymali majątek praktycznie za darmo, bez zobowiązań. Gdyby, kiedy powstawały, otrzymywali dotacje, które rozliczane byłyby w powiązaniu z rynkiem produktów, to sytuacja byłaby o wiele lepsza. A tak zostało zmodernizowanych wiele zakładów korzystających z naszych środków krajowych i ze środków unijnych i sytuacja w wielu branżach jest taka, że możliwości przetwórcze są wykorzystane w 40-procentach mocy przerobowych. Kilka lat temu tego zabrakło. Gdyby to było powiązane współpracą z organizowanymi grupami producentów w formie spółdzielczej, w formie grup producenckich, na pewno odbyłoby się to o wiele taniej i rynek byłby lepiej zorganizowany.

OPOLSZCZYZNA ZROZUMIAŁA SZANSĘ
- Obecnie w rejestrze grup producentów rolnych woj. opolskiego wpisanych jest 69 grup, które zrzeszają 727 osób fizycznych oraz 82 osoby prawne - mówi Katarzyna Kuraś, kierownik referatu w Departamencie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego. - Wśród tych grup dominują producenci zbóż i rzepaku. Już prawie 27 proc. produkcji rzepaku oraz 9 proc. produkcji zbóż ogółem w woj. opolskim wytwarzane jest w gospodarstwach członków grup producentów rolnych. Coraz większą aktywnością w podejmowaniu decyzji o tworzeniu zespołowych form gospodarowania wykazują się rolnicy zajmujący się produkcją zwierzęcą. Dotyczy to szczególnie producentów drobiu. Duży potencjał istnieje jeszcze wśród producentów trzody chlewnej, ale dotychczas na Opolszczyźnie powstały tylko trzy grupy w tej branży.
Stopień zorganizowania się rolników ciągle jeszcze nie jest oceniany jako zadowalający. Na Opolszczyźnie widzi się też potrzebę konsolidacji grup.
- Samorząd Województwa Opolskiego, dostrzegając potrzebę wspólnego działania producentów rolnych, jak również ich pozytywny wpływ na rozwój obszarów wiejskich, aktywnie włącza się w promocję grup producentów rolnych, jak również wspiera wszelkie inicjatywy mające na celu poprawę ich konkurencyjności - zapewnia Katarzyna Kuraś. - W dniu 27 stycznia 2010 r. w siedzibie Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Łosiowie z inicjatywy Związku Pracodawców-Dzierżawców i Właścicieli Rolnych w Opolu oraz Opolskiego Związku Rewizyjnego Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych w Opolu zostało podpisane porozumienie pomiędzy Województwem Opolskim, a wymienionymi Związkami oraz Izbą Rolniczą w Opolu w sprawie realizacji programu „Konsolidacja gospodarcza towarowych producentów rolnych województwa opolskiego". Instytucją wspierającą Program jest OODR w Łosiowie. Ideą tego programu jest m.in. popularyzacja tworzenia grup producentów rolnych, nawiązywanie współpracy pomiędzy grupami, analiza rynku poszczególnych branż, a w przyszłości utworzenie podmiotu gospodarczego grup producentów. W ramach podpisanego porozumienia wymienione instytucje będą realizowały Program poprzez wspólne organizowanie szkoleń, konferencji, warsztatów i wyjazdów studyjnych. Taka forma wymiany doświadczeń pozwoli na szerokie rozpropagowanie idei wspólnego działania w grupie, pomoc nowo powstającym grupom producentów rolnych oraz wzmocnienie pozycji na rynku istniejących podmiotów gospodarczych działających w sektorze rolnym, poprzez ich konsolidację.
Jedno wiadomo na pewno - upływa czas, w którym można wykorzystać środki oferowane przez Unię. Albo stwierdzić, że były nam niepotrzebne i inwestycje w unijne składki i dostosowanie się do unijnych wymagań były nietrafione...

Wsparcie dla grup producentów rolnych:
W okresie pierwszych 5-lat działalności, grupa, która uzyskała decyzję marszałka o spełnieniu warunków określonych w ustawie o grupach producentów rolnych i ich związkach oraz
o wpisaniu do rejestru grup producentów otrzymuje pomoc w ramach PROW.
Otrzymana dotacja ma na celu umocnienie powstałych grup producentów rolnych, tak aby mogły one stworzyć po 5 latach działalności silne ekonomicznie podmioty, które będą
w stanie konkurować z innymi podmiotami na rynku krajowym, jak i na jednolitym rynku UE.

Pomoc finansowa dla grup producentów rolnych wynosi:
- w pierwszym i drugim roku 5 proc.,
- w trzecim roku 4 proc.,
- w czwartym roku 3 proc.,
- w piątym roku 2 proc.
rocznej wartości sprzedanej produkcji wyprodukowanej w gospodarstwach członków grupy do sumy równowartości 1 000 000 EURO. Jeżeli wartość produkcji przekroczy 1 000 000 EURO, to pomoc ta wynosi odpowiednio:
- w pierwszym i drugim roku 2,5 proc.,
- w trzecim roku 2 proc.,
- w czwartym i piątym roku 1,5 proc.,
Wsparcie nie może przekroczyć jednak równowartości kwoty:
- w pierwszym i drugim roku 100 000 EURO,
- w trzecim roku 80 000 EURO,
- w czwartym roku 60 000 EURO,
- w piątym roku 50 000 EURO.

Ponadto od 1 stycznia 2007 r. znowelizowana ustawa o grupach producentów rolnych i ich związkach przewiduje zwolnienie z podatku od nieruchomości budynków i budowli wykorzystywanych przez grupę producentów rolnych wpisaną do rejestru grup, wyłącznie na prowadzenie działalności w zakresie sprzedaży produktów lub grup produktów wytworzonych w gospodarstwach członków grupy lub na przechowywanie, konfekcjonowanie i standaryzację produktu lub grupy produktów, zaopatrzenie członków grupy w środki produkcji, zgodnie z jej aktem założycielskim. Zwolnienie to obowiązuje przez cały okres działalności grupy (wpisanej do rejestru grup).
Wprowadzono również zwolnienia od podatku dochodowego od osób prawnych od dochodów grupy producentów rolnych wpisanej do rejestru grup, pochodzących ze sprzedaży produktów lub grup produktów, dla których grupa została utworzona, wyprodukowanych w gospodarstwach jej członków, w części wydatkowanej na rzecz członków tej grupy w roku podatkowym lub w roku po nim następującym.

Za wydatki uznaje się wydatki na:
- zakup środków do produkcji przekazanych członkom grupy producentów rolnych,
- szkolenie członków grupy producentów rolnych.Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.158.251.104
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.