W gospodarstwie czas jest bardzo ważny. Uzależnione od niego są terminy siewów, nawożenia, zbioru. Całkowicie jest mu podporządkowana praca. Dlatego gospodarz nie może sobie pozwolić na jego niepotrzebną stratę. Poza pracą na polu w każdym gospodarstwie jest dużo papierkowej roboty, która zajmuje tak potrzebny czas. Można to jednak skrócić do minimum, korzystając z komputera i programów biurowych. W poprzednim numerze pisaliśmy o najpopularniejszym pakiecie tego typu: Microsoft Office. Ma on jednak poważnego konkurenta, który nazywa się OpenOffice.

Kilka różnic

Osoby, które miały już dłuższą styczność z programem MS Office, mogą mieć na początku trochę kłopotów z korzystaniem z OpenOffice. Dlaczego? Z powodu przyzwyczajenia. Przykładowo, podczas tworzenia pliku tekstowego (w MS Office), żeby zmienić wielkość liter, trzeba z menu „Format” wybrać opcję „Czcionka”. W OpenOffice jest nieco inaczej. Tutaj słowo „Czcionka” zostało zastąpione innym – „Znak”. I takich różnic jest więcej. Rzecz jasna programy w pakiecie OpenOffice nie mają takich samych nazw jak te z MS Office'a. Zamiast Worda jest Writer, zamiast Excela – Calc, zamiast PowerPointa – Impress, i tak dalej. To, co jeszcze na pierwszy rzut oka odróżnia oba pakiety, to liczba dostępnych programów biurowych. MS Office sprzedawany jest w wielu różnych wersjach – bogatszych i mniej rozbudowanych (różnica dotyczy programów składowych, np. w droższym pakiecie Professional zawarty jest program Access, a w tańszym Standard go nie ma). W OpenOffice jest po prostu sześć aplikacji (nie ma podziału na bogatsze i uboższe wersje).

Mimo że instalacja OpenOffice'a przebiega nieco inaczej niż MS Office, to nie powinna być kłopotliwa. Program ten jest dostępny w języku polskim, a komentarze pojawiające się podczas instalacji bardzo dobrze opisują każdy kolejny krok. Poza tym cały proces ogranicza się do zaledwie kilku kliknięć. Po instalacji należy uruchomić program, aby od razu dokonać jego konfiguracji. Krótkie powitanie, umowa licencyjna, następnie trzeba wpisać imię i nazwisko, po czym program wyświetli komunikat z pytaniem o aktualizacje automatyczne (najlepiej nic nie zmieniać tylko nacisnąć „Dalej”), na koniec pojawi się tabelka z rejestracją programu (można się zarejestrować lub nie – w obu wypadkach korzystanie z programu jest całkowicie darmowe!).

Wspomniany wcześniej Writer to odpowiednik microsoftowego Worda. Okno główne programu wygląda podobnie, choć ikony są trochę inne (mimo to niektóre do złudzenia przypominają te znane z Worda). Ogólna grafika programu jest również zmieniona. No i wspomniane nazwy też się różnią. To, co najważniejsze: funkcjonalność i przydatność obu pakietów jest bardzo zbliżona. Większość funkcji znanych z Worda można również znaleźć podczas pracy w programie Writer. Są również na tym poziomie pewne różnice, ale zauważalne i istotne tylko dla fachowców używających takich programów np. w dużych firmach.

Plusy i minusy

Jak każdy program komputerowy, tak i OpenOffice ma swoje wady i zalety. Tych ostatnich ma zdecydowanie więcej.

Plik stworzony w programie Word ma rozszerzenie „doc” (od angielskiego słowa document, czyli dokument), natomiast plik Writera ma rozszerzenie „odt”. I tutaj warto powiedzieć o jednej z ważniejszych zalet OpenOffice. Program Writer bez problemu otwiera pliki z rozszerzeniem „doc”, natomiast w drugą stronę to już nie działa. Programy OpenOffice mogą otwierać arkusze kalkulacyjne Excel, prezentacje PowerPoint, czy zwykłe dokumenty tekstowe Word. Niestety, programy MS Office nie potrafią otworzyć plików z rozszerzeniem „odt”, „ods” (Calc), „odp” (Impress). Twórcy OpenOffice znaleźli jednak rozwiązanie. Jeśli ktoś ma w domu komputer z darmowym pakietem OpenOffice, stworzy w nim dokument, a następnie będzie chciał go np. wydrukować w zakładzie usługowym ksero, nie musi się martwić, że Word, z którego najprawdopodobniej korzysta zakład, nie wydrukuje dokumentu. OpenOffice ma możliwość zapisywania plików z rozszerzeniem programów MS Office! Każdą prezentację zrobioną w programie Impress można zapisać jako plik „ppt”, każdy arkusz kalukacyjny z obliczeniami i wykresami z rozszerzeniem „xls”, a plik tekstowy z rozszerzeniem „doc”. Dzięki temu nie ma podstaw do obaw związanych z kompatybilnością. Dla wielu użytkowników to podstawowy problem, ponieważ pliki bardzo często przenosi się z komputera na komputer, przesyła e-mailem i trzeba zadbać o to, aby każdy widział na ekranie to samo.

W tym miejscu można wspomnieć o jednej z nielicznych, ale czasem zauważalnych, wad darmowego pakietu. Nie zawsze plik przygotowany za pomocą Worda będzie wyglądał identycznie w aplikacji Writer. Jeśli w dokumencie są jakieś tabele lub inne elementy, to po otwarciu w Wrtiterze mogą się znajdować w nieco innym miejscu. Nie jest to nagminne, ale jednak się zdarza. To problem dla uczniów i studentów, którzy często muszą pisać różnego rodzaju prace i referaty do szkoły. Po napisaniu pracy trzeba ją wydrukować. No i tu może być problem. Oczywiście plik bez problemu można zapisać z rozszerzeniem „doc”, mimo to jednak może się okazać, że na komputerze w drukarni „wszystko się poprzesuwało”. Ale i na to jest sposób i to całkiem prosty.

Jest jeszcze jeden rodzaj plików bardzo popularny na całym świecie – „pdf". Zdecydowana większość komputerów ma zainstalowany program umożliwiający odczyt takich plików (Adobe Acrobat Leader, Foxit Reader). Na pliku zapisanym w tym formacie nie będzie można wprowadzać zmian, ale na pewno nic się nie „rozjedzie" i każdy element będzie na swoim miejscu. Programy OpenOffice w przeciwieństwie do pakietu MS Office mają możliwość eksportu dokumentu do formatu „pdf". Wystarczy wybrać menu „Plik", dalej „Eksportuj jako PDF" i nacisnąć enter. Nie ma znaczenia, czy jest to prezentacja multimedialna, arkusz kalkulacyjny czy dokument tekstowy – wszystko można zmienić na „pdf";

Internetowy drogowskaz

Program OpenOffice należy do programów open source (otwarte źródła), czyli takich, które można dowolnie wykorzystywać i zmieniać bez konieczności uiszczania opłat. Dlatego w Internecie można znaleźć kilka różnych wersji programu przygotowanych przez różnych producentów.
www.openoffice.pl – portal poświęcony programowi OpenOffice
www.pl.openoffice.org – strona OpenOffice.org
www.ux.pl/openoffice – strona programu OpenOffice przygotowywanego przez firmę UX Systems

Źródło: "Farmer" 01/2008