Lekcja podzielona jest na trzy części. Pierwsza obejmuje Adwent i tradycje związane z czasem przed świętami, dzieci dowiadują się m.in. o prawdziwym pochodzeniu św. Mikołaja i o tym, jak od 13 grudnia - dnia św. Łucji - wróżono pogodę na cały nowy rok.

Druga część to Boże Narodzenie z punktu widzenia śląskiej gospodyni - prowadząca lekcję opowiada o przygotowaniach do Wigilii i o świątecznym stole na Śląsku Opolskim.

- Na zakończenie lekcji dzieci dzielą się opłatkiem, wysłuchują opowieści wigilijnej, śpiewają bożonarodzeniowe pieśni i biorą udział w tradycyjnym korowodzie kolędników - zaznaczyła Szewerda.

Według etnografa z Muzeum Wsi Opolskiej, Bogdana Jasińskiego, pokazywanie dzieciom i młodzieży śląskich zwyczajów, obyczajów i tradycji świątecznych jest ważne i potrzebne. - Agresywne media i reklamy zarzucają nas obcymi kulturowo wariantami. Wszechobecne +Merry Christmas+ i biegający po sklepie gruby Mikołaj z prezentami jest łatwiejszy do przyswojenia dla dzieci niż tradycyjne święta. Dla pewnej przeciwwagi trzeba pokazać im śląskie tradycje świąteczne. I my staramy się to zrobić w atrakcyjnej, interaktywnej formie - wyjaśnił.

Muzeum zaproponowało chętnym 30 świątecznych spotkań, z czego 29 jest już zarezerwowanych. Dla tych, który nie udało się zapisać na muzealne lekcje, przygotowano inną propozycję - zwiedzanie trzech zabytkowych chałup w bierkowickim skansenie, w których przygotowano świąteczny wystrój, a pracownicy muzeum będą przybliżać zwiedzającym klimat świąt.

Lekcje przed świętami Bożego Narodzenia muzeum realizuje od lat 90. Według szacunków organizatorów uczestniczyło w nich już ok. 15 tys. osób - głównie dzieci i młodzieży. Grudniowe lekcje cieszą się tak dużą popularnością, że niektóre szkoły zapisują się na nie już w styczniu.