Organizowane każdego roku plantacje pokazowe cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem wśród rolników. Ta popularność wynika z ich charakteru – połączenia wiedzy teoretycznej z praktyką. W trakcie spotkań rolnicy mają możliwość zweryfikowania skuteczności działania dostępnych środków ochrony roślin w warunkach polowych oraz zapoznania się z najnowszymi rozwiązaniami w ochronie upraw. Uczestnictwo w  tego typu imprezach jest także doskonałą okazją do porównania istniejących rozwiązań w zakresie zwalczania chorób, chwastów czy szkodników. Cel jest zawsze jeden – wybrać dla swoich upraw najskuteczniejsze programy ochrony.

Z uwagi na  praktyczny charakter Dni Pola zwiedzanie plantacji pokazowych zostało włączone do programu edukacyjnego Zielona Akademia. Organizator programu, firma Syngenta Crop Protection, zaprosił młodzież z 17 szkół rolniczych na swoje pola demonstracyjne, prowadzone we współpracy z gospodarstwami rolnymi oraz firmami hodowlano-nasiennymi. W ramach Zielonej Akademii młodzi ludzie zwiedzą plantacje pokazowe w Sobiejuchach, Krzemlinie, Dziekanowie oraz Łasinie.

W trakcie spotkań polowych uczniowie będą mieli okazję bliżej przyjrzeć się praktycznej stronie ochrony zbóż (głównie pszenicy ozimej i jęczmienia jarego), rzepaku ozimego oraz buraków cukrowych. Zaprezentowane zostaną liczne odmiany tych upraw i kompleksowa ochrona chemiczna plantacji. W ten sposób uczestnicy Zielonej Akademii zyskają możliwość zweryfikowania w praktyce informacji uzyskanych w trakcie spotkań szkoleniowych. Lustracja poletek doświadczalnych pozwoli młodym ludziom spojrzeć na problem ochrony upraw w innym świetle. Znając praktyczny aspekt technologii upraw, będą mogli lepiej zrozumieć problematykę omawianą podczas codziennych zajęć lekcyjnych. W trakcie wizyt polowych na pytania uczniów odpowiadać będą specjaliści.

Organizator programu jest przekonany, iż tego typu praktyka pozwoli młodzieży na ugruntowanie już zdobytej wiedzy, a w przyszłości może okazać się niezwykle przydatna w prowadzeniu własnego gospodarstwa.