Konkurs "Unia w sąsiedztwie...", realizowany na zlecenie Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, skierowany był do uczniów szkół średnich i gimnazjów, których zadaniem było przygotowanie pracy, zawierającej informacje na temat projektów zrealizowanych w ich gminie współfinansowanych ze środków UE. Dzięki temu uczniowie mogli poznać zmiany jakie zaszły w ich najbliższym otoczeniu dzięki pomocy z Unii Europejskiej.

W środę minister rozwoju regionalnego Grażyna Gęsicka wręczyła wyróżnionym uczniom nagrody. Za pierwsze miejsca uczniowie otrzymali kamery cyfrowe.

Zwycięska praca "Gmina Głuchołazy" została przygotowana w formie albumu, w którym uczennice przedstawiły projekty zrealizowane w ich gminie przed i po wejściu Polski do Unii Europejskiej. W Głuchołazach Unia przeznaczyła środki m.in. na budowę ulic, sieci wodociągowych czy też pomoc stypendialną. "Inwestycji było sporo, ale i tak, jak na naszą gminę, ciągle za mało, gdyż zapotrzebowanie jest duże" - powiedziały zwycięzczynie konkursu.

Drugie miejsce zdobyło Gimnazjum w Rogowie, a trzecie Gimnazjum nr 10 im. I.J. Paderewskiego w Gliwicach.

Laureatki konkursu oceniają bardzo pozytywnie całą inicjatywę. "Konkurs bardzo nam się podobał. Uważamy, iż był to dobry pomysł, gdyż młodzież mogła się wykazać" - powiedziały.

Projekt "Szkoła w regionie - region w Europie" składał się z kilku części. Oprócz konkursu dla uczniów zorganizowane były też konkursy dla nauczycieli oraz wspólnie - dla nauczycieli i uczniów. Podstawowym celem projektu było przygotowanie nauczycieli Wiedzy o Społeczeństwie do informowania uczniów o polityce regionalnej Unii Europejskiej.

Źródło: PAP