W wyniku przygotowania i ogłoszenia przez margrabiego Aleksandra Wielopolskiego ukazów carskich, dotyczących oczynszowania chłopów i przeprowadzenia reformy szkolnictwa wszystkich szczebli, powstaje w latach 1862-1869 Instytut Politechniczny i Rolniczo-Leśny w Puławach. W roku 1869 car podpisał ustawę o powołaniu Instytutu Gospodarstwa Wiejskiego i Leśnictwa w Puławach. Miał on być Wyższym Zakładem Naukowym, przygotowującym wykształconych gospodarzy wiejskich i leśników. W roku 1893 car wydał rozporządzenie nadające Instytutowi prawa uczelni akademickiej. Od tego czasu absolwenci mieli otwartą drogę do kariery naukowej i urzędniczej. Posiadanie dyplomu Instytutu w Puławach dawało status przynależności stanowej.
Po wybuchu I Wojny Światowej w 1914 r. Instytut w Pułwach przeniesiono do Charkowa. Latem 1915 r. Puławy zostały zajęte przez wojsko austriackie, które powierzyło opiekę nad Instytutem dr. Zygmuntowi Jaworskiemu, nauczycielowi Œredniej Szko³y Rolniczej w Czernichowie. W tym czasie starły się ze sobą dwie koncepcje wykorzystanie obiektów, kadry i dorobku intelektualnego Instytutu. Według pierwszej w Puławach powinna powstać uczelnia rolnicza na poziomie akademickim. Według drugiej, mocno popieranej przez Centralne Towarzystwo Rolnicze, powinien tam powstać silny ośrodek doświadczalnictwa rolniczego. Przeważyła ta druga komcepcja i 26 września 1917 r. powstał w Puławach Instytut Naukowy Gospodarstwa Wiejskiego. Pierwszym dyrektorem Instytutu został prof. Leon Marchlewski, znany biochemik. Na przełomie lat 1917/1918 uruchomiono następujące działy: rolnictwa, hodowli roślin, biologiczno-hodowlany, higieny i lecznictwa zwierząt, ogrodnictwa, ochrony roślin, a także Zakład Reprodukcji Nasion i Zakład Kultury Szczepionek Ochronnych.
Austriacki statut Instytutu w Puławach obowiązywał do 1921 r. Władze polskie nadały mu nowy statut i zmieniły nazwę na Państwowy Instytut Naukowy Gospodarstwa Wiejskiego w Puławach. Dyrektorem Instytutu został prof. Emil Godlewski, światowej sławy fizjolog roślin. Słynny PINGW stał się początkiem rozwoju nauk rolniczych w odrodzonej Polsce.
W lipcu 1927 r. Prezydent RP Ignacy Mościcki podpisał rozporządzenie o połączeniu w puławskim PINGW następujących placówek badawczych: Państwowego Instytutu Naukowo-Badawczego w Bydgoszczy, Stacji Botaniczno-Rolniczej we Lwowie, Krajowego Zakładu Sadowniczego w Zaleszczykach, Morskiego Laboratorium Rybackiego.
Po II Wojnie Światowej zmieniła się koncepcja dalszego funkcjonowaniia PINGW. Zdecydowano, że poszczególne wydziały mają przekształcić się w nowe, samodzielne instytuty, ale pod nadzorem Rady Głównej wszystkich instytutów. By przeprowadzić tę reorganizację, przeniesiono dyrekcję PINGW z Puław do Warszawy.
Pod koniec lat 40. powstaje Centralny Instytut Rolniczy, którego dyrektorem został prof. Mieczysław Birecki z SGGW w Warszawie. Obok wielu dotychczasowych tematów badawczych CIR odpowiadał za wdrożenie nauki radzieckiej, stworzonej przez Łysenkę i Miczurina. W 1950 r. powstaje Biuro Organizacji Nauki Rolniczej w Ministerstwie Rolnictwa, a w PINGW utworzono biuro likwidacyjne.
W roku 1951 ukształtowała się taka struktura nauk rolniczych, która funkcjonuje do dzisiaj. W tym roku bowiem wydzielono z PINGW następujące instytuty: Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin, początkowo w Puławach, a następnie przeniesiony do Warszawy, Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa, początkowo w Warszawie, a później przeniesiony do Puław, Instytut Sadownictwa w Skierniewicachh, Instytut Melioracji i Użytków Zielonych w Warszawie, Instytut Ochrony Roślin w Poznaniu, Instytut Zootechniki w Krakowie, Instytut Mechanizacji i Elektryfikacji Rolnictwa w Warszawie, Instytut Ekonomiki Rolniczej w Warszawie, Instytut Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie, Centralną Bibliotekę Rolniczą w Warszawie.
Od roku 1951 powstawały też nowe instytuty rolnicze, które miały prowadzić prace badawczo-rozwojowe, służące nowym kierunkom rolnictwa. W 1966 r. powstał Instytut Ziemniaka w Boninie, który przetrwał 30 lat, gdyż w 1996 r. włączono go do IHAR w Radzikowie. W 1978 r. Instytut Sadownictwa przekształcił się w Instytut Sadownictwa i Kwiaciarstwa.
Dzisiaj na potrzeby rolnictwa pracują następujące instytuty naukowo-badawcze: Instytut Budownictwa, Mechanizacji i Elektryfikacji Rolnictwa, Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin, Instytut Ochrony Roślin, Instytut Roślinnych Przetworów Zielarskich, Instytut Sadownictwa i Kwiaciarstwa, Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa, Instytut Weterynarii, Instytut Warzywnictwa, Instytut Włókien Naturalnych, Instytut Zootechniki.
Żródło: "Farmer" 03/2005
Komentarze