Nie mogłem się pogodzić z likwidacją szkoły położonej w wyjątkowo urokliwym zakątku, pośród jezior i lasów pełnych wspaniałych okazów roślin i zwierząt – mówi Zbigniew Białecki, wójt gminy Łąck. – Pomyślałem wówczas, że to idealne miejsce na całkiem inną szkołę – ekologiczną. Obecnie tę edukacyjno-wypoczynkową placówkę odwiedza rocznie 2 tys. młodzieży, która w czasie pobytu ma do dyspozycji praktycznie całą gminę Łąck.

A Łąck chlubi się swoimi ekologicznymi inwestycjami. Tu fukcjonuje kotłownia na biomasę, kolektory słoneczne, hydroponiczna (korzeniowa) oczyszczalnia ścieków, która wita zapachem kwiatów.
Atrakcją jest również dzika zwierzyna: spotkania oko w oko z łosiem, jeleniem, dzikiem czy sarnami oraz wycieczki do rezerwatów przyrody.

Atrakcje turystyczne łączą przyjemne z pożytecznym. Można przejechać się bryczką, skorzystać z nauki jazdy konnej i hipoterapii w Stadzie Ogierów w Łącku, urządzić turniej w nowoczesnej hali sportowej, wziąć udział w zajęciach z myślistwa, ceramiki, własnoręcznie wypiekać chleb, wyrabiać masło i sery. Przygotowano także 45 odpowiednio wyposażonych rowerów na wycieczki po okolicy oraz wiatę z miejscem na ognisko, gdzie najlepiej wypoczywa się po dniu pełnym wrażeń.

W gminie Łąck jest już 28 gospodarstw oficjalnie uznanych za ekologiczne, a kolejnych 20 ubiega się o certyfikaty (z tego pięć prowadzi system Integrowanej Produkcji). Blisko połowa gospodarstw ekologicznych świadczy także usługi agroturystyczne, które określają mianem koedukacyjno-turystycznych. Mieszkańcy uznali bowiem, że to najlepsza promocja zarówno dla gminy, jak i dla nich samych i sposób zarabiania na życie w tej niebogatej przecież gminie.

Gmina Łąck okazała się bardzo skuteczną w pozyskiwaniu funduszy na realizację inwestycji. Zaledwie 30 proc. stanowiły środki własne. Pozostałe pozyskano z dwóch źródeł:
  • Banku Światowego – GEF/UNDP – środki w postaci grantów inwestycyjnych uzyskała organizacja pozarządowa Regionalne Centrum Edukacji Ekologicznej w Płocku i wskazała gminę Łąck jako adresata pomocy – grantu na edukację ekologiczną;
  • Funduszu Ochrony Środowiska.

Źródło: "Farmer" 15/2006