- Piana zamniętokomórkowa posiada bardzo dobre parametry wytrzymałościowe, dzięki czemu może być stosowana również na podłogach, czy ścianach budynku bez obawy, że ulegnie znaczącym uszkodzeniom - podkreśla Sebastian Brzeziński, doradca-techniczno handlowy, CELS. Jednak ile kosztuje wykonanie ocieplenia pianami PUR budynku inwentarskiego?

Ocieplenie w dobrej cenie?

Dobrej jakości pianki (otwartokomórkowe, jak zamknietąkomórkowe) redukują przepływ strumienia ciepła przez przegrodę nawet o 97%, przy grubości warstwy wynoszącej 18-20 cm. Należy jednak pamiętać, że pianki otwartokomórkowe nanosi się w 1 warstwie, co ma m.in. wpływ na mniejsze koszty ocieplenia.

Pianki otwartokomórkowe, ze względu na swoje słabsze parametry techniczni i właściwości mają ograniczone zastosowanie (wewnątrz budynku), co także wpływa na cenę tego produktu. I tak w zależności od regionu, cena netto za aplikację pianki otwartokomórkowej waha się od 45 zł do 76 zł/m2.

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w przypadku pianek PUR zamkniętokomórkowych, które wyróżniają nie tylko lepsze parametry techniczne, ale też właściwości hydro- i termoizolacyjne. Trzeba też pamiętać, że ten produkt nanosi się w kilku warstwach, co zwiększa koszty aplikacji. Ceny netto zazwyczaj ustalane indywidualnie po wcześniej wycenie i wahają się od 150 zł do ponad 300 zł/m2. Jednak to właśnie pianki PUR o zamkniętokomórkowej strukturze najlepiej sprawdzą się przy ocieplaniu budynków i hal gospodarczych.

- Przy wyborze tej metody ocieplenia nie można zapomnieć również o szybkości wykonania, w zależności od budynku (dostępność do powierzchni, stopień skomplikowania prac) jest to około 200 m2 dziennie. Jest to szczególnie ważne w gospodarstwach rolnych, gdzie nie zawsze możemy pozwolić sobie na długotrwałą przerwę w funkcjonowaniu naszej obory, kurnika czy przechowalni - podkreśla Sebastian Brzeziński, doradca-techniczno handlowy, CELS.

Fachowe wykonanie

Należy jednak pamiętać, że najlepiej ocieplenie budynku przy użyciu pian PUR zlecić profesjonalnej ekipie budowlanej, która jest nie tylko wyposażona w odpowiedni sprzęt do tego, ale posiada wieszie i doświadczenie w nanoszenie pian natryskowych PUR

- Wybierając izolacje budynków powinniśmy pamiętać o tym, iż na jakość i całokształt prac oprócz wyboru produktu, jakim będziemy wykonywali izolację, ważne jest, aby prace zlecić fachowcom z doświadczeniem i niezbędna wiedzą. Wbrew bardzo często obiegowej opinii nie jest to przysłowiowe malowanie ścian wałkiem, które każdy może to wykonać. Warto wybrać firmę, która już funkcjonuje na rynku, posiada bagaż doświadczeń i dobrej jakości sprzęt - podsumowuje Sebastian Brzeziński, doradca-techniczno handlowy, CELS.