Zakup działki rolnej pod realizację inwestycji budowanej musi być dobrze przemyślany.

Ogromnym ryzykiem może być "łapanie" okazji i nieprzemyślany zakup tańszego gruntu rolnego bez wcześniejszej analizy jego stanu prawnego.

W niektórych przypadkach procedura odrolnienia nabytych gruntów może być niemożliwa do przeprowadzenia, albo będzie co najmniej kosztowna i czasochłonna, gdyż może potrwać nawet kilka lat.

Inwestor musi się liczyć, że w przypadku lepszej klasy gruntów ornych może się spotkać z oporem urzędników oraz bardziej skomplikowaną i kosztowną procedurą jej odrolnienia.

W takiej sytuacji musimy wziąć pod uwagę że mimo taniego zakupu działki rolnej, cały potencjalny zysk pochłoną dodatkowe opłaty związane z przeprowadzaniem jej całkowitego odrolnienia.  

Kluczowe jest przeznaczenie działki w miejscowym planie

Zanim więc zdecydujemy się na zakup działki rolnej, warto sprawdzi status takiej nieruchomości w planie miejscowego zagospodarowania przestrzennego.

W wydziale geodezji i gospodarki przestrzennej urzędu gminy właściwego ze względu na położenie gruntu zdobędziemy informacje o przeznaczenie działki, którą chcemy wykupić i czy gmina ma już uchwalony nowy plan zagospodarowania przestrzennego na tym obszarze. 

Jeżeli taki plan dla gruntów rolnych został zatwierdzony i zgodnie z jego treścią grunty rolne mogą być przeznaczone...

Więcej informacji na temat odrolnienia działki rolnej znajdziesz na Giełdzie Rolnej