Marcin Sobański, ekspert firmy Foton Technik nie pozostawia wątpliwości i podkreśla, że dla gospodarstw rolnych najkorzystniejszym rozwiązaniem do zakupu instalacji fotowoltaicznej oraz jej urządzeń peryferyjnych typu pompa ciepła oraz magazyn energii, będzie wybór pożyczki leasingowej.

Jaka forma finansowania fotowoltaiki bardziej opłaca się rolnikom?

Pozyskanie pożyczki leasingowej przynosi rolnikowi następujące korzyści:

  • możliwość zwrotu całego podatku VAT;
  • uzyskanie ulgi w podatku rolnym;
  • skorzystanie ze środków  dotacji m.in. AgroEnergii;
  • zwiększenie majątku gospodarstwa poprzez wprowadzenie zakupionej instalację na ewidencję środków trwałych (może być to pomocne przy spełnieniu wymagań niezbędnych do wzięcia udziału i wygrania m.in. w konkursach oraz przetargach).

- Tych możliwości nie przyniesie rolnikowi leasing operacyjny, ponieważ właścicielem finansowanych środków trwałych przez okres leasingu będzie firma leasingowa i to ona będzie nabywcą na fakturze VAT – zauważa Marcin Sobański, ekspert firmy Foton Technik i dodaje:

Klient w przypadku leasingu operacyjnego będzie otrzymywał faktury VAT, ale na poszczególne opłaty związane z usługą leasingu, a nie na sam sprzęt. Dopiero rata końcowa tzw. „wykup lub wartość resztowa” spowoduje przeniesienie własności na klienta.

Zakup instalacji fotowoltaiczna bez wkładu własnego w leasingu

Właściciele gospodarstw rolnych, którzy są klientami Foton Technik mogą skorzystać z opcji wybudowania instalacji fotowoltaicznej bez konieczności wniesienia własnego wkładu finansowego.

- Warto wspomnieć iż istnieje możliwość aby podatek VAT został klientowi sfinansowany do trzeciej raty pożyczki. Biorąc pod uwagę fakt, że pierwsza rata pożyczki jest płatna w miesiącu następującym po miesiącu zakończenia montażu a VAT płacony dopiero w trzeciej racie, to środki na płatność trzeciej raty będą pochodziły ze zwrotu podatku VAT z urzędu skarbowego a nie z budżetu naszego klienta – zauważa Marcin Sobański.

Przy jednoczesnym 0% wkładzie własnym, przeprowadzenie inwestycji budowy instalacji fotowoltaicznej od podpisania umowy do momentu zakończenia montażu i wymiany licznika na dwukierunkowy nie będzie wymagała od naszego klienta zaangażowania środków własnych.

Jedyną opłatą jest zaliczka, która przy 0% wkładzie własnym jest zwracana klientowi po zakończeniu montażu.  W sytuacji, gdy klient będzie miał życzenie aby dokonać wkładu własnego do pożyczki to wpłacona zaliczka zostanie zaliczona na ten cel w porozumieniu z firmą leasingową.


Czas wakacji dla właścicieli gospodarstw rolnych to okres intensywnych żniw a więc wzmożonych wydatków, powyższe rozwiązanie spowoduje, że eksperci Foton Technik są w stanie przeprowadzić klienta przez całą inwestycję nie uszczuplając znacznie mocno nadwyrężonego budżetu gospodarstwa rolnego.

Pamiętajmy, że pierwszą ratę pożyczki czy leasingu, rolnik zapłaci w miesiącu następującym po zakończonym montażu czyli w momencie, gdy licznik zostanie wymieniony przez operatora na dwukierunkowy.

- Reasumując, najkorzystniejszym rozwiązaniem dla gospodarstw rolnych  jeśli chodzi o finansowanie inwestycji w instalacje fotowoltaiczną jest skorzystanie z pożyczki leasingowej - ona przyniesie najwięcej korzyści. Zachęcam do skorzystania z kompleksowej oferty Foton Technik, gdzie w Dziale Finansowania Klientów Biznesowych służymy pomocą przy doborze najlepszych rozwiązań finansowych oraz przeprowadzimy za klienta praktycznie cały proces związany z finansowaniem inwestycji od jej przyznania aż do ostatecznego rozliczenia z firmą leasingową po zakończonym montażu – podsumowuje Marcin Sobański z Foton Technik.