Jak wynika z listu JBS do akcjonariuszy, w ramach ugody z Departamentem Sprawiedliwości USA „J&F Investimentos” musi zapłacić ponad 250 milionów dolarów grzywny władzom brazylijskim i amerykańskim.

Amerykańskie ministerstwo sprawiedliwości oskarżyło firmę o długoterminowy spisek mający na celu przekupienie skorumpowanych urzędników w Brazylii. Ministerstwo stwierdziło, że dyrektorzy wykorzystali banki, firmy i nieruchomości w USA, aby zapłacić urzędnikom państwowym łapówki w wysokości milionów dolarów.

Dzięki ustawie antykorupcyjnej „Foreign Corrupt Practices Act” USA dochodzą również zarzutów przekupstwa poza granicami własnego kraju.

JBS wielokrotnie brał udział w skandalach w Brazylii, w tym w skandalu ze zepsutym mięsem w 2017 roku, w którym UE nałożyła częściowy zakaz importu mięsa brazylijskiego, czy aferze korupcyjnej, w której oskarżono ówczesnego prezydenta Michela Temera.

Aresztowano właścicieli J&F Investimentos, którzy przekazali również sądowi nagrania rozmowy z prezydentem Temerem.

JBS to największa firma zajmująca się przetwórstwem mięsa w Ameryce Południowej (z siedzibą w Sao Paulo, Brazylia) i największy producent mięsa na świecie. J&F Investimentos twierdzi, że zatrudnia ponad 250 tys. osób i jest obecne w 190 krajach.