- Inwestycja warta ponad 88 mln złotych umożliwi nam opracowanie innowacyjnej technologii produkcji mleka UHT o przedłużonej trwałości w obrocie handlowym, dedykowanego na odległe rynki zbytu. W efekcie wdrożenia tej innowacji chcemy pozyskać nowych klientów i zwiększyć potencjał eksportowy naszego przedsiębiorstwa - poinformował wiceprezes ds. produkcji w SM Mlekpol w Grajewie Zbigniew Groszyk.

UHT (ang. ultra-high temperature processing) to metoda sterylizacji produktów żywnościowych polegająca na błyskawicznym podgrzaniu mleka do temperatury ponad 100 st. C i równie błyskawicznym ochłodzeniu do temperatury pokojowej. Taka sterylizacja zabija florę bakteryjną, nie zmieniając walorów smakowych, a pozwala na dłuższe przechowywanie produktu.

Wiceprezes dodał, że Mlekpol dostał również dofinansowanie na drugi projekt, czyli wdrożenie nowej technologii produkcji masła.

- Jesteśmy na etapie ogłaszania przetargów, za chwilę będziemy podpisywać kontrakty. Oba projekty przyczynią się do zwiększenia atrakcyjności oferty SM Mlekpol zarówno na rynku polskim, jak i wśród zagranicznych kontrahentów - podkreślił Groszyk.

Jak zaznaczono w przesłanej informacji, spółdzielnia nie tylko inwestuje w linie produkcyjne czy poprawę jakości produktów. Prowadzi również działania w ramach polityki zrównoważonego rozwoju, produkując energię odnawialną.

Budowa układu kogeneracyjnego z biogazownią w Grajewie to kolejny etap modernizacji zakładowej oczyszczalni ścieków. Projekt jest już realizowany. Jego głównym celem jest wykorzystanie energii pierwotnej zawartej w ściekach oraz odpadach produkcyjnych, z których wyprodukowany jest biogaz. Z niego m.in. wytwarzana jest energia elektryczna. Pozwoli to spółdzielni zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne oczyszczalni oraz stworzy możliwość uzyskania ciepła niezbędnego do suszenia osadu - tłumaczy wiceprezes Mlekpolu.

Biogazownia w Grajewie zostanie oddana do użytku jesienią 2022 roku. SM Mlekpol w planach ma budowę kolejnych biogazowi przy zakładach. Już w przyszłym roku mają pojawić się pierwsze projekty.

Jak podkreśla Groszyk, Spółdzielnia Mleczarska Mlekpol od lat podejmuje działania zmierzające do ograniczenia emisji substancji szkodliwych do atmosfery oraz zmniejszenie zużycia wody w trakcie procesów produkcyjnych. Wybudowana rok temu Hybrydowa Elektrociepłownia w Mrągowie to obecnie najnowocześniejsze centrum energetyczne zakładu przemysłowego w Europie. Obiekt wytwarza energię elektryczną, parę technologiczną oraz ciepłą wodę na potrzeby procesów produkcyjnych zakładu. Koszt zrealizowania tej inwestycji to ponad 27 mln zł.

Spółdzielnia Mleczarska Mlekpol w Grajewie to jeden z największych producentów mleka i wyrobów mleczarskich w Polsce. Jej członkami jest 9000 rolników. (PAP)