Oczywiście nie istnieje jedno idealne rozwiązanie, w tym wypadku jeden uniwersalny rodzaj hali, które będzie w stanie zaspokoić zróżnicowane potrzeby gospodarstwa rolnego i oczekiwania nowoczesnego rolnika. Innego rodzaju hale sprawdzą się do magazynowania płodów rolnych, a zupełnie inne przy hodowli zwierząt, czy do garażowania maszyn rolniczych.

- W gospodarstwach rolnych spotykamy hale wykonane w różnych technologiach, ale nie wszystkie z nich spełniają wymagania stawiane przez nowoczesne rolnictwo. Z naszych obserwacji i rozmów z rolnikami dobra hala wyróżnia się przede wszystkim wytrzymałością. Oznacza to odporność na uszkodzenia, rdzę i czynniki agresywne (np. amoniak, nawozy). Podstawą wytrzymałości hali jest jej szkielet, a ten najlepszy i najbardziej odpory powinien być wykonany z ocynkowanej stali - podkreśla Ewa Kacperek, kierownik działu marketingu w firmie Rubb Polska.

Jednak te wszystkie hale powinny mieć jedną cechę wspólną, czyli powinny być stosunkowo niedrogie.

- Dobra hala rolnicza powinna być również ekonomiczna. Dotyczy to nie tylko czasu i kosztów budowy, ale też wydatków związanych z utrzymaniem budynku. Duże koszty generuje ogrzanie i chłodzenie hali, zwłaszcza przeznaczonej na kurnik czy oborę. Dlatego skuteczna termoizolacja hali jest bardzo ważna. Izolacja dobrze spasowana z konstrukcją, jak np. w halach Thermohall gwarantuje stabilną temperaturę wewnątrz hali niezależnie od pory roku i nawet czterokrotnie mniejsze wydatki na ogrzewanie - podkreśla Ewa Kacperek, kierownik działu marketingu w firmie Rubb Polska.

Ponadto muszą być swoimi wymiarami dostosowane do rozmiarów np. maszyn rolnych. W praktyce, więc konstrukcja hali np. poprzez rozmieszczenie słupów na środku hali, więźba dachowa itd. nie powinny uniemożliwiać, bądź ograniczać wjazd kombajnem, ciągnikiem lub inną maszyną. W przypadku hal przeznaczonych do magazynowania płodów rolnych takich jak np. zboża powinniśmy się wystrzegać montażu ściągu (łączącego węzły okapowe) na wysokości samego okapu. Dlaczego?

Otóż będzie on zawadzał przy podniesieniu przyczepy w celu wysypania ziarna. W przypadku obiektów inwentarskich, gdzie będą trzymane zwierzęta hodowlane sprawdzą się hale docieplone, tak aby stworzyć odpowiedni mikroklimat wewnątrz obiektu. I tutaj dochodzi kwestia zastosowania obudowy ścian i dachu. 

Wybór jest ogromny, ale najczęściej wybierane są blachy trapezowe, faliste lub płyty warstwowe, tam gdzie wymagana jest termoizolacja obiektu. Na pewno nie warto stosować najtańszych rozwiązań, gdyż cienkie, nietrwałe i nieodporne na korozję materiały trzeba będzie często wymieniać. W przypadku dachu liczy się też duża sztywność pokrycia dachowego, tak aby mógł on utrzymać ciężar osoby dokonującej napraw, bądź przeprowadzającej odśnieżanie.

Wreszcie dla każdego rolnika jest też istotna możliwość w miarę szybkiej i mało kosztownej rozbudowy już wybudowanej hali. Wielu producentów hal stosuje modułowe rozwiązania, które pozwolą wygodnie i szybko reorganizować i wydłużać przestrzeń hali np. poprzez przestawianie bram i montaż lekkich, wewnętrznych przegród. Niektóre rozwiązania pozwalają także szybko wymienić obudowę hali tak, aby ze zwykłej wiaty stworzyć ocieplany obiekt. 

- Trzecim wyróżnikiem jest wszechstronność hali. Ponieważ hale w gospodarstwach rolnych spełniają różne funkcje, budynki takie powinny być do tego przygotowane. Dobrym przykładem będzie tu hala magazynowa np. na nawozy, którą jednocześnie można wykorzystać jako garaż dla maszyn rolniczych oraz jako sezonowy warsztat - podsumowuje o Ewa Kacperek z firmy Rubb Polska.