Jedną z głównych zalet wykorzystania deszczówki w rolnictwie jest oszczędność. Tylko ok. 3% codziennego zużycia wody w samym gospodarstwie domowym wymaga wody pitnej. Do większości prac takich jak: podlewanie upraw rolnych, podlewanie ogródka czy nawet spłukiwanie toalety oraz sprzątania lepiej nadaje się woda deszczowa.

Z kolei woda pitna, którą czerpiemy z wodociągów, z roku na rok jest coraz droższa, choćby z powodu zwiększonych kosztów oczyszczania oraz doprowadzania do gospodarstw domowych. Co ciekawe, cena wody wodociągowej wzrosła znacznie bardziej niż np. ceny energii z uwagi na rosnące koszty wydobycia i uzdatnienia wody oraz drogie procesy oczyszczania ścieków.

Ile można zaoszczędzić wody deszczowej?

Podczas deszczu, który trwa ok. 10 minut, stosując odpowiedni system, możemy zebrać nawet 180 litrów deszczówki. Taka ilość wystarczy do 20 spłukiwań toalety, sześciokrotnego prania czy trzykrotnego umycia samochodu. Dzięki temu można określić, że zmagazynowany opad pozwoli na ograniczenie domowego zużycia wody wodociągowej o ok. 80 l. W skali całego roku zaoszczędzić można ok. 30 m3, a nawet i więcej. Wszystko zależy od tego, na jakiej powierzchni zbieramy wodę i jak duży mamy zbiornik do magazynowania wody.

W przyszłości zmiany klimatyczne, w tym susza, spowodują, że koszty związane z użytkowaniem uzdatnionej wody wodociągowej jeszcze bardziej wzrosną.  Dlatego więc warto zainwestować w alternatywne systemy pozyskiwania i magazynowania wody, które mogą przynieść znaczne oszczędności w gospodarstwie rolnym. Jakie korzyści jeszcze niesie wykorzystanie wody opadowej w gospodarstwie ronym?

Zalety wody deszczowej

Co ciekawe, wodę deszczową możemy nie tylko uzyskać i magazynować z opadów deszczu, lecz także śniegu czy gradu. Tak pozyskana woda opadowa wyróżnia się dużą zawartością azotu, tlenu i dwutlenku węgla. 

Wykorzystana np. do podlewania upraw pozytywnie wpływa na kondycję roślin, ze względu na niskie pH, brak chloru, wapnia i magnezu. W jej składzie mogą się także znaleźć sadza, pyłki roślinne oraz różnego rodzaju mikroorganizmy i sole mineralne. Nie nadaje się więc ona do spożycia, ale sprawdzi się w pracach rolnych.

Oprócz podlewania upraw, woda deszczowa może posłużyć w produkcji roślinnej. Rozwadnianie środków ochrony roślin jest zabiegiem, do którego w okresie wegetacji potrzebna jest znaczna ilość wody. Dlatego też wykorzystanie deszczówki do tego celu jest dużą oszczędnością finansową.

Kolejną oszczędnością jest czas napełniania opryskiwacza, które w przypadku zebranej do zbiornika wody deszczowej jest znacznie przyspieszone niż w przypadku wykorzystywania wody z wodociągu.

Woda deszczowa sprawdzi się więc jako dobry rozpuszczalnik wielu środków ochrony roślin. Zbierając wodę deszczową w celu jej późniejszego wykorzystania do opryskiwania pól, warto mieć na uwadze fakt, że opady zbierają również pewne zanieczyszczenia z atmosfery, takie jak np. sadza. Pamiętając o tym podczas napełniania opryskiwacza warto pobierać zebraną wodę stopniowo ze zbiornika – tak aby osad z dna zbiornika i tym samym nie spowodowało to zanieczyszczenia dysz opryskiwacza.

Magazynowanie deszczówki do oprysków i nie tylko

Kompletny system do magazynowani wody składa się z naziemnych zbiorników na wodę wraz z wyposażeniem pokryw, filtrów do deszczówki i pomp do dystrybucji wody. Dzięki tym ostatnim, możemy przepompować wodę deszczową i nawadniać tereny zielone oraz wykorzystać ją do mycia maszyn rolniczych. Systemy magazynujące wodę deszczową są w stanie przynieść duże oszczędności przy podlewaniu ogrodu. A czym powinien wyróżniać się taki system w przypadku wykorzystaniu wody do oprysków?

- W praktyce istnieje wiele metod zagospodarowania wody deszczowej. Aby woda deszczowa mogła być wykorzystana do podlewania upraw lub w szczególności do wykorzystania w opryskiwaczu, musi zostać naturalnie ogrzana. Najlepszym sposobem dla takich zastosowań są naziemne zbiorniki z polietylenu w ciemnych kolorach. Zbiorniki takie są łatwe do utrzymania w czystości, nie blakną, nie odkształcają się i są odporne na warunki atmosferyczne czy uszkodzenia mechaniczne - podkreśla Przemysław Bochat, dyrektor marketingu w firmie Swimer. Na co jeszcze trzeba zwrócić uwagę przy wyborze zbiornika do magazynowania wody deszczowej?

Zbiornik do magazynowania wody

Przy wyborze zbiornika do gromadzenia wody, powinniśmy się kierować przede wszystkim jego jakością. Na jakość zbiornika ma wpływ metoda i materiał z jakiego jest wykonany.

- Nasza firma produkuje zbiorniki metodą rotoformowania. Metoda ta pozwala na odlanie zbiornika w całości, bez spoinowo co gwarantuje jego wytrzymałość i szczelność, oraz możliwość dostosowania potrzebnych otworów pod oczekiwania klienta.  Zbiorniki, które produkujemy są wytwarzane z odpowiednio dobranego polietylenu, pierwszej jakości. Zbiornik wykonany metodą rotoformowania z polietylenu jest lekki i łatwy w transporcie, a dodatkowo odporny na uszkodzenia mechaniczne - podkreśla Rafał Skoczykłosa, dyrektor handlowy, w firmie Pro-Plast. Co jest jeszcze istotne przy wyborze zbiornika do magazynowania wody w gospodarstwie rolnym?

- Przy zakupie zbiornika warto zwrócić uwagę na jego kształt, musi on być stabilny, dopasowany do posiadanej infrastruktury i posiadać wygodny w użyciu króciec i właz zalewowy oraz zawór spustowy. Woda wlewana do zbiornika powinna zostać wstępnie przefiltrowana. Najprostszym rozwiązaniem jest zastosowanie filtra siatkowego, aby oddzielić zabrudzenia w formie liści, gałęzi lub innych zanieczyszczeń - podpowiada Przemysław Bochat, dyrektor marketingu w firmie Swimer. - Mogą też zostać zastosowane inne rozwiązania dokładnego czyszczenia wody w zależności od potrzeb użytkownika. Spust wody ze zbiornika następuje w sposób grawitacyjny, do nawadniania upraw ogrodniczych możemy zastosować hydrofor lub użyć pompy do zassania wody do zbiornika opryskiwacza. Swimer produkuje zbiorniki do wody o pojemnościach od 1,5 m3 do 20 m3 - dodaje ekspert z firmy Swimer. 

Zbiorniki są wykonywane w w różnych kolorach w zależności od potrzeb. W przypadku zbiorników wykorzystywanych w gospodarstwie rolnym najlepiej sprawdzi się kolor czarny ponieważ w ciemnym zbiorniku woda deszczowa albo przepompowana z innego zbiornika otwartego lub podziemnego najszybciej się nagrzewa i posiada optymalne parametry do wykorzystania gospodarczego.

Następnym ważnym aspektem jest pojemność zbiornika. Im większa, tym więcej wody zgromadzimy, a co za tym idzie mamy większą oszczędność wody, ale też zwiększa się koszt zakupu takiego zbiornika.

- Zbiorniki mają wszechstronne zastosowanie między innymi nadają się do przetrzymywania wody pitnej oraz gromadzenia wody deszczowej. Można je również zastosować jako szamba, a także do przetrzymywania roztworów chemicznych wykorzystywanych w rolnictwie i przemyśle. Dodatkowym atutem jest możliwość instalacji zbiornika pod powierzchnie gruntu, co daje nam oszczędność miejsca w ogrodzie - podsumowuje Rafał Skoczykłosa, dyrektor handlowy w firmie Pro-Plast.