PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Na jakie bariery będzie napotykał rozwój agrofotowoltaiki w 2022 r.?

Na jakie bariery będzie napotykał rozwój agrofotowoltaiki w 2022 r.?
Czy zobaczymy w przyszłości synergię produkcji rolnej i fotowoltaiki na polach rolnych? Foto. BayWa r.e.

Rozwój agrofotowoltaiki przebiega bardzo wolno, jeżeli nie "pełzająco". Na jakie, największe bariery jest skazana agrowoltaika w polskim rolnictwie w 2022 r.? Odpowiedzi udzielił Roman Karbowy, przewodniczący grupy roboczej ds. agrofotowoltaiki z Polskiego Stowarzyszenia Fotowoltaiki.Jak podkreśla Roman Karbowy, przewodniczący grupy roboczej ds. agrofotowoltaiki z Polskiego Stowarzyszenia Fotowoltaiki w Polsce brakuje rozwiązań pranych bez których nie ruszy rozwój agrofotowoltaiki w sektorze rolnym.

Co więcej nie potrzebujemy byle jakich rozwiązań prawnych potrzebne są nam w tej sferze proste rozwiązania i zachęty, tak aby nie zniechęcić już na starcie potencjalnych inwestorów, czyli rolników do zakupu instalacji agrofotowoltaicznych w przyszłości.

Czeka nas problem z dopłatami na gruntach rolnych z fotowoltaiką

Kolejną potencjalną barierą ograniczającą rozwój polskiej agrofotowoltaiki jest nierozstrzygnięta kwestia dopłat bezpośrednich na gruntach ornych, na których będą montowane instalacje agrofotowoltaiczne.

- Jak traktować ziemie rolną, na której jest zainstalowana instalacja agrofotowoltaiczna? Faktycznie część tej ziemi będzie wyłączona z produkcji rolnej ponieważ tam jest montowana instalacja fotowoltaiczna wraz z konstrukcją – zauważa Roman Karbowy, z Polskiego Stowarzyszenia Fotowoltaiki i dodaje:

- Rozwiązanie tego problemu powinniśmy przerzucać na poziom Parlamentu Europejskiego i tu ściśle współpracować z zagranicznymi innymi stowarzyszeniami fotowoltaicznymi, aby wypracować jak najbardziej korzystne rozwiązania nie tylko dla polskich rolników, ale też i z innych krajów UE.

Jak podkreśla Roman Karbowy, z Polskiego Stowarzyszenia Fotowoltaiki, rozwiązanie dotyczące dopłat bezpośrednich do gruntów rolnych, na których jest instalacja agrofotowoltaiczna musi być jednolite  i wprowadza identyczne zasady dla wszystkich członków UE.

- Bez jednego konkretnego rozwiązania będziemy tylko wzmagać obawy rolników że stracą dopłaty z powodu inwestycji w agrofotowoltaikę - podkreśla ekspert PSF.

Na jakie d odatkowe ograniczenia natrafi agrofotowoltaika?

Dowiesz się tego z poniższej relacji wideo.Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (12)

 • aska 2021-12-30 12:36:23
  A no właśnie. Każdy chciałby zjeść ciastko i mieć ciastko. Ziemia rolna zabudowana fotowoltaiką staje się ziemią pod działalność gospodarczą - nierolną. Czyli żadne dopłaty do działalności rolniczej się nie należą, a wręcz podatek od terenów przemysłowych. Może się jeden z drugim zastanowi czy mu się opłaca taka dzierżawa i marnotrawstwo ziemi rolnej. Jak się dzierżawcy odwidzi, to rolnik zostanie na polu z tym złomem i panelami do bardzo drogiej utylizacji. I umowy nic tu nie pomogą, jak firma się zwinie. Już zaczynają na świecie przebąkiwać, że ziemia cenna rolniczo nie powinna być zabudowywana panelami.
  • Sprzedawca PV 2021-12-30 13:59:51
   Ogólnie masz rację, ale rozwiniesz tę złotą myśl: " i panelami do bardzo drogiej utylizacji." Ty chcesz utylizować panele???? Bo ja dotychczas myślałem, że panele poddaje się recyclingowi, a nie utylizacji. Ale od mądrych inaczej, wszechwiedzących, dużo się można dowiedzieć. A ile wg ciebie kosztuje ta "bardzo droga utylizacja" i na czym polega?
   • na tym 2021-12-31 00:50:28
    polega ,że na tym biznesie zarabiają jedynie firmy montujące w stosunku 50/50 % do wartości kosztorysu i państwo na 23% VAT za free . Frajer płaci nie mając gwarancji na nic .
   • Sprzedawca PV 2021-12-31 09:55:55
    @ na tym - Szkoda, że nie masz nic do powiedzenia w kwestii rzekomej utylizacji. Szkoda również, że nie masz bladego pojęcia ko kosztach takiej instalacji. Na instalacjach domowych VAT jest 8%. Życzę więcej rozumu w Nowym Roku.
   • Rolnik 2021-12-31 10:23:11
    Naciągacz PV ile firm w Polsce zajmuje się recyklingiem paneli PV? Powiedz co będzie z twoimi klientami po nowym roku? Ty wrócisz do pasienia świń a jaka firma będzie robiła im przeglądy i ewentualne naprawy instalacji. Do bramy i się nie znamy?
   • Sprzedawca PV 2021-12-31 12:16:31
    @ Rolnik - drogi świniopasie, obowiązek recyclingu ma każdy producent modułów, w Polsce mamy ich co najmniej 6. Do tego są co najmniej 3 firmy niezależne, które na tym zarabiają - Enerad, Veolia, trzeciej nazwy nie pamiętam. To było rok temu, dziś zapewne jest ich więcej. Gwarancja modułów to 10-25 lat, za ich wymianę i rcycling odpowiada gwarant, czyli dystrybutor danej marki w Polsce. A niby co ma być z moimi klientami po nowym roku? "jaka firma będzie robiła im przeglądy i ewentualne naprawy instalacji" - naprawy w ramach gwarancji ta, która instalację zamontowała. Po gwarancji ta, którą sobie wybiorą. Jeśli idzie o przeglądy, to jest to indywidualna sprawa klienta. Ja też mam do ciebie pytanie - po co zabierasz głos, o którym nie masz pojęcia? Może lepiej załóż gumiaki i zajmij się wyrzucaniem obornika spod swoich wieprzy, rób to, na czym się znasz.
   • Rolnik 2021-12-31 13:46:10
    Drogi naciągaczu PV po prostu się zastanawiam co będzie z tymi twoimi klientami jak ty po nowym roku (podobnie jak 80% firm z branży) zwiniesz żagle i wrócisz do pasienia świń (świadczy o tym twoja znajomość branży i obecność na tym forum) Ja wiem, że część sie przeniesie na Litwę, cześć wróci do sprzedawania "garnków" emerytom (tu jest szansa dla ciebie). Ale co z ich klientami. Tak reasumując, mam nadzieje że oprócz wciskania kitu o szybkim zwrocie instalacji i o tym że rząd dotrzyma słowa w sprawie korzystnych zasad rozliczania energii uprzedziłeś swoich klientów o zasadach gwarancji, przeglądów/pomiarów i o tym że nie znajdą w każdej gminie czy powiecie punktu recyklingu paneli. Ogólnie mam tu na myśli sprawy i koszty o których żaden naciągacz PV nie chce mówić (zwłaszcza jak liczy koszt zwrotu instalacji).
   • Sprzedawca PV 2021-12-31 14:07:37
    @ Rolnik - Drogi świniopasie, przede wszystkim nie odpowiedziałeś na zadane pytanie - dlaczego zabierasz głos na tematy, o których nie masz pojęcia? Nie planuję zwijać żagli, wręcz przeciwnie. Nadchodzą świetne czasy dla PV, ze względu na ceny prądu. Zapewne nie wiesz, że twój dystrybutor kupuje prąd po 50-60 gr/kWh w hurcie, żeby ci go sprzedać po 30 gr (dziś, ok. 40-45 od jutra). Firmy nie mają tego szczęścia, już dziś płacą po 60-80 gr, a w ich przypadku podwyżki będą większe. Więc nie martw się o branżę, bardziej przejmuj się ASF. Moja obecność na tym forum wiąże się z faktem, że wśród moich klientów jest wielu rolników, świadomych, w odróżnieniu od świniopasów twojego pokroju. Dodatkowo dzięki uldze inwestycyjnej niewielu jest klientów, którym inwestycja zwraca się równie szybko, jak rolnikom. "Ale co z ich klientami" - ponawiam pytanie - a co ma z nimi być? "Tak reasumując, mam nadzieje że oprócz wciskania kitu o szybkim zwrocie instalacji i o tym że rząd dotrzyma słowa w sprawie korzystnych zasad rozliczania energii" - jeśli uważasz, że stopa zwrotu na poziomie 20-25% nie jest szybka, to gratuluję inwestycji. Jeśli wiesz coś o planach zmiany zasad rozliczenia, to podaj linka do nich, albo przestań się ośmieszać. "uprzedziłeś swoich klientów o zasadach gwarancji, przeglądów/pomiarów" - TAK "i o tym że nie znajdą w każdej gminie czy powiecie punktu recyklingu paneli" - TAK, tych, którzy o to pytali, bo ten problem akurat istnieje tylko w takich umysłach bez pojęcia, jak twój. "Ogólnie mam tu na myśli sprawy i koszty o których żaden naciągacz PV nie chce mówić (zwłaszcza jak liczy koszt zwrotu instalacji)" - możesz napisać, jakie to koszty?
   • aska 2022-01-04 12:53:40
    Czepiasz się koleś słówek. Na razie nie ma problemu ani z utylizacją, ani - jak wolisz - z recyklingiem paneli, bo jeszcze się nie zużyły. Jaka jest gwarancja, że producent paneli też nie zamknie biznesu jak się już nachapie i przyjdzie czas na "zagospodarowanie" opadów paneli? Rolnik sam posprząta pole i zapłaci firmie "niezależnej"??? Świat jest tak nieprzewidywalny, a nasz rząd wprowadza przepisy - przez noc, że ja wolałabym nie wierzyć w te dalekosiężne obietnice. Już miały być kokosy na wierzbie energetycznej, na paulowni itp. No może i były, ale nie dla rolnika.
   • Rolnik 2022-01-05 09:25:27
    Drogi naciągaczu PV. Jeszcze raz przepraszam, że tak długo i nerwowo czekałeś na odpowiedź. Gdybym wiedział, że to dla ciebie takie ważne to zajrzałbym tu wcześnie. Także po kolei odpowiadam na twoje pytania. Nie martwię się twoją branżę (tak samo jak o ASF), to raczej przedstawiciele twojej branży alarmują że po zmianach w rozliczaniu energii dla prosumentów z rynku zniknie 80% firm a zostaną tylko duzi, renomowani gracze. Dla takich sprzedawców średniej klasy chińszczyzny jak ty nie będzie miejsca. Także klienci tych firm które znikną z rynku zostaną sami bez firmy która im to zamontowała i udzieliła gwarancji. Mówisz, że będziesz sprzedawał panele firmom? Jaki procent twoich klientów to firmy a jaki to osoby fizyczne. Ile firm zdecyduje się na montaż paneli? Inni naciągacze PV maja podobny plan a mimo to jakoś nie widać boomu na panele PV wśród firm. Wierzysz w słowo PiS, że oni i następne rządy przez 15 lat nie zmienią zasad rozliczanie energii dla tych którzy zamontowali panele przed końcem 2021 roku? Brawo ty. Tylko powiedz dlaczego wciskasz ludziom kit i piszesz że skończą się czasy regulacji cen przez URE? Masz jakieś informacje? To podaj linka. Piszesz, że uprzedziłeś swoich klientów o zasadach gwarancji, przeglądów/pomiarów to powiedz dlaczego tych kosztów jak kosztów ubezpieczenia i recyklingu nie wliczasz do swoich magicznych kalkulacji? Boisz się że zamiast 20-25% wyjdzie ci 10-15%? Mówisz że tylko w umysłach bez pojęcia jak mój istnieje pytanie o punkty recyklingu paneli? To ja mogę tylko pogratulować umysłu tym którzy o to nie pytają. Normalny człowiek chyba chce wiedzieć czy uszkodzony np przez gradobicie panel będzie mógł "wyrzucić do śmietnika" czy będzie musiał ponieść dodatkowe koszty (transportu/recyklingu).
   • Sprzedawca PV 2022-01-05 20:07:33
    @Rplnik - Drogi świniopasie, stajesz się żałosny ze swoją niewiedzą. Mało tego, wydajesz się z lekka bezrozumny, bo już odpowiedziałem na parę pytań, a ty zadajesz je ponownie. "...to raczej przedstawiciele twojej branży alarmują że po zmianach w rozliczaniu energii dla prosumentów z rynku zniknie 80% firm a zostaną tylko duzi, renomowani gracze." - chyba w prasie dla świniopasów, bo ja takich szacunków nie znam. Tzn pojawiły się w czasie, gdy prąd w hurcie kosztował 26 gr, ale to se na vrati, jak mawiają Czesi - średnie kontrakty na cały 2022 to 90 gr w grudniu i rosną. "Dla takich sprzedawców średniej klasy chińszczyzny jak ty nie będzie miejsca." - hehe, cierpliwości, pożyjemy, zobaczymy, mały zawistny ludku. "Także klienci tych firm które znikną z rynku zostaną sami bez firmy która im to zamontowała i udzieliła gwarancji." - to akurat opinia osoby bez pojęcia! "Jaki procent twoich klientów to firmy a jaki to osoby fizyczne." - Firmy to 10%, kolejne 10% to rolnicy. Liczbowo, pod względem mocy razem jakieś 70%. Tytanie wiedzy - 1 instalacja 50 kW to średnio 9 instalacji z programu "Mój Prąd". "..a mimo to jakoś nie widać boomu na panele PV wśród firm." - to ty nie widzisz, ja - przeciwnie. "Wierzysz w słowo PiS, że oni i następne rządy przez 15 lat nie zmienią zasad rozliczanie energii dla tych którzy zamontowali panele przed końcem 2021 roku?" - możesz wskazać projekty zmian? "... powiedz dlaczego tych kosztów jak kosztów ubezpieczenia i recyklingu nie wliczasz do swoich magicznych kalkulacji?" - JESZCZE RAZ ZAPYTAM: JAKICH KOSZTÓW? Konkretnie - ile???? "Boisz się że zamiast 20-25% wyjdzie ci 10-15%?" - nie, zamiast 20% wyjdzie ok. 18,5%. Tylko że na przykładzie mojej instalacji z początku 2020 zamiast planowanych 20%, w 2022 będę miał zwrot na poziomie ok. 24%, a instalacja, która miała się zwracać równo 5 lat, mi zwróci się poniżej 4 - dzięki wzrostowi cen prądu - tak, świniopasie, ciebie najwyraźniej myślenie boli, przynajmniej dalej niż tydzień do przodu.
  • Sprzedawca PV 2022-01-04 22:50:31
   @aska - nie, nie czepiam się słówek. Różnica jest taka, że utylizacja kosztuje, na recyclingu za to można zarobić. W każdym panelu jest m.in. kilkanaście kilogramów aluminium, trochę miedzi. Do tego trochę plastiku dobrej jakości, parę kilogramów to szkło. Za parę lat to będzie żyła złota dla firm recyclingowych. Wyciągasz sztuczne problemy, które są chyba tylko w twojej głowie.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 75.101.211.110
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum


KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.