PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Pieniądze to możliwość działania

Pieniądze to możliwość działania

Autor: Marzena Pokora-Kalinowska

Dodano: 28-06-2015 07:23

Tagi:

Podstawowy wskaźnik podatkowy - dochód podatkowy na mieszkańca - w gminie Wielka Nieszawka w 2014 r. sięgnął 1 868 zł i rośnie od 2010 r., kiedy to wynosił 1 528 zł. Daje to gminie od lat miejsce w krajowej czołówce.Kiedyś ziemie te - jako podmokłe i zalewane przez Wisłę - były odłogowane, w 1560 r. zostali tu posadowieni Olendrzy, dopiero po zagospodarowaniu przez nich terenów ziemia ta była im nadawana przez króla na własność. Wielka Nieszawka stała się dla tej społeczności jednym z głównych ośrodków życia. Dziś został po nich tylko kościół i cmentarz.

Przeświadczenie, że pracą można zmieniać świat, nie jest tu jednak zapomniane.

- Cała tajemnica dobrego funkcjonowania to pomysł na gminę - mówi wójt Kazimierz Kaczmarek, szóstą kadencję sprawujący władzę. - Bez tego nic nie da się zrobić. Gminę trzeba poprowadzić we właściwym kierunku. Gdy tu trafiłem, a jestem poznaniakiem, ten pomysł miałem od samego początku: gmina jest tuż koło wielkiego miasta - i tę szansę trzeba wykorzystać. I to udało mi się zrealizować, pozyskać już w latach 90. pieniądze na infrastrukturę.

A nie było to proste.

- Odzyskaliśmy pieniądze należne gminie z podatku od nieruchomości, którego przez lata nie płaciło wojsko - mówi wójt. - Po procesie sądowym udało się nam odzyskać pieniądze, za które powstała szkoła, przedszkole i centrum sportu i rekreacji. Zostało nam jeszcze na dołożenie do środków unijnych, które będziemy mogli pozyskać, mając wkład własny.

Wójt jednak nie nastawia się przede wszystkim na pozyskiwanie dotacji.

- Z tymi środkami unijnymi jest pewien problem, bo wszystkie nasze wskaźniki ekonomiczne są zbyt dobre, przeważnie znajdujemy się na liście rezerwowej i dopiero po rozstrzygniętych przetargach trafiamy na właściwą listę. Korzystamy jednak z tych środków, za ostatnie 4 lata to było ok. 4 mln zł tylko dla gminy. Byliśmy też w czołówce wojewódzkiej, jeśli chodzi o pozyskanie środków przez firmy, więc w sumie na nasz teren trafiło znacznie więcej pieniędzy.

Z RPO skorzystało kilku przedsiębiorców: piekarnia, firmy transportowe pracujące w lesie, odrestaurowany został pałac. To się przyczynia do rozwoju tych przedsiębiorstw, czekamy na kolejne RPO i kolejne pieniądze, które mogą się pojawić.

PRZEDSIĘBIORCZY WÓJT, PRZEDSIĘBIORCZY MIESZKAŃCY

- Przyjechałem tu zaraz po studiach, tu się ożeniłem, tu mam rodzinę i mieszkam 40 lat. Teraz już jestem stąd - mówi wójt Kazimierz Kaczmarek. I skrzętnie zbiera to, co wiąże się z historią tych ziem.

Jak się okazuje, nie tylko Olendrzy zagospodarowywali okolicę.

- To teren pokrzyżacki. Mamy taką flagę, jak krzyżacki komtur walczący pod Grunwaldem - zauważa wójt.

To szukanie korzeni nie wynika tylko z zamiłowania do historii, ale jest podyktowane… chęcią zarabiania. Położenie gminy narzuca kierunek jej rozwoju: turystyka może przyciągnąć tu ludzi, a z nimi pieniądze. 70 proc. gminy to lasy. Nie można było tego nie uwzględniać w planach rozwoju.

Pierwszy krok w budowaniu bazy turystycznej został już poczyniony: w 2013 r. otwarto Centrum Sportu i Rekreacji "Olender". Za jego realizację gmina zdobyła nagrodę w kategorii inicjatyw na rzecz rozwoju społeczności lokalnych konkursu "Sposób na sukces". W liście prezydent RP podziękował wójtowi "za energię, pomysłowość i pracowitość", doceniając innowacyjność centrum, które stanowi "markowy produkt Gminy, mogący skutecznie konkurować z najlepszymi w tym segmencie rynku".

- Oferujemy pobyt w trzygwiazdkowym hotelu, z możliwością korzystania z basenu i spa, mamy tu też nowoczesną salę konferencyjną o powierzchni 266 m2. - mówi Edyta Dondalska, prezes zarządu "Olendra". - Właścicielem centrum jest gmina, jesteśmy tylko zarządzającą spółką. Inwestycja kosztowała 35 mln zł, wsparł ją finansowo samorząd województwa. Jesteśmy największym w regionie kujawsko-pomorskim wodnym kompleksem sportowo-rekreacyjnym.

Ten kierunek rozwoju okazał się zyskowny, dlatego wójt tak planuje:

- Cały czas poszukujemy źródeł dochodu, inwestując w różne przedsięwzięcia. Aktualnie z marszałkiem województwa realizujemy budowę muzeum Olendrów, licząc, że każdy przyjeżdżający Kowalski zostawi złotówkę.

A dlaczego Kowalski ma płacić za historię Olendrów?

- Wpisali się oni w historię Polski. Odtwarzamy wieś olenderską - trzy pełne zagrody, dziewięć budynków, pokażemy budownictwo i obyczaje oraz zajęcia tych ludzi. To będzie jedyny taki obiekt w Europie, poświęcony osadnikom z Fryzji, Flandrii i Holandii. Już był konsul Flandrii na budowie, przyglądał się temu, co robimy, i na pewno nie pozostanie to bez echa. Przyjeżdżali też potomkowie osadników, którzy wybyli po 1945 r. z naszej gminy, i chcieli zobaczyć miejsce, gdzie żyli ich przodkowie. Planujemy też odtworzenie zamku krzyżackiego w Małej Nieszawce, gdzie byli osadzeni przez Konrada Mazowieckiego pierwsi Krzyżacy. Stąd się rozeszli po całej Polsce. Chcemy pokazać, że takie miejsce było, odbudować zamek w jego pierwotnej drewnianej wersji, zrobić przy nim karczmę, miejsce na kemping, zbudować ścieżki rowerowe.

Centrum sportowe "Olender", wieś olenderska i zamek krzyżacki tworzyłyby więc interesującą dla turystów trasę. Czystość i walory środowiska naturalnego (duże zasoby leśne stwarzające specyficzny mikroklimat) dają wspaniałe podstawy do rozwoju turystyki i rekreacji wiejskiej - sportowej i wypoczynkowej (weekendowej i stałej), co w połączeniu z popytem na produkty żywnościowe ekologiczne trafiło do opracowanej Strategii Rozwoju Gminy Wielka Nieszawka. Nic dziwnego, że w te plany wpisało się nawet nadleśnictwo, oddając do użytku izbę edukacji leśnej. - Mogą odbywać się tu lekcje, nie wszystko musi być powiedziane na spacerze - zauważa Jacek Mazanowski, starszy specjalista służby leśnej z Nadleśnictwa Cierpiszewo, i zachęca do przyjazdu.

PRACA DAJE… PRACĘ

Wójt - gdy słyszy, że wszyscy narzekają na brak pieniędzy, a on je ma - zaraz zastrzega:

- Ja też narzekam na brak pieniędzy.

Pieniędzy, dających możliwość działania, zawsze potrzeba więcej. Problem tylko w tym, aby stwierdzenie potrzeby ich posiadania nie kończyło tematu, a prowadziło do szukania sposobu na ich zarabianie.

- Trzeba doprowadzić do sytuacji, że są przedsiębiorcy, którzy tworzą miejsca pracy i płacą podatek. To składa się na dochód, który potem możemy przeznaczać na inwestycje - dzieli się wójt swoją receptą na wyjście z finansowego impasu.

A dlaczego tu udaje się pozyskać więcej niż gdzie indziej przedsiębiorców chętnych do działania? Kazimierz Kaczmarek ma na to sposób:

- Podstawowym zadaniem, które staramy się zrealizować, jest tworzenie miejsc pracy - czy to w instytucjach samorządowych, czy w przedsiębiorstwach działających na terenie gminy. Stwarzamy do tego odpowiednie warunki poprzez inwestowanie w infrastrukturę, bo jeśli jest woda, kanalizacja, drogi, gaz, to powstają przedsiębiorstwa mniejsze i większe, które przynoszą dochód w postaci podatku.

Dlatego wójt nie ma kłopotu z finansowaniem zadań własnych gminy.

- Żadnej szkoły nie zamknąłem - zapewnia. - Są nawet za małe - a kiedy je budowaliśmy, były obawy, że będą za duże.

Ludności przybywa - w 1980 r. w gminie mieszkały 2 803 osoby, w 2013 już 4 822. I na tych 5 tys. mieszkańców przypada ok. 350 podmiotów gospodarczych. Działają tu: przedszkole, dwie szkoły podstawowe, gimnazjum, jest biblioteka, ośrodek zdrowia, dom i ośrodek pomocy społecznej.

Na terenie gminy są firmy, które w wyniku transformacji zmieniły właściciela - i z przedsiębiorstw państwowych stały się prywatnymi. - Naszą rolą było dopilnowanie, aby ten proces zmian nastąpił prawidłowo i żeby nasi mieszkańcy mieli miejsca pracy, bo to przekłada się na efekt finansowy całej gminy - wspomina wójt.

Taką firmą, którą udało się szczęśliwie przeprowadzić przez prywatyzację, jest Andrewex z Cierpic, oferujący drewniane konstrukcje wielowymiarowe.

Zakład wytwarza zarówno drobne przedmioty - np. łóżka dostępne w IKEA - jak i ogromne filary podtrzymujące dachy w halach sportowych.

- Nasze konstrukcje dachowe są trwalsze niż ze stali - zapewnia dyrektor Andrzej Kaczmarek. - Są tylko 2-3 firmy w Polsce zajmujące się podobną działalnością, pracy jest dużo, wystarczy dla wszystkich.

- W gminie mamy 3,1 proc. bezrobocia - to standard, który zawsze był, to są w większości osoby, które z różnych powodów popadły w problemy - wyjaśnia wójt. - Korzystamy z możliwości, jakie daje położenie gminy - mieszkańcy pracują w naszej gminie, ale i w Toruniu, i w Bydgoszczy. My również oferujemy pracę dla naszych sąsiadów z trzech powiatów: aleksandrowskiego, bydgoskiego i toruńskiego. Około 10 proc. mieszkańców czasowo przebywa poza granicami Polski, mimo że bezrobocie mamy niskie i było ono takie już przed ich wyjazdem. Myślę, że powodem tego są zbyt niskie zarobki. Znam tych, co wyjeżdżają, wiele z tych osób wraca i inwestuje. Wracający mają kłopoty z zaadoptowaniem się - za tę samą pracę mają tu gorsze wynagrodzenie i często zdarza się, że wyjeżdżają ponownie.

Będzie siódma kadencja?

- To nie jest łatwa praca. Mam duże doświadczenie, jeśli chodzi o kontakty z ludźmi, radnymi, mieszkańcami, przedsiębiorcami - mówi wójt Kazimierz Kaczmarek. I nie wynika z tego, że kwestie finansowe są dla niego najtrudniejsze. - Najtrudniejsze są właśnie sprawy międzyludzkie. Pozyskiwanie środków zawsze było trudne, ale z tym sobie radzimy. Najważniejsze jest dogadanie się z ludźmi, trzeba sprawić, żeby zauważyli, że dany projekt jest szansą na rozwój gminy i poprawi ich byt. W wielu gminach jest tak, że prowadzi się inwestycje, których mieszkańcy nie chcą. Mnie mieszkańcy obdarzyli wielkim zaufaniem i każdą inwestycję rozpoczynam, mając ich poparcie.Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (2)

  • taka prawda 2015-10-01 06:45:25
    ile chłopi wpłacili?blisko zero
  • tofik 2015-10-01 03:53:52
    Od zawsze wiadomo, że pieniądze dają możliwości działania a nie szczęście :) Nie w każdej gminie w polsce średnie zarobki rosną w szybkim tempie więc dla tej gminy jest to naprawde duży sukces. polski rynek biznesowy w szczecin rozwija się tak samo w szybkim tempie co powoduje wzrost zatrudnienia i mniejsze bezrobocie http://www.sic-egazeta.amu.edu.pl/index.php?t=2737
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 35.168.111.191
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. O celach tego przetwarzania zostaniesz odrębnie poinformowany w celu uzyskania na to Twojej zgody. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.