Jak podało w czwartek biuro prasowe Grupy Iglotex, inwestycja powstała w miejscu, w którym w maju 2019 roku spłonął doszczętnie jeden z zakładów firmy. W nowym zakładzie produkcyjnym i oddziale dystrybucyjnym zatrudnionych jest niemal 700 osób, mieszkańców Skórcza i sąsiadujących gmin. Skórcz to ponad 3-tysięczne miasto w powiecie starogardzkim.

Nowy zakład produkcyjny Iglotex w Skórczu to zintegrowany kompleks hal produkcyjnych oraz magazynowych typu mroźnie, wraz z zapleczem socjalno-biurowym i towarzyszącą infrastrukturą techniczną oraz oddziałem dystrybucyjnym na ponad 70 pojazdów. Łączna powierzchnia obiektów to 24,4 tys. m kw., w tym zakład produkcyjny o powierzchni 13,6 tys. mkw. oraz magazyny o powierzchni 9 tys. m kw.

- W rekordowym tempie, w ciągu zaledwie dziewięciu miesięcy od uzyskania pozwolenia na budowę (w końcu lutego 2020 roku) uruchomiliśmy w pełnym zakresie produkcję w nowej fabryce w Skórczu. Jest to jeden z najnowocześniejszych zakładów produkcyjnych żywności mrożonej i chłodzonej w tej części Europy. Zakład wykorzystuje najnowsze i unikalne na polskim rynku technologie produkcji, supernowoczesny park maszynowy oraz zaawansowane systemy automatyzacji, robotyzacji, digitalizacji i bezpieczeństwa produkcji od renomowanych światowych producentów. Inwestycja o tej skali to krok milowy w historii rozwoju Grupy Iglotex - powiedział w komunikacie prasowym prezes zarządu Iglotex S.A. Maciej Włodarczyk.

Otwarta w Skórczu fabryka ma sześć linii produkcyjnych i wytwarza mrożone oraz chłodzone pierogi, pizzę, zapiekanki, uszka, warzywa, owoce oraz dania gotowe. Rocznie ma produkować 38 tys. ton produktów.

Grupa Iglotex to firma założona przez Małgorzatę i Tadeusza Włodarczyków, z ponad 30-letnią historią. Jest producentem i dystrybutorem żywności mrożonej. Oprócz fabryki w Skórczu posiada dwa zakłady w Tarnowie (Małopolskie). Zatrudnia łącznie ponad 2 tys. pracowników.