Oprócz degustacji regionalnych potraw, występów zespołów ludowych oraz przeglądu rękodzieła, zwiedzający mogli zobaczyć jedną z nowocześniejszych technologii audiowizualnych, za pomocą której zamierza się promować województwo świętokrzyskie.

- To kino 5D, w którym oprócz podziwiania naszych krajobrazów w trójwymiarze widz może poczuć zapach lasu, powiew wiatru oraz krople wody wydostające się spod wioseł w czasie spływu kajakowego – powiedział dyrektor departamentu promocji, edukacji, kultury, sportu i turystyki Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach Jacek Kowalczyk. Kino znajduje się w specjalnej naczepie samochodowej. - Dzięki temu, w taki niezwykły sposób, możemy prezentować naszą ofertę zarówno w Berlinie, Warszawie jak i Wąchocku - powiedział Kowalczyk.

Ważną część wystawy stanowi oferta gospodarstw agroturystycznych. Według członka zarządu województwa świętokrzyskiego, Piotra Żołądka - to dobra okazja do poważnej dyskusji nad tą ofertą. - Zauważamy spadek zainteresowania turystów tą formą wypoczynku.

Według ostatnich raportów liczba turystów korzystających z takiej formy wypoczynku spadła o 20 proc. - Wydawało się, że mamy cały czas rozkwit, tymczasem nastąpiła bardzo niepokojąca tendencja. Dzisiaj mamy bardzo wymagającego turystę i musimy z jego oczekiwaniami się zmierzyć - powiedział Żołądek. Według niego, w tej branży ważniejsza jest współpraca między rolnikami w danym regionie niż konkurencja. - Ważne, żeby gospodarstwa agroturystyczne częściej działały razem, w różnego rodzaju stowarzyszeniach, sieciach - powiedział Żołądek. Jego zdaniem w sytuacji w której jeden gospodarz nie ma wolnych miejsc, "automatycznie przekierowuje gości do innego gospodarstwa". - W ten sposób wspólnie zdobywamy klientów-turystów - podkreślił.

Właśnie dlatego, podczas targów zainaugurowano w Świętokrzyskiem program lojalnościowy "Szlak Przygody", dzięki któremu, podobnie jak na stacjach paliw czy w supermarketach, turyści za wydane pieniądze (także w gospodarstwach agroturystycznych) będą otrzymywali punkty, które będzie można wymienić na nagrody. Na przykład darmowe noclegi. Według marszałka województwa świętokrzyskiego Adama Jarubasa, obecnie warto pomyśleć nad przebudowaniem oferty agroturystycznej, bo sam nocleg już nie wystarczy. - Turystę trzeba zawieźć w jakieś ciekawe miejsce, zagospodarować czas. Zapewnienie wyłącznie kwatery to dziś zdecydowanie za mało - powiedział. Dodał, że współczesny model agroturystyki nie będzie zawsze "taki sam", ale będzie się zmieniał, bo stale zmieniają się tendencje na rynku turystyki.