Notowana na warszawskiej giełdzie ukraińska spółka Industrial Milk Company (IMC) dostała z 30 mln dolarów kredytu. Finansowanie zapewniła Międzynarodowa Korporacja Finansowa, wchodząca w skład Grupy Banku Światowego.

Pieniądze pozwolą spółce m.in. na przejęcie ukraińskiej firmy rolniczej zarządzającej 16 tys. ha. i posiadającej moce magazynowe na poziomie 195 tys. ton.

Aktywa przejmowanej spółki znajdują się niedaleko istniejących gospodarstw IMC w regionie Czernichowa. W sierpniu ubiegłego roku podpisało umowę na zakup 40 proc. jej udziałów.

Kredyt został udzielony bez zabezpieczeń na 7,5 roku. Finansowanie zostanie przeznaczone na realizację strategii spółki zakładającej zwiększenie w ciągu pięciu lat banku ziemi do 285 tys. ha.

- To w dużej mierze również wyraz zaufania do naszej spółki uzyskany od prestiżowej światowej organizacji.- podkreśla Alex Lissitsa, prezes IMC.

Dodaje, że Międzynarodowa Korporacja Finansowa i Bayer CropScience opracowuje od kilku miesięcy projekt mający na celu zwiększenie efektywności upraw. We wrześniu 2013 r. IMC podpisała w tej sprawie umowę na uczestnictwo w projekcie „Zrównoważony Rozwój Małego i Średniego Rolnictwa na Ukrainie".

IMC jest jedną z wiodących, zintegrowanych, spółek rolnych na Ukrainie, notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Firma przede wszystkim skupia się na uprawie roślin, magazynowaniu zbóż oraz roślin oleistych, produkcji ziemniaków i mleka.

Działa na obszarze 120,7 tys. ha gruntów zlokalizowanych w głównych żyznych regionach rolniczych Ukrainy (Połtawa, Czernihów, Sumy).
Firma została założona w 2007 roku. W 2012 IMC wypracowała zysk netto 18,7 mln dolarów.