Kultywowanie tradycji ludowej wśród najmłodszych i trochę starszych mieszkańców Białostocczyzny, poprzez przygotowywanie potraw regionalnych i rękodzielnictwo ludowe to jedno z zadań jakie postawiły przed sobą członkinie stowarzyszenia BArWa (Bardzo Aktywna Wieś).

– Jednym z głównych celów naszych działań jest powrót do „swoich korzeni” – mówi założycielka i przewodnicząca stowarzyszenia Barwa, Pani Danuta Bagińska.

– Motorem do założenia stowarzyszenie okazały się wymogi związane z pozyskaniem funduszy unijnych. – opowiada pani Danuta – W ramach programu edukacyjnego „Równać szanse” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności  przygotowałam projekt dla gimnazjum w Zabłudowie, na który otrzymaliśmy dofinansowanie. Jednym z warunków otrzymania dofinansowania była konieczność założenie stowarzyszenia. I tak powstała w 2007 roku BArWa –Bardzo Aktywna Wieś, skupiająca obecnie ponad 40 członkiń.

4h

Autor: arch. D.Domańska

Opis: Młodzież z podlaskiego klubu 4h.

–  Bierzemy aktywny udział w jarmarkach, festynach i świętach ludowych, podczas których promujemy potrawy i rękodzieło naszego regionu – wyliczają Panie ze stowarzyszenia – Do kultywowania tradycji i obrzędów ludowych zachęcamy dzieci, młodzież i starsze pokolenie. Otrzymaliśmy dofinansowanie do 4 projektów. Dla dzieci i młodzierzy „Wakacje z tradycją” i "Wakacyjne przygody z kuchnią regionalną” oraz „Łączmy pokolenia” – integracja wielopokoleniowa i seniorzy w akcji – „Praca i świętowanie w obrzędach ludowych”.

Pani Danuta zgodziła się dla portalu farmer.pl zdradzić kilka przepisów na potrawy regionalne Białostocczyzny. Poniżej prezentujemy przepisy na prawdziwe specjały: kartacze zabłudowskie, kibiny i kiszkę ziemniaczaną.

Kiszka ziemniaczana
Białostoczyzna charakteryzuje się bogatym wyborem smacznych, tanich i prostych produktów z ziemniaka. Jednym z nich jest kiszka ziemniaczana. Jest to produkt, który przygotowuje się z tartych surowych ziemniaków, odpowiednio doprawionych i nadzianych w cienkie,

smakolyki

Autor: arch. D.Domańska

Opis: Przygotowywanie smakołyków to mocna strona Pań z BArWy

starannie oczyszczone jelito wieprzowe. Do nadzienia można dodać różne kasze (np. gryczaną) lub podsmażone kawałki boczku z cebulą. Tak przygotowaną kiszkę układa się w blaszkach i wstawia do gorącego piekarnika na około godzinę. Dobrze przygotowana kiszka jest rumiana, jędrna i chrupiącej skórce. Do kiszki jak do większości potraw ziemniaczanych, podaje się zasmażkę zrobioną z boczku i cebuli.

Kibiny
Są to pierogi  pieczone w piekarniku, nadziewane mięsem. Najczęściej sporządza się je na wschodnich terenach powiatu białostockiego. Do mąki należy dodac sól, schłodzone masło, jajka i śmietanę. Ciasto należy szybko zagnieść i położyć w chłodne miejsce. Na farsz najlepsza jest karkówka z cebulą pokrojoną w drobną kostkę i podsmażoną na tłuszczu. Z rozwałkowanego ciasta wykraja się dość duże okrągłe placki, nakłada farsz i zlepia brzegi. Gotowe pierogi ustawia się na blachę, smaruje rozmąconym jajkiem i wstawia do nagrzanego piekarnika. Podaje się na ciepło z dowolną surówką.

Kartacze zabłudowskie
Kartacze to duże, owalne kluski ziemniaczane z tartych ziemniaków z dodatkiem gotowanych, nadziewane mielonym mięsem wieprzowym lub innym z dodatkiem cebuli, pieprzu i majeranku. Kartacze są barwy ciemnoszarej, jasnej lub ciemnej, zależy od wieku ziemniaków oraz od czasu przygotowywania potrawy. Ugotowane w wodzie, podaje się gorące, polane zrumienioną cebulką ze skwarkami. Farsz przygotowuje się nieodtłuszczonego mięsa (karkówki lub łopatki), nie używa się szynki, gdyż nadzienie byłoby za suche i zbyt twarde.
Przygotowuje się je w każdym domu, najczęściej jesienią w czasie zbioru ziemniaków. Stanowią znakomity i sycący posiłek dla domowników w czasie ciężkich prac polowych.

Dzieci

Autor: arch. D.Domańska

Opis: Dzieci podczas jednego z wyjazdów zorganizowanych przez Stowarzyszenie.

Stowarzyszenie w swojej działalności szczególnie dużo uwagi poświęca najmłodszym mieszkańców wsi. Podczas wakacji dzieci chętnie uczestniczą w zorganizowanych wyjazdach m.in. do ZOO, na basen, do gospodarstwa agroturystycznego. W ciągu roku stowarzyszenie przygotowuje najmłodszym wiele atrakcyjnych imprez takich jak Dzień Dziecka, Dzień Matki, Andrzejki, Mikołajki, Wigilię, ogniska, spotkania integracyjne.

Finansowanie działalności stowarzyszenia (organizowanych akcji, wydarzeń, przedsięwzięć) to niestety, jeden z głównych problemów jakie napotykają członkinie BArWy.
– Same zwracamy się do firm i przedsiębiorców z prośbą o dofinansowanie planowanych działań i wydarzeń. Ale łatwo nie jest. – zapytana przez farmer.pl, odpowiada Pani Danuta – Przy organizacji wyjazdów pomaga nam burmistrz Zabłudowa udostępniając środek transportu. Czasami wspiera nas Miejski Ośrodek Kultury w Zabłudowie.

Od niedawna Panie ze stowarzyszenia „wzięły sprawy w swoje ręce” i rozpoczęły zarobkowanie. Podczas festynów czy jarmarków można odpłatnie skosztować wyrobów regionalnych przygotowanych przez BArWę.

Pragnieniem i jednocześnie jednym z najbliższych planów BArWy jest stworzenie Ośrodka Edukacji Regionalnej, miejsca gdzie dzieci i młodzież będą spędzały swój wolny czas m.in. na poznawaniu tradycji i kultury swojego regionu.

Stowarzyszenie Barwa nie jest pierwszą inicjatywą Pani Danuty.
– Jako pracownik ODR w Szepietowie często przebywam w terenie, widzę problemy i potrzeby mieszkańców naszego regionu. W swoich działaniach staram się im pomóc. Organizuję kursy i szkolenia (szczególnie dla kobiet), wyjazdy i imprezy dla dzieci, piszę projekty w ramach których, otrzymujemy dofinansowanie na prowadzenie naszych działań.
Pani Danuta jest koordynatorką w województwie podlaskim klubów 4H, które działają na terenach wiejskich i obejmują swoją opieką dzieci wiejskie. W 2006 roku, za swoją działalność społeczną Pani Danuta otrzymała główną nagrodę w VI edycji ogólnopolskiego Konkursu Kryształowej Koniczyny.
Stowarzyszenie agroturystyczne Agrokresy również powstało z inicjatywy Pani Danuty.

Kryształowa Koniczyna

Autor: arch. D.Domańska

Opis: Pani Danuta jest laureatką głównej nagrody w VI edycji ogólnopolskiego Konkursu Kryształowej Koniczyny.

wigilia

Autor: arch. D.Domańska

Opis: Spotkanie wigilijne to jedna z imprez integracyjnych organizowanych regularnie przez Stowarzyszenie