Rosół dworski z kapłona to potrawa przyrządzana według tradycyjnej receptury stosowanej w kuchni dworu Radziwiłłów w Nieborowie.

Podstawą dania są kapłony, czyli wykastrowane młode koguty rodzimej rasy kur polskich - zielononóżek kuropatwianych. - To właśnie im rosół zawdzięcza wyjątkowy smak, doceniany przez znawców kuchni - podkreśla Dariusz Marcinowski z Grabiny Radziwiłłowskiej, który wnioskował do ministra rolnictwa o wpisanie rosołu na listę potraw tradycyjnych na Mazowszu.

Za sprawą Marcinowskiego na ministerialny wykaz mazowieckich produktów regionalnych trafiło także kilka innych potraw m.in. makaron i likier radziwiłłowski oraz jaja perlicze z Grabiny Radziwiłłowskiej. Na wpis czeka teraz pasta z pstrąga wędzonego.

Za produkt tradycyjny uznany został także w ub. roku kozi ser twarogowy z Cegłowa. Tradycja pozyskiwania sera z mleka koziego w okolicach Cegłowa sięga okresu międzywojennego. Mieszkańcy opierają metodę produkcji sera na rodzinnych przekazach ustnych oraz przepisach zawartych m.in. w książce Romana Kopańskiego "Chów Kóz" z 1985 roku i publikacji "70 procent zysku rocznie" autorstwa Stefanii Bojarskiej z 1916 roku.

- Obecnie mleko jest zakwaszane naturalnymi kulturami bakterii kwasu mlekowego, a stare płócienne woreczki zastąpiliśmy specjalnymi formami mleczarskimi - zaznacza Grażyna Stelmachowska, która prowadzi w Cegłowie ekologiczną hodowlę kóz i z ich mleka wytwarza ser.

Na Mazowszu zrejestrowano do tej pory 49 produktów tradycyjnych. W 2012 r. na LPT trafiły także: salceson wizytowy produkowany w Zdziechowie, różnego rodzaju miody z Grębkowa, miodolada mazowiecka, czyli orzeźwiający napój na bazie miodu, i kompot radziwiłłowski ze starych odmian jabłek: antonówek i koszteli.

W tym roku - jak poinformowała kierowniczka wydziału rolnictwa i żywności w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego, Marzena Rogozińska - do resortu rolnictwa skierowano już trzy wnioski o wpisanie na listę produktów tradycyjnych. Chodzi o szynkę zdziechowską, kiełbasę z wątrobą z Kornicy oraz lipówkę kornicką, czyli rodzaj nalewki na bazie miodu. Wnioski te przygotowali producenci oraz lokalne grupy działania.