Liczba gospodarstw agroturystycznych wzrosła w porównaniu do roku 2011 o 79 a oferowanych miejsc noclegowych - o 995.

- Wzrost liczby gospodarstw jest wypadkową zainteresowania klientów tego typu usługami oraz zainteresowania tego typu działalnością mieszkańców wsi - powiedziała kierownik działu rozwoju obszarów wiejskich, przedsiębiorczości i agroturystyki WODR, Wiktoria Maciejewska.

Według doradców rolniczych, agroturystyka w Wielkopolsce ma nadal szanse na rozwój ilościowy - jest miejsce na rynku dla nowych gospodarstw agroturystycznych, poprawia się też jakość usług.

- Początkowo oferowano tylko noclegi w pokojach gościnnych ze wspólną łazienką, teraz każdy prowadzący agroturystykę wie, że pokoje dla turystów musza mieć własne łazienki. Często też oferowane są usługi gastronomiczne, a także dodatkowe atrakcje, od takich jak jazda konna, wypożyczanie sprzętu wodnego czy możliwość łowienia ryb w stawach do np. nauki pieczenia chleba czy domowych sposobów wyrobu masła - powiedziała Maciejewska.

Wielkopolski samorząd wspiera rozwój wiejskich gospodarstw turystycznych poprzez projekt "Agroturystyka - współpraca w sieci". W jego ramach organizowane są dwa konkursy dla właścicieli gospodarstw agroturystycznych: "Moje agro-gospodarstwo, moja Unia" i "Agroturystyka - współpraca w sieci. Mamy plan".

Konkurs "Moje agro-gospodarstwo, moja Unia" skierowany jest do właścicieli gospodarstw agroturystycznych, które uzyskały i wykorzystały fundusze europejskie. Warunkiem udziału w nim jest zakończenie projektu współfinansowanego ze środków UE. Uczestnicy muszą dostarczyć zdjęcia oraz opis dokonanych zmian w funkcjonowaniu gospodarstwa w wyniku otrzymania funduszy europejskich.

Konkurs "Agroturystyka - współpraca w sieci. Mamy plan" adresowany jest do grup gospodarstw agroturystycznych i współpracujących z nimi lokalnych grup działania i samorządów, które razem przygotują plan budowy i działania sieci agroturystycznej.