Patronat nad tegoroczną akcją "Kujawsko-pomorska gęsina na świętego Marcina" przyjęła małżonka prezydenta Anna Komorowska.

- Powoli, ale systematycznie, dorabiamy się własnej, smakowitej tradycji związanej ze Świętem Niepodległości. Wybraliśmy gęś, bo po pierwsze jest dobrze zakorzeniona w kuchni staropolskiej, a poza tym znakomita w smaku i dobrze nadaje się do wspólnego, rodzinnego przygotowania świątecznego posiłku. Warto też pamiętać, że to właśnie nasz region słynie z najlepszych pod względem smaku i właściwości odżywczych gatunków gęsi, w tym przede wszystkim białej kołudzkiej - powiedział marszałek województwa Piotr Całbecki.

Kampania ma charakter zarówno regionalny, jak i ogólnopolski.

Gęsina z regionu kujawsko-pomorskiego zagości na stołach Pałacu Prezydenckim podczas uroczystego obiadu, z który z okazji Święta Niepodległości wyda prezydent Bronisław Komorowski dla członków korpusu dyplomatycznego i najważniejszych postaci polskiej polityki. Dania z gęsiny zostaną podane według staropolskich przepisów, tylko trochę dostosowanych do dietetycznych wymogów współczesności.

W menu, przygotowanym przez znakomitego kucharza Artura Moroza, znajdą się m.in.: gęsi pasztet z marynatami, półgęski na listkach rukoli, sałatka z pieczonej gęsi z dynią i śliwkami, sałatka z gęsich żołądków, faszerowane ćwikłą gęsie szyje, gęś na kiszonej kapuście i gęsie wątróbki z bekonem. Oprócz potraw z gęsiny, na stole w Pałacu Prezydenckim znajdą się inne specjały z regionu kujawsko-pomorskiego: pierniki toruńskie, rogale bydgoskie, torty kajmakowe, chleby ze Stolna i jabłka z Doliny Wisły.

Potrawy z gęsiny pojawią się przed 11 lipca też w parlamencie, dzięki wsparciu pochodzących z Torunia wicemarszałków Sejmu - Jerzego Wenderlicha i Senatu - Jana Wyrowińskiego. Na degustację zaproszeni zostaną posłowie i senatorowie, a także akredytowani dziennikarze.

W regionie kujawsko-pomorskim kulminacyjną częścią kampanii będzie 10 i 11 listopada Festiwal Gęsiny w Przysieku koło Torunia. W jego ramach obędą się m.in. kiermasz wyrobów z gęsi i warsztaty kulinarne.

W okresie przed Świętem Niepodległości mieszkańcy regionu będą mogli wygrać w konkursach organizowanych przez lokalne media łącznie dwa tysiące gęsich tuszek, które ufundował samorząd województwa.

Zwyczaj podawania na stoły gęsiny 11 listopada był kiedyś w Polsce bardzo rozpowszechniony, czego potwierdzeniem są m.in. słowa poety Kaspra Twardowskiego z 1630 r., którym pisał: "Polacy zaś ten zwyczaj mają, dzień świętego Marcina gęś tłustą piekają".

Potwierdzenie tego zwyczaju można znaleźć też w licznych przysłowiach, m.in.: "Święto Marcina - dużo gęsie się zarzyna", "Na świętego Marcina lepsza gęś niźli zwierzyna", "Na Marcina gęś do komina", "Na świętego Marcina najlepsza gęsina: patrz na piersi, patrz na kości, jak zima nam zagości".

Województwo kujawsko-pomorskie szczyci się hodowlą doskonałych pod względem smaku i właściwości odżywczych gęsi kołudzkich i rypińskich. Gęś biała kołudzka to odmiana hodowana w renomowanym Zakładzie Doświadczalnym w Kołudzie Wielkiej k. Inowrocławia, który dostarcza materiał hodowlany dla gęsich ferm w całej Polsce. Udział tej odmiany w polskim eksporcie gęsiny stanowi 95 procent.

Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego kampanię promującą dania z mięsa gęsiego na 11 listopada zainicjował w 2009 r. Pierwsza edycja akcji nosiła nazwę "Gęsina na świętego Marcina".