- Program +Nowy zawód - nowa szansa+ ruszył rok temu i za nami już pierwszy etap, dzięki któremu 740 osób ukończyło specjalistyczne kursy, które pozwalają na rozpoczęcie nowej działalności zawodowej. Projekt został przyjęty przez rolników z dużym zainteresowaniem i ciągle odbieramy kolejne zgłoszenia chętnych, gdyż będzie kontynuowany w tym i w przyszłym roku - podkreślił Tadeusz Sobczyk z oddziału Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Przysieku.

Najwięcej mężczyzn ukończyło kurs operatorów koparko-ładowarek, kierowców kategorii C i C+E. Kobiety wybierały głównie kursy księgowości małych i średnich przedsiębiorstw, florystyki, obsługi małej gastronomii oraz kurs dla opiekunek dziecięcych.

- Przy kwalifikowaniu na każdy kurs brana jest pod uwagę nie tylko chęć, ale także predyspozycje kandydata i przydatność konkretnych kwalifikacji w każdym przypadku. Dbamy także o to, by oferta przekwalifikowań trafiała do mieszkańców regionu i środowisk szczególnie potrzebujących wsparcia zawodowego - zaznaczył Sobczyk.

Jak podkreślają specjaliści rynku pracy, średni dochód gospodarstw domowych na wsi jest ponad 30 proc. niższy od dochodu gospodarstw domowych w miastach. To znacznie ogranicza możliwości inwestowania przez samych rolników w przedsięwzięcia tworzące dodatkowe źródła dochodu.

Obciążeniem dla środowisk wiejskich jest także tzw. bezrobocie ukryte, które może obejmować nawet 1,5 mln osób w całym kraju. Właściciele małych, kilkuhektarowych gospodarstw coraz częściej nie są także w stanie utrzymać się wyłącznie z rolnictwa. Ponadto bez pomocy urzędów pracy są rolnicy, którzy posiadają gospodarstwa większe niż dwa hektary przeliczeniowe. Nie mogą się oni zarejestrować ani jako bezrobotni, ani nawet jako poszukujący pracy.

Projekt "Nowy zawód, nowa szansa", adresowany do rolników i mieszkańców wsi Kujaw i Pomorza, realizowany jest przez Ośrodek Doradztwa Rolniczego (ODR) w Minikowie. Województwo kujawsko-pomorskie jest zaliczane do regionów typowo rolniczych, ale zdaniem specjalistów z ODR w przyszłości zaledwie 15 proc. mieszkańców tutejszych wsi będzie w stanie utrzymać się z rolnictwa; dla pozostałych osób trzeba szukać nowego zajęcia.

Aby wziąć udział w projekcie, wystarczy być ubezpieczonym w KRUS i mieszkać na terenie województwa kujawsko-pomorskiego w miejscowości liczącej do 25 tys. mieszkańców. Doradcy ds. reorientacji zawodowej dojadą do miejsca zamieszkania każdej zakwalifikowanej osoby; pomogą podjąć decyzję, jaki zawód byłby najlepszy do wyuczenia oraz skierują na odpowiedni kurs lub szkolenie umożliwiające zdobycie wybranego zawodu.

Udział w projekcie jest bezpłatny, gdyż jest współfinansowany z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. W latach 2012 i 2013 ODR ma do zaoferowania po 700 miejsc na kursach reorientacji zawodowej.