Progam „Edukacyjna zagroda” jest skierowany do dzieci w wieku przedszkolnym i uczęszczających do początkowych klas szkół podstawowych – informuje Danuta Kwasiborska, koordynatorka projektu w Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Olsztynie.

Projekt powstał w odpowiedzi na często niewielką wiedzę dzieci, zwłaszcza mieszkających w miastach, o pochodzeniu żywności. - Często wyobrażają sobie, że jajka czy mleko produkowane są w fabrykach – zaznacza Kwasiborska. – Wyjazd na wieś dla dzieci oprócz atrakcji samej w sobie ma także walor poznawczy. Najmłodsi mają szansę zobaczyć prawdziwą wieś z bliska, poznać, w jakich warunkach pracuje rolnik, skąd się bierze mleko, jak się karmi zwierzęta hodowlane – podkreśla koordynatorka projektu.

„Zagroda edukacyjna” ma być jednocześnie szansą dla rolników prowadzących już gospodarstwa agroturystyczne. Mogą uzyskać taką specjalizację, ale aby się zakwalifikować do programu muszą spełnić kilka warunków. Zaliczają się do nich m.in. posiadanie toalet dostosowanych dla najmłodszych oraz o wiaty na świeżym powietrzu do prowadzenia zajęć.

„Utworzenie sieci agroturystycznych gospodarstw edukacyjnych” to projekt realizowany jest przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie we współpracy z wojewódzkimi Ośrodkami Doradztwa Rolniczego na zlecenie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.