Na unijną rejestrację czekają 22 regionalne wyroby z Polski. Ostatnim zgłoszeniem był wniosek o rejestrację jabłek grójeckich. Polska ubiega się dla nich o znak "Chronione oznaczenie geograficzne", dzięki któremu będzie je można produkować tylko w okolicach Grójca. Jabłka dołączyły do 21 polskich wniosków, które rozpatruje Komisja Europejska. W Polsce unijnym certyfikatem dotychczas zostały objęte m.in. cztery miody pitne, miód wrzosowy z Dolnego Śląska oraz produkty z województwa małopolskiego: oscypek i bryndza podhalańska. Zaś ostatnio do Brukseli, do Komisji Europejskiej trafił wniosek o rejestrację dla fasoli „Piękny Jaś”.

Produkt ten został już wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, został także zarejestrowany jako produkt regionalny z Małopolski. Rolnicy z Zakliczyna, Gródka nad Dunajcem, Wojnicza czy Zawady Lanckorońskiej przekonują, że prawdziwy „Piękny Jaś” rośnie tylko w Dolinie Dunajca. Podkreślają, że jest to fasola najlepsza i najzdrowsza, odznacza się wysoką wartością odżywczą, a jej lekko słodkawy smak łatwo odróżnić od każdej innej.

Pomimo tych zalet ceny fasoli spadają bo na rynku europejskim pojawiła się bardzo tania fasola biała sprowadzana z Chin.

Źródło: Śodr/farmer.pl