Ogólnopolski Konkurs Kulinarny „Gotuj lokalnie” zorganizowany został w tym roku już po raz siódmy w ramach programu o tym samym tytule przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej we współpracy z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa oraz Akademią Kulinarną Marcina Budynka.

Kurczak zagrodowy, dynia i produkty regionalne

Finałowe zmagania odbywały się podczas warsztatów kulinarnych prowadzonych przez szefów kuchni, m.in. Marcina Budynka i Roberta Sowę. Każdy z zespołów przygotowywał danie główne z kurczaka zagrodowego, dyni oraz co najmniej dwóch produktów regionalnych oraz przystawkę  z wykorzystaniem podrobów i jaj z wolnego wybiegu – wszystko według autorskiej receptury przygotowanej specjalnie na tę okazję. Efekty półtoragodzinnej pracy zespołów oceniło jury w składzie: szefowie kuchni – Marcin Budynek, Robert Sowa, Giancarlo Russo oraz Elżbieta Szuba z firmy Drosed.

Jury konkursu
Jury konkursu
 

I miejsce zajęła drużyna z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego w Gronowie. Dawid Ostrycharz i Krzysztof Burchardt, podopieczni Dawida Jaroszewskiego, na przystawkę zaproponowali pâté z flambirowanej wątróbki z rozmarynowym masłem, a jako danie główne roladę z kurczaka nadziewaną wędzoną śliwką o nazwie „Z miłości do słodkości”.

 

Zwycięzcy konkursu
Zwycięzcy konkursu

Promocja wiedzy i produktów lokalnych

- „Gotuj lokalnie” to projekt, który pozwala wzbogacić wiedzę adeptów sztuki kulinarnej nt. wykorzystania regionalnych oraz tradycyjnych produktów w nowoczesnej kuchni – mówi Krzysztof Podhajski, prezes zarządu Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.

Celem programu jest również promocja tradycyjnych polskich produktów. - Uczestniczę już w 7 edycji programu. Wyraźnie da się zaobserwować, że rośnie udział produktów lokalnych. 7 lat temu było ich zaledwie kilka: oscypek, ser koryciński, olej lniany. Od 4 lat mamy prawdziwy boom. To są zarówno produkty lokalne, jak i produkty regionalny, np. coraz częściej pojawiające się polskie wina – mówi Marcin Budynek, założyciel Akademii Kulinarnej, szef kuchni i juror w konkursie.

Regionalnie, eko i sezonowo

Uczestnicy dobrze przygotowali się do konkursu. Dania były przemyślane i starannie wykonane. Nie zabrakło też produktów lokalnych – oprócz tradycyjnego oscypka przywiezionego przez uczniów z ZS Hotelarsko-Turystycznych w Zakopanem były też cztery inne regionalne odmiany sera, olej lniany i rydzowy, lokalne alkohole do marynowania mięsa i sosów – wino z  dzikiej róży, piwa i śliwowica.

- Myślę, że jeśli dziś szef kuchni chce być oryginalny w tym, co tworzy – mówi Robert Sowa, szef kuchni i juror konkursu – to na pewno będzie sięgał do tradycji kulinarnej bez względu na to, czy nazwiemy to kuchnią regionalną czy szerzej – kuchnią staropolską. Dodałbym tutaj jeszcze jeden element – eko, na który jest dzisiaj boom. Myślę, że to właśnie ten kierunek. Dziś menu, które dobrze oceniam, to na pewno menu z akcentem polskim, regionalnym czy staropolskim, ale również z pewnymi akcentami europejskiej kuchni. Bardzo ważnym elementem jest też sezonowość. Każdy region ma takie same szanse i każdy szef kuchni poprzez produkty regionalne ma szanse być oryginalnym. W kuchni nie można stać w miejscu. Trzeba się ciągle rozwijać i szukać nowych kierunków. Nie myli się ten, kto nie gotuje.

 

Pâté z flambirowanej wątróbki z rozmarynowym masłem - przystawka przygotowana przez zwycięską drużynę z ZSCKU w Gronowie (fot. A. Kamińska
Pâté z flambirowanej wątróbki z rozmarynowym masłem - przystawka przygotowana przez zwycięską drużynę z ZSCKU w Gronowie (fot. A. Kamińska

Rynek coraz bardziej potrzebuje produkcji lokalnej

Połączenie produktów lokalnych o wyjątkowej jakości, polskiej tradycji kulinarnej oraz możliwości i trendów nowoczesnej kuchni wydaje się dobrą drogą zarówno dla przedstawicieli branży kulinarnej, jak i rolników dostarczających produkty spełniające wysokie wymagania jakościowe. Po raz kolejny okazuje się, że dzisiejsza produkcja to nie tylko ilość, ale coraz bardziej jakość. A zapotrzebowanie rynku jest najlepszą odpowiedzią, że to właściwy kierunek rozwoju.