Gmina Janowiec położona jest na terenie nadwiślańskim, w sąsiedztwie Kazimierza Dolnego, Nałęczowa oraz Puław. Odwiedzający ten teren szukali prezentu lub pamiątki z pobytu – na przykład obrazu, utrwalającego krajobraz.

- Chcemy być wykonawcami pamiątek. Cięcie, formatowanie i wykończenie kamienia to obok rolnictwa główne źródło utrzymania naszej rodziny – mówią Walaskowie. – Zakup pantografu kilkakrotnie zwiększył wydajność oraz jakość naszych usług. Jego działanie jest oparte na precyzyjnej, nowoczesnej technologii laserowej. Skrócił się czas świadczenia usługi, wzrosła jej jakość i został rozszerzony zakres.

Właściciele rozpoczęli działalność w 2005 roku. Zakupili obiekt po bazie byłej spółdzielni produkcyjnej GS SCH. Jeszcze nie wszystkie budynki są wyremontowane i przygotowane do użytku. Ubiegłoroczna powódź przesunęła prace remontowe na następny rok. Ale udało się uniknąć zastoju. Pomógł projekt „Różnicowanie w kierunku działalności pozarolniczej”, realizowany w ramach PROW, przyczynił się do rozwoju firmy w wielu kierunkach. Zakupili pantograf, urządzenie do grawerowania obrazów na szkle, w marmurze i granicie.

Jak to zwykle bywa – sukces jednych przełożył się na zadowolenie innych. Powstały dwa nowe miejsca pracy.

A planów na przyszłość nie brakuje. Sąsiedztwo cmentarza zachęciło do rozwoju w kierunku zdobienia nagrobków. Powstała kwiaciarnia. Właścicielka myśli o prowadzeniu usług pogrzebowych.

- Mój zakład wprowadził nowe usługi zdobnictwa na kamieniu i szkle, a to pozwala zdobyć nowe rynki, gdyż we współpracy z projektantami można wykonać nietypowe aranżacje wnętrz – mówi pani Danuta. – Myślę też o usługach budowlanych w zakresie wykonania i montażu posadzek, mozaik ściennych i brukarstwa. Sama trudnię się wykonywaniem witraży, lamp i luster. Chciałabym, aby moja firma w przyszłości rozwinęła się i w tym kierunku.