Jak powiedziała koordynatorka konkursu z PODR Joanna Czarkowska, celem konkursu jest promocja kwater agroturystycznych, które wyróżniają się ciekawymi rozwiązaniami w sposobie przygotowania oferty dla gości oraz podnoszeniem jakości usług.

Jej zdaniem konkurs to też zaproszenie do "zdrowej konkurencji", chodzi o to, że rolnicy mogą dzięki niemu podpatrzeć oferty innych gospodarstw, by udoskonalić swoje.

Na przełomie sierpnia i września br. gospodarstwa oceni komisja konkursowa. Ocenie podlegać będzie m.in. wygląd, funkcjonalność gospodarstwa, jakość świadczonych usług, warunki sanitarne, oferta gastronomiczna i cena. Punkty można też zdobyć za dodatkowe usługi w gospodarstwie np. wypożyczanie rowerów, a także za promocję agroturystyki przez internet czy udział w targach.

Gospodarstwa można zgłaszać do 10 sierpnia.

Podczas Jesiennych Targów Ogrodniczych organizowanych w Podlaskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Szepietowie (13 października) zostaną ogłoszone wyniki konkursu. Nagrody pieniężne otrzyma pięć gospodarstw.

Jak powiedziała dyrektorka Podlaskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej (PROT) Sylwia Grudzińska, kwatery agroturystyczne w regionie, obok hoteli, są ważną bazą noclegową. Dodała, że w Podlaskiem jest ich coraz więcej, wiele z nich powstaje na terenie Suwalskiego i Wigierskiego Parku Narodowego, Puszczy Knyszyńskiej, a także w dolinie Bugu. Wskazała, że turyści coraz częściej zainteresowani są właśnie tymi terenami, a nie tylko Puszczą Białowieską, dotąd główną atrakcją turystyczną regionu.