Do konkursu zgłoszono ponad 40 produktów i potraw o tradycyjnych recepturach z całego województwa śląskiego. Rywalizacja o tytuł najlepszego produktu odbyła się w ramach dorocznego Jarmarku Produktów Tradycyjnych.

Producenci, gospodynie domowe, koła gospodyń wiejskich, gospodarstwa agroturystyczne i restauratorzy walczyli o pierwsze miejsca w kilku kategoriach.

Wśród produktów największe uznanie jury zyskały m.in. kita wieprzowa w słoju, roladki z suma wędzonego w sosie musztardowo-miodowym, ser kozi pleśniowy, buraczki domowe pasteryzowane, garus z jagód (dżem zagęszczany wg dawnej receptury), napój z kwiatów czarnego bzu oraz wino. Jak poinformowało biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach, do konkursu zgłoszono sporo nalewek, a dwóch wystawców po raz pierwszy zaprezentowało wino wyprodukowane w woj. śląskim.

Spośród zgłoszonych potraw numerem jeden okazały się m.in. placki ziemniaczane na blasze.

Celem kulinarnej rywalizacji jest gromadzenie wiedzy o oryginalnych regionalnych potrawach wytwarzanych w gospodarstwach przez lokalnych rzemieślników oraz restauratorów.

Zwycięskie produkty mają potem szansę znaleźć się na Liście Produktów Tradycyjnych, którą prowadzi Ministerstwo Rolnictwa.

Wzorem lat ubiegłych spośród laureatów wyłoniono produkty i potrawy, nominowane do prestiżowej nagrody "PERŁA 2012". Jej uroczyste wręczenie odbędzie się w Poznaniu podczas Targów Smaki Regionów.

W tym roku nominacje do Perły otrzymało m.in. wino.