Krupniok śląski - jak zapisano w opisie produktu na liście Ministerstwa Rolnictwa - przeznaczony jest do gotowania lub smażenia. Pierwsze wzmianki o nim pochodzą z XVIII w., ale popularny stał się w latach trzydziestych XX w. "Wówczas na Opolszczyźnie i na Górnym Śląsku, krupnioki zaczęły występować już nie tylko w jadłospisach weselnych, ale również codziennych" - dodano w opisie.

Zastępca dyrektora departamentu rolnictwa opolskiego urzędu marszałkowskiego Mariola Szachowicz powiedziała, że od kilku lat na liście opolskich produktów tradycyjnych były krupnioki z Górek. - Teraz, ponieważ staramy się o przyznanie unijnego oznaczenia geograficznego, postanowiliśmy też wpisać na nią tradycyjny krupniok śląski - wyjaśniła i dodała, że liczy, iż pomoże to we wpisie na unijną listę.

W tym roku na ministerialną listę z woj. opolskiego trafiły już kompot z kwity, czyli pigwy; kruche chrusty, zwane faworkami; miody wołczyńskie; nudle, czyli swojski makaron oraz opolskie modziki - surowe tuszki młodych gołębi.

Dwa kolejne opolskie specjały - ciastka markizy i regionalne herbatniki w polewie kakaowej - czekają na wpis na listę. - Ostatnio wpłynął też do nas wniosek o wpisanie na tę listę karpia niemodlińskiego. Byłby to drugi opolski produkt rybny na liście - po harynkach w cebulowej zołzie, czyli śledziach w sosie cebulowym - wyjaśniła Magdalena Wrzeszcz z departamentu rolnictwa opolskiego urzędu marszałkowskiego.

Wcześniej na listę opolskich specjałów wpisano też np. roladę wołową; drożdżowego kołocza; ser domowy smażony z twarogu; masło czy twaróg z Olesna; nalewkę z kresowym rodowodem z zielonych orzechów czy śląskie buchty, czyli kluski drożdżowe gotowane na parze.

Szachowicz w rozmowie podkreśliła, że dzięki wpisaniu na ministerialną listę zwiększa się znajomość danego produktu - nie tylko w regionie, ale też wśród turystów. Dodała, że promowaniu regionalnych produktów sprzyja również przynależność do sieci Dziedzictwo Kulinarne Opolskie, działającej w ramach Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego. Obecnie do sieci przynależy w woj. opolskim 52 członków, wśród których są gospodarstwa agroturystyczne, restauracje czy producenci z branży gastronomicznej.

Do sieci Dziedzictwo Kulinarne Opolskie od kilku lat należy m.in. gospodarstwo agroturystyczne Cichy Zakątek z Lubicza Danuty Majewskiej. W rozmowie z PAP Majewska zapewniła, że dzięki temu zrzeszeniu w sieci jej członkowie są "lepiej widoczni". - Miałam wiele okazji, by pokazać się na różnych wydarzeniach - choćby targach, w związku z czym przybyło mi klientów. A logo sieci, które mam na budynku gospodarstwa jest gwarancją jakości - dodała.

Krystian Staś, który prowadzi w opolskim firmę Śląski Bifej i produkuje m.in. makarony 8-jajeczne powiedział, że do sieci Dziedzictwo Kulinarne Opolskie przystąpił dwa lata temu, bo "daje to prestiż oraz wyróżnia". - Biznesowo może nie jest to jeszcze dla mnie bardzo odczuwalne, ale za to ważne np. ze względu na wzrastającą świadomość konsumentów, którzy coraz częściej szukają dobrych, tradycyjnych produktów - mówił Staś. Zaznaczył jednak, że w jego opinii logo sieci jest bardziej znane za granicą, niż w Polsce.

Na ministerialną listę produktów regionalnych mogą być wpisywane produkty rolne, spożywcze i napoje spirytusowe produkowane z zastosowaniem tradycyjnych metod. Muszą one też stanowić element dziedzictwa kulturowego regionu, w którym są wytwarzane. Za tradycyjne metody produkcji uznaje się metody wykorzystywane co najmniej od 25 lat.

Utworzona w 2005 roku Lista Produktów Tradycyjnych służy promowaniu regionalnych specjałów. Do końca października 2014 r. było na niej już 1319 produktów. Najwięcej swoich lokalnych przysmaków mają na liście województwa podkarpackie (170) i pomorskie (156).