PRZEGLĄD PRASY: Takie efekty ma przynieść realizowany od ubiegłego roku program „Winnice Małopolski”, którego celem jest przywrócenie tradycji winiarskich w południowej Polsce. Małopolska nie jest prekursorem tych działań, bo wcześniej rozpoczęto je na trenach południowej Polski.

W ubiegłym roku z pierwszych szkoleń z zakresu winiarstwa skorzystało 120 osób. W tym roku będą kontynuowane szkolenia, ale już tylko dla uczestników ubiegłorocznych, by w ten sposób podnieść kwalifikacje. Zostaną zorganizowane wyjazdy do winnic w innych krajach.

To jest projekt, który nie przyniesie natychmiastowych efektów, bo musimy na nie poczekać kilka lat, zgodnie z cyklem wegetacyjnym winorośli – mówi Anna Sowa – Jadczyk z Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, koordynator programu „Małopolskie winnice”.

Program przeznaczony jest dla małych gospodarstw rolnych w niektórych powiatach. Przyszły producent wina musi mieć działkę o powierzchni co najmniej 10 arów.

W ideę przywracania tradycji winiarskich w Małopolsce włączył się Uniwersytet Jagielloński. Wzorem są czołowe uczulenie Europy, które mają swoje własne plantacje.

Źródło: Dziennik Polski