Uwagę zwiedzających przykuła Strefa Absolutnych Nowości, gdzie zaprezentowano produkty które nie są jeszcze dostępne na rynku spożywczym, ale w niedalekiej przyszłości zadebiutują.

W ekspozycje tą włożyliśmy wiele pracy, mamy nadzieję że przyniesie ona korzyści i zdoła wypromować nowości na rynku spożywczym – mówi Sakowicz Justyna organizatorka IFE POLAND.

Jednym z takich produktów są praliny dla diabetyków. Zastąpiono w nich cukier, substancją słodzącą maltitolem obniżającą kaloryczność produktu o ponad 30 proc. Jacek Kopański, właściciel firmy, która ten produkt oferuje, przekonuje, że jest to produkt przede wszystkim dla ludzi chorych na cukrzycę oraz odchudzające się.

Praliny dla diabetyków

Autor: Artur Śliz

Opis: Praliny dla diabetyków

Kolejnym nowym i oryginalnym przysmakiem jest Kaszi. Przy jego produkcji wykorzystano m. in. algi morskie, kaszę, białą rzepę, jarmuż, miód i owoce.

FIRMA KASZI

Autor: Artur Śliz

Opis: KASZI oryginalny produkt lunchowy


Ciekawą wydała nam się również propozycja miodów smakowych. MIODOFRUTI to połączenie miodu z naturalnym zagęszczonym sokiem owocowym np. żurawiny, maliny, wiśni czy czarnej porzeczki.

Uczestnicy targów i zwiedzający (potencjalni kontrahenci) chwalili sobie możliwość degustacji prezentowanych produktów.

                      

 

                                     

                   

Źródło: farmer.pl