Wręczenie nagród przyznanych w konkursie Agro-Eko-Turystycznym Zielone Lato 2013 odbyło się w Opolskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Łosiowie. Spośród gospodarstw agroturystycznych najwyżej oceniono Agroturystykę "Uroczysko" w Dylakach, należącą do Iwony i Jana Wajrachów. Drugą nagrodę w tej kategorii przyznano Gospodarstwu Agroturystycznemu Lucyny i Jana Lenartowiczów z Boboluszek; a trzecią - Agroturystyce "Pod Wierzbą" Marii i Romana Pateraków z Konradowa.


W kategorii "Najlepsze usługi agroturystyczne" pierwsze miejsce przypadło Gospodarstwu Agroturystycznemu "Buffalo Ranch" Małgorzaty i Janusza Wrzosków z Dąbrówki Dolnej; drugie - gospodarstwu "Pod Kotwicą" Beaty i Sylwiusza Kubiciel z Kadłuba Wolnego, a trzecie - "Dzikiej Chacie" Ewy i Grzegorza Hajduków ze Staniszczy Małych.

Właściciele agroturystyki "Pod Kotwicą" podkreślili, że tego typu działalność to dobry pomysł na szukanie alternatywnych źródeł dochodów dla rolników. Podali, że w ostatnim roku ich dochody z agroturystyki stanowiły już ok. 60 proc. ogółu dochodów gospodarstwa, które zajmuje się też hodowlą karpia. - Na początku obwialiśmy się, czy uda się ściągnąć wystarczająco dużo turystów na wieś. Okazuje się jednak, że ludzie ciągną do takich miejsc jak nasze, by wypocząć i oderwać od codzienności - mówili Kubicielowie.

Obecny na rozstrzygnięciu konkursu zastępca dyrektora opolskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Marek Wróbel powiedział, że ARiMR wspiera m.in. projekty związane z agroturystyką. - Ma to służyć dywersyfikacji dochodów w gospodarstwach rolnych, a agroturystyka z definicji jest przypisana właśnie do gospodarstwa rolnego - wyjaśniał Wróbel.

Zapewnił, że jest zainteresowanie taką działalnością i podał, że ok. 25-30 proc. składanych przez rolników wniosków o wsparcie w związku z różnicowaniem działalności dotyczy właśnie takiego rodzaju usług.

Podczas wtorkowego zakończenia tegorocznej edycji konkursu Zielone Lato przyznano także nagrody za najlepsze pokoje agroturystyczne. Pierwsze miejsce przypadło agroturystyce "U Walczaków" Józefa Walczaka z Gałążczyc; drugie - agroturystyce "Dębowy Las" Elżbiety Bodnar-Cieluch z Dębowca; trzecie "Starej Kuźni" Władysława Wójcika z Głębinowa.

Jury nagrodziło także ośrodki świadczące usługi turystyczne na terenach wiejskich. Najlepsza w tej kategorii okazała się restauracja i hotel "Joanna" z Ligoty Górnej, drugie miejsce przypadło restauracji i pensjonatowi "Złoty Kłos" z Rzędowa, a trzecie - restauracji "Lerch" Naczęsławic.

Renata Wojas z Opolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego podkreśliła, że każde z odwiedzanych przez konkursową komisję gospodarstw z roku na rok się rozwija, powiększa i uatrakcyjnia swoją ofertę. Te nagrodzone w konkursie prócz noclegów, domowej kuchni i ładnego otoczenia w ofercie mają takie atrakcje jak np. jazdy konne, baseny, sauny czy ścianki wspinaczkowe. "Wiele z nich standardem bije niejeden hotel" - mówiła Wojas.

Z danych Opolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego wynika, że w woj. opolskim działa ponad 100 gospodarstw agroturystycznych. Opolska edycja konkursu Zielone Lato odbyła się po raz 19.