W tym roku Polska Federacja Turystyki Wiejskiej obchodzi dziesięciolecie. Jak podsumowałaby pani ten czas?
Naszym sukcesem jest na pewno to, że działamy już tak długo i cieszymy się coraz większym uznaniem. Jesteśmy twórcami systemu kategoryzacji wiejskiej bazy noclegowej, który cały czas udoskonalamy. W 1997 roku przeprowadzono inwentaryzacje bazy noclegowej w tych stowarzyszeniach, które należały do Federacji. Chcieliśmy się zorientować, jaki jest stan agroturystyki w Polsce, po to abyśmy wiedzieli, na czym możemy tę bazę budować. Nasze wymogi są nieco wyższe od ustawowych.

Które regiony przodują w agroturystyce?
Wszystkie blisko „Ściany zachodniej”, np.Lubuskie czy Zachodniopomorskie miały i maja wysoki standard. Ostatnio bardzo prężnie zaczęły rozwijać się województwa podlaskie i lubelskie. Jeszcze kilka lat temu liczba i jakość kwater była tam najniższa, teraz cały czas się to zmienia. Podlasie zaczyna być modne. Lubelskie przoduje w rożnych inicjatywach, to bardzo dynamicznie rozwijający się region. Powstał tam pierwszy związek stowarzyszeń agroturystycznych. Wiele dobrego dzieje się też w województwie małopolskim. Najwięcej gospodarstw jest oczywiście tam, gdzie przyroda sama dyktuje takie warunki, gdzie są góry czy woda. Wszystko jednak zależy od człowieka, który tym wszystkim pokieruje.

Jakie są trendy w gospodarstwach agroturystycznych?
Nasi kwaterodawcy zrozumieli, że musza się wyróżniać z rzeszy takich samych kwater. Dlatego maja przeróżne pomysły na uatrakcyjnienie swojej oferty. Ostatnio np. spotkałam się z bardzo ciekawym pomysłem - właściciel, chce prowadzić hotel dla zwierząt. Jeśli idzie o jakość obsługi, to dużo kwater można porównać do porządnych hoteli.

Ludzie zaczynają się przekonywać do tego, że musza zapewnić rożne atrakcje, a nie tylko miejsce do spania i wyżywienie. Dodam też, że w prowadzeniu gospodarstw agroturystycznych zdecydowanie przodują kobiety. Dla nich przyjmowanie gości jest bardzo naturalne.

Jest Pani również właścicielką gospodarstwa. Na jaką nietypową ofertę mogą liczyć pani goście?
U mnie można mieć kaprysy na wszystko, można wybierać, co chce się jeść. Czasem mam 5 rożnych diet, np. bez mleka, soli czy mięsa. Najważniejsza jest jednak atmosfera, u mnie jest bardzo wesoło. Lubię ludzi i zapewne w tym tkwi cały sekret.

Czy prowadzenie własnego gospodarstwa pozwala Pani lepiej rozumieć innych kwaterodawców?
Oczywiście, z tego przecież wyrosłam, najpierw zaczęłam prowadzić swoje gospodarstwo, później zostałam prezesem małego stowarzyszenia na wsi, a dopiero potem wybrano mnie na prezesa Polskiej Federacji.

Czy dużo gospodarstw prowadzą osoby które przeniosły się z miasta na wieś?
Ostatnio jest to bardzo popularne zjawisko i przyznam, że to jest agrorturystyka, która ma najwyższa jakość. Prowadza ja ludzie, którzy wiedza jak sami chcieliby wypoczywać. Ja też jestem rodowita łodzianka. Jeśli przygotowuję pokój dla gości, najpierw sama w nim mieszkam i wtedy wiem, co należałoby zmienić czy udoskonalić.

Ile gospodarstw ma Państwa kategorie?
W Federacji zrzeszonych jest około 2500 gospodarstw. Obecnie nasze rekomendacje posiada około 1200. Rekomendacja nadawana jest na dwa lata, jeśli po tym czasie kwaterodawca chce być dalej rekomendowany, wówczas występuje do swojego prezesa, aby ten wnioskował do Federacji o przedłużenie rekomendacji.

Czy właścicieli trzeba przekonywać o zaletach posiadania rekomendacji?
Zdecydowanie tak i to jest zadanie dla lokalnych stowarzyszeń. Gospodarze powinni mieć świadomość, że to dla nich doskonała reklama jak również kreowanie własnej marki.

Ile „słoneczek” jest najbardziej popularnych?
Najpopularniejsza jest kategoria „standard” i jedno słoneczko. Trzy są bardzo rzadko przyznawane. Lepiej mieć mocne dwa, niż słabe trzy.

Jakie obiekty są najczęściej kategoryzowane?
Zdecydowanie pokoje gościnne, chociaż ostatnio bardzo popularne stały się samodzielne domy. Najrzadziej kategoryzowane są pola namiotowe.

Ile pokoi w obiekcie musi podlegać kategoryzacji?
80 proc wynajmowanych. Jeżeli mamy pięć pokoi, to cztery z nich musza mieć kategorię.

Kim są inspektorzy przeprowadzający kategoryzację?
To ludzie z rożnych środowisk, pracownicy ośrodków doradztwa, liderzy wiejscy, często kwaterodawcy, prezesi stowarzyszeń czy izb rolniczych, pracownicy urzędów gminy… Nie może to być osoba przypadkowa, musi mieć doświadczenie i wiedzę.

Ile czasu mija od chwili złożenia wniosku o przeprowadzenie kategoryzacji do uzyskania rekomendacji?
Ustawowo jest to 40 dni, ale w praktyce nie ma reguły, to kwestia do uzgodnienia. Ważne, aby kwaterodawca był przygotowany, gdyż zdarzają się gospodarstwa które ubiegają się o kategoryzację, a np. w pokojach nie ma jeszcze łóżek… Inspektorzy, kiedy maja wątpliwości, robią dokumentację zdjęciowa. Wszelkie wątpliwości rozstrzyga zarząd Federacji.

O czym powinni wiedzieć turyści?
Przede wszystkim musza mieć świadomość, że korzystanie z usług na wysokim poziomie kosztuje. Właściwe oznaczenie kategorii gospodarstwa pozwala na znalezienie oferty, jakiej się szuka. Będziemy tworzyć zestawienia, skąd się bierze cena na nocleg, co się na nią składa.

Jak widzi pani przyszłość Federacji?
Jesteśmy wyjątkową organizacja, mamy w swoich szeregach ludzi, którzy postanowili walczyć z bezrobociem, zięli sprawy w swoje ręce. Stawiamy na młodych, którzy maja wiele pomysłów i są bardzo otwarci. Chciałabym, aby Federacja skupiała minimum 70 procent stowarzyszeń. Dzisiaj jest to połowa z nich. Mam nadzieję, że wykrusza się gospodarstwa, które liczą na szybki zarobek kosztem jakości. Moim marzeniem jest też, aby system kategoryzacyjny został wpisany w odpowiednia ustawę, co bardzo uporządkowałoby polska agroturystykę.

Dziękuję za rozmowę.

Źródło: "Za miastem" 05/2006