festyn

Autor: Anna Jarzębska

Opis: Festyn w Krakowie

Festyn był okazją do prezentacji i promocji takich atrakcji ekoturystycznych jak Bursztynowy Szlak Greenways prowadzący z Budapesztu do Gdańska, polsko-czesko-austriacki Szlak Kraków-Morawy-Wiedeń Greenways, Szlak Greenway „Naszyjnik Północy” (900-kilometrowa pętla na Pomorzu Środkowym), Szlak „Zielony Rower” – Greenway Karpaty Wschodnie (1000-kilometrowa polsko-ukraińsko-słowacka trasa w Bieszczadach), Szlak Gombrowiczowski na ziemi świętokrzyskiej, gdzie urodził się i dorastał wielki pisarz, historyczny Szlak Kościuszkowski z Krakowa do Racławic i in. Prócz rowerowych, pieszych, konnych i kajakowych szlaków można było także poznać inne atrakcje ekoturystyczne z różnych regionów – m.in. Ekomuzeum Wrzosowej Krainy (Dolny Śląsk), Ekomuzeum Podbabiogórza (rejon Babiej Góry), Ekomuzeum Lanckorony, czy Krainę Wygasłych Wulkanów (Pogórze Kaczawskie).

festyn1

Autor: Anna Jarzębska

Opis: Występ zespołu

Podczas festynu można było nie tylko wysłuchać prezentacji poszczególnych szlaków i regionów, ale również spróbować lokalnych przysmaków – m.in. herbatki wrzosowej i miodu wrzosowego z „Wrzosowej Krainy”, barwickiego chleba ze smalcem z „Naszyjnika Północy”, wziąć udział w różnego typu konkursach z nagrodami – dla najmłodszych i dla tych trochę starszych, przyglądnąć się rękodzielnikom wyrabiającym figurki z ceramiki i zwierzątka z witek brzozowych, a na koniec wysłuchać koncertu młodzieżowej orkiestry dętej „Wieniawa” z Raciborowic i oglądnąć występ zespołu folklorystycznego „Modlniczanki” z Wielkiej Wsi pod Krakowem. Przed namiotem firma społeczna Skauttur oferowała przez cały dzień bezpłatny wynajem rowerów do poruszania się po mieście.

Warto podkreślić, że Zielone Szlaki Greenways i ekomuzea są czymś więcej niż tylko atrakcjami turystycznymi. Wszystkie te miejsca zostały stworzone przez lokalne partnerstwa należące do Krajowej Sieci Grup Partnerskich, wspieranej przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska. To efekty wieloletniej partnerskiej współpracy różnych środowisk, które w turystyce przyjaznej dla środowiska widzą szansę na rozwój swoich regionów. To nowe miejsca pracy dla ludzi tak aktywnych jak p. Bogusia Naruszewicz, która we „Wrzosowej Krainie” podejmuje swych gości herbatką wrzosową, czy p. Maria Wójcik, której wyroby z witek brzozowych noszą markę „Naszyjnika Północy”. To również zmiana świadomości setek dorosłych i dzieci, którzy zrozumieli, że ich region jest atrakcyjny – warto więc chronić i promować jego bogactwo kulturowe i przyrodnicze.

festyn2

Autor: Anna Jarzębska

Festyn odbywał się w ramach Dni Partnerstwa Lokalnego 2008 pt. „Dziedzictwo na Zielonych Szlakach”, ale był również częścią krakowskich obchodów Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Dlatego też organizatorzy starali się aktywnie promować ruch rowerowy. Bardzo ważnym akcentem całej imprezy było przyznanie pierwszych certyfikatów „Przyjazny rowerom”. Jest to ogólnopolski system certyfikacji obiektów wspierających transport rowerowy (posiadających odpowiednie udogodnienia dla rowerzystów – jak parkingi, narzędzia do naprawy roweru, apteczkę itp.), który wprowadziła Fundacja Partnerstwo dla Środowiska. Pierwsze certyfikaty otrzymały trzy sklepy IKEA – w Krakowie, Katowicach i na warszawskim Targówku. Certyfikaty wręczyła p. Ewa Olszowska-Dej, V-ce Dyrektor Wydziału Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Krakowa. Rozstrzygnięto również ogłoszony jeszcze w sierpniu konkurs na slogan promocyjny dla certyfikatu.

festyn3

Autor: Anna Jarzębska

Opis: Przyjazny Rowerom Certyfikat IKEI

Więcej informacji:

- o Dniach Partnerstwa Lokalnego 2008: www.dnipartnerstwa.pl

- o Krajowej Sieci Grup Partnerskich: www.grupypartnerskie.pl

- o Zielonych Szlakach Greenways: www.greenways.pl

- o certyfikacie Przyjazny Rowerom: www.przyjazny-rowerom.pl

Źródło: farmer.pl