- Seniorzy to specyficzna grupa wypoczywających, z jednej strony bardzo wymagająca, z drugiej pozwalająca gospodarzom przedłużyć sezon, bo zwykle wyjeżdżająca przed lub po szczycie wakacyjnym - powiedziała Bożena Srebro, dyrektor Sądeckiej Organizacji Turystycznej, która opracowała projekt.

W ramach oferty "Małopolska Wieś dla Seniorów" na osoby starsze czeka 15 starannie wybranych gospodarstw na terenach wiejskich, w górzystej części Małopolski.

Jak podkreśliła Srebro, gospodarze to ludzie otwarci, serdeczni, chętnie spędzający czas ze swoimi gośćmi. Prowadzą całodzienne wyżywienie, oparte ma regionalnej kuchni, wykorzystując produkty z tradycyjnych upraw.

Przygotowali atrakcyjne oferty wypoczynku. Zachęcają do uprawiania turystyki aktywnej: jazdy konnej, wycieczek rowerowych i pieszych, a w zimie - narciarstwa biegowego i zjazdowego. Podczas pobytu można też poznać historie i tradycje regionalne, zwiedzić z gospodarzami okoliczne zabytki. W wielu gospodarstwach organizowane są warsztaty rękodzieła ludowego czy ginących zawodów.

- Wszyscy gospodarze zaliczyli szkolenia dotyczące animacji czasu wolnego - zaznaczyła przedstawicielka SOT.

Seniorzy nie muszą się też martwić o dojazd - do gospodarstw łatwo można dotrzeć własnym samochodem, a goście korzystający z transportu zbiorowego mogą zostać odebrani z najbliższego przystanku autobusowego lub kolejowego.

"Małopolska Wieś dla seniorów" to projekt realizowany przez Sadecką Organizację Turystyczną w ramach wojewódzkiego programu "Małopolska Gościnna".