Opolskie "Mamowo" to grupa matek, które pod egidą Fundacji OFF - Kobiety na Rzecz Społeczeństwa Obywatelskiego organizują spotkania rodziców, podczas których wymieniają się doświadczeniami. Rodzice z "Mamowa" zainicjowali też działalność Opolskiej Kooperatywy Spożywczej, dzięki której - jak wyjaśniła założycielka "Mamowa" Olga Szkolnicka - chcą kupować taniej zdrową żywność od rolników. Jej zdaniem grupowe zakupy są bardzo korzystne, bo kupowana hurtowo żywność może być znacznie tańsza.

Opolska Kooperatywa Spożywcza szuka wyprodukowanej lokalnie żywności ekologicznej, świeżej i pochodzącej z gospodarstw mających certyfikaty ekologiczne. - Chcemy mieć dobrej jakości, zdrową żywność dla dzieci, a przy tym zamierzamy wspierać lokalnych rolników - wyjaśniła.

Mechanizm grupowych zakupów ma być następujący: członkowie Kooperatywy zbierają chętnych, robią listę zakupów, które mogą kupić w gospodarstwach, zbierają pieniądze (plus 10 proc. wartości zakupów na transport) i raz w miesiącu jadą po towar albo przyjmują go od rolnika dowożącego produkty do Opola.

Opolska Kooperatywa Spożywcza do tej pory dwukrotnie kupiła żywność w gospodarstwie ekologicznym pod Nysą (Opolskie). W ich wspólnym koszyku znalazły się ziemniaki, marchew, selery, buraki oraz kiszona kapusta. - Każda z kilku rodzin, które eksperymentalnie wzięły udział w grupowych zakupach, wzięła od 7 do 20 kilogramów warzyw. Rolnik, od którego kupowaliśmy te produkty, przywiózł nam je za 20 zł. Koszt przewozu był więc minimalny - wyjaśniła Szkolnicka.

Jeśli ktoś byłby zainteresowany kupowaniem żywności niekoniecznie ekologicznej, ale tańszej - zaznacza założycielka "Mamowa" - może też zrzeszać się w Opolskiej Kooperatywie Spożywczej i zorganizować regularne zakupy na giełdzie rolniczej. Jak powiedziała Szkolnicka, kooperatywy spożywcze istnieją już w kilku miastach Polski, m.in. Warszawie, Łodzi, Lublinie, Gdańsku.

Założycielka "Mamowa" zachęca też, by producenci zdrowej żywności z Opolszczyzny pisali na adres: mamowo@gmail.com. Rolnicy, którzy się zgłoszą, będą musieli się wykazać certyfikatem potwierdzającym ekologiczne walory produktów. Na ten sam adres mogą się również zgłaszać chętni, którzy chcieliby znaleźć się w Kooperatywie, wśród kupujących.