Uroczystości rozpoczęły się Maszą Św. polową o godz. 10. Wokół XIX-wiecznego pałacyku – siedziby ośrodka, można było obejrzeć sprzęt do produkcji rolnej oraz zasięgnąć porad doradców m.in. z ARiMR, ARR, PIP oraz ODR. Nie zabrakło również straganów z rękodziełami okolicznych artystów, drobnymi narzędziami rolniczymi, przysmakami regionalnymi oraz namiotów promujących poszczególne gminy.

- Jesteśmy dla rolników - mówił Sławomir Meleszczuk, dyrektor ODRw Grabanowie. - W swoim zasięgu mamy 44 gminy. Prawie sto osób pracuje jako doradcy.

Święto w Grabanowie było również okazją do podsumowania konkursu Agroliga 2009. Pierwsze miejsce w kategorii firma zajęło Zrzeszenie Producentów i Warzyw SAD-POL Polubicze. Wśród rolników najlepsi okazali się Barbara i Sławomir Gawałko z Wohynia, a na drugim miejscu uplasowali się Damian i Iwona Łuciukowie z Krzywowólki.

Rozstrzygnięto również półfinał konkursu dla dzieci „Moja wieś dziś i jutro w Unii Europejskiej” oraz „Dobre praktyki w pozyskiwaniu środków na działalność pozarolniczą na ziemi bialskiej”.

Każdy mógł również zwiedzić pola doświadczalne ze zbożami ozimymi i jarymi, rzepakiem ozimym, grochem i łubinem w  Stacji Oceny Odmian w Ciciborze. Co chwilę kursował darmowy bus, dowożący rolników na pobliskie pola.

Źródło: farmer.pl